Zmarła Barbara Rosiek – autorka „Pamiętnika narkomanki”

@dominika.nawidelcu
{} 2020-04-28 {} 5 komentarzy
Zmarła Barbara Rosiek – autorka „Pamiętnika narkomanki”

Walka z nałogiem nie jest łatwym tematem ani w życiu, ani w literaturze. Jedną z książek poruszających ten ważki temat jest „Pamiętnik narkomanki”, powieść, która wywarła duży wpływ na całe pokolenie nastolatek.


Kim była Barbara Rosiek?

27 kwietnia tego roku dotarły do nas bardzo smutne wiadomości. W wieku 60 lat zmarła Barbara Rosiek, psycholog kliniczna, pisarka, poetka i autorka wspomnianego wcześniej „Pamiętnika narkomanki”. Wydany w 1985 roku debiut wyróżniał się tym, że został napisany na podstawie osobistych doświadczeń autorki, która sama przez wiele lat borykała się z nałogiem. Potem również angażowała się w walkę z uzależnieniami, zarówno jako pisarka, jak i terapeutka.

Na swój sposób symboliczny jest też jej ostatni wpis z 24 marca:
„Jako poetka pragnę pisać ku pokrzepieniu serc, solidaryzując się ze światem w czasie epidemii. Podziwiam tych na pierwszej linii ognia, jak i z każdym innym, który musi sobie radzić z emocjami, jakie niesie stan zagrożenia. Sama mam pełno obaw, ale i nadziei, że człowiek sobie poradzi w tak ekstremalnych sytuacjach. Musimy trzymać i wierzyć, że nastanie dzień nowej rzeczywistości. Wolnej od tej strasznej choroby. I sądzę, że świat już nie będzie taki sam, a jednak ludzki”.

Czytaliście „Pamiętnik narkomanki”? Jakie emocje wzbudziła w Was ta książka?

Komentarze

@MAD_ABOUT_YOU
@MAD_ABOUT_YOU · 5 miesięcy temu
W tym roku przeczytałam po raz pierwszy. O książce słyszałam, ale jakoś nigdy wcześniej nie było okazji po nią sięgnąć. Wzięłam ją ze stosiku bookcrossing w miejscowej bibliotece. Po lekturze dałam synowi, żeby też przeczytał. Muszę powiedzieć, że początek mnie nie wciągnął, za to od połowy przepadałam na dobre. Podziwiam autorkę za siłę, którą znalazła w sobie, żeby wyjść z czegoś tak strasznego. Nigdy nie byłam uzależniona od czegoś co tak bardzo i szybko niszczy człowieka ( nikotyny i cukru nie liczę, z tymi jeszcze pociągnę jakiś czas, choć cukier już odstawiłam, ale nie było łatwo).
Ogromna strata dla wszystkich, którym ta pani mogłaby jeszcze pomóc. Bo chyba największe wrażenie na narkomanie, który decyduje się z tego wyjść, robi inny narkoman, któremu się to udało. Tak myślę.
{}× 6
@rabebucher
@rabebucher · 5 miesięcy temu
Przykra wiadomość... "Pamiętnik narkomanki" to bardzo poruszająca książka, czytałam ją jako późna nastolatka i bardzo mną wstrząsnęła. Może też właśnie dlatego, że to była prawdziwa historia...
{}× 4
@mxkne
@mxkne · 5 miesięcy temu
Smutne wieści. Jej twórczość zostawiała ślad w człowieku. Jeszcze przez wiele lat zapewne będzie zostawiać.
Dziękujemy za całą twórczość i życie.
{}× 2
@Moncia_Poczytajka
@Moncia_Poczytajka · 5 miesięcy temu
Ja nie czytałam, choć oczywiście wiem o czym pisała pani Barbara Rosiek. Będąc nastolatką bałam się, że nie udźwignę tej lektury. A potem... Były inne książki i tak jakoś się to odciągnęło w czasie. Myślę, że nadeszła pora aby wreszcie poznać tę książkę.
{}
@Malpa
@Malpa · 5 miesięcy temu
Rodzina autorki prosi o pomoc, nie stać ich na pogrzeb. Co się dzieje w tym kraju?
{}
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe