O czym jest zwycięska publikacja?
„Głusza” opowiada o środowisku ludzi głuchych i niedosłyszących, których w naszym kraju jest około pół miliona. W swojej książce Anna Goc oddaje im głos. Dzięki reporterce dowiadujemy się, jak żyją oraz jak bardzo są wyobcowani.
fot. Materiały organizatora
Przepis na sukces
Anna Goc została doceniona m.in. za prosty, surowy i celny język, którym się posługuje. Na szczególny podziw zasłużyło jednak zaangażowanie, z jakim starała się ukazać czytelnikom świat swoich bohaterów – w tym celu sama zaczęła uczyć się języka migowego.
W laudacji, którą wygłosiła Katarzyna Surmiak-Domańska, przewodnicząca jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, znalazły się słowa:
„Reporter powinien oddawać głos tym, którzy tego głosu są pozbawieni – tak powiedział kiedyś Ryszard Kapuściński. Trudno by te słowa zabrzmiały celniej niż w przypadku książki Anny Goc „Głusza”, o ludziach niesłyszących i niemówiących. Wykluczenie, dyskryminacja od lat są jednym z najczęstszych tematów reportażu. W poszukiwaniu kolejnych wykluczonych autorzy jeżdżą w odległe zakątki świata, tymczasem okazało się, że temat, zupełnie nietknięty, był od zawsze na wyciągnięcie ręki. Ludzie nieposługujący się mową żyją wszędzie, choć w naszym kraju sytuacja tej ponad półmilionowej grupy jest wyjątkowo trudna. Czujność słyszącej większości usypiają zapewne migające postaci w rogu ekranów telewizyjnych, uzależnianie odbycia publicznych spotkań od obecności tłumacza migowego. Tam, gdzie są widzowie, są też tłumacze. Czy zastanawiamy się jednak, jak osoba głucha ma wezwać w Polsce pogotowie? Jak współpracować z położną w trakcie porodu? Jak zdać maturę?”.
A Wy?
Czytaliście już zwycięski reportaż Anny Goc lub macie go w planach? Czy to prestiżowe wyróżnienie zachęciło Was do sięgnięcia po książkę? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się wrażeniami!
Więcej informacji o „Głuszy” znajdziecie tutaj: https://nakanapie.pl/ksiazka/glusza