Agnieszka Teresa Kublik
Zostań fanem autorki:

Agnieszka Teresa Kublik

Autorka, 62 lata 2 czytelników
4.5 /10
2 oceny z 1 książki,
przez 2 kanapowiczów
Urodzona 13 lutego 1962 roku w Polsce (Warszawa)
Agnieszka Teresa Kublik – polska dziennikarka i publicystka, od 1990 zawodowo związana z dziennikiem „Gazeta Wyborcza”.

W 1981 ukończyła XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie. W latach 1981–1987 odbyła studia z zakresu socjologii i językoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1987 do 1989 była zatrudniona w redakcji słownika języka polskiego PAN, natomiast następnie w Centrum Badania Opinii Społecznej (1989–1990). W 1990 podjęła pracę w „Gazecie Wyborczej”. Za opublikowany na jej łamach artykuł dotyczący ekspertów zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej otrzymała w 2013 nagrodę Grand Press w kategorii news. Autorka felietonów również na portalu Koduj24.pl.

Wraz z Moniką Olejnik zajęła się przeprowadzaniem rozmów – najczęściej z politykami – z cyklu Dwie na jednego. W 2006 ukazała się książka pod tym samym tytułem zawierająca 25 wywiadów. Wraz z Wojciechem Czuchnowskim przeprowadziła również wywiad-rzekę z Tomaszem Turowskim, który ukazał się w 2013 pt. Kret w Watykanie. Wystąpiła nadto w serialu Ekstradycja (jako dziennikarka) oraz w filmie dokumentalnym Żeby nie bolało.

W 2003 uczestniczyła w kampanii promującej akcesję Polski do Unii Europejskiej. W 2007 podpisała oświadczenie, w którym grupa dziennikarzy poddała krytyce dotyczącą ich ustawę lustracyjną. W 2009 została uniewinniona przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa od zarzutu zniesławienia wiceprezesa Polskiego Radia Jerzego Targalskiego, który wytoczył jej proces z oskarżenia prywatnego.

W 2014 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kategorie
Literatura faktu

Książki

Kret w Watykanie
Kret w Watykanie
Agnieszka Teresa Kublik, Wojciech Janusz Czuchnowski
4.5/10

Historia PRL-owskiego "nielegała", który jako jezuicki kleryk inwigilował watykańskie otoczenie Jana Pawła II. "Nielegałowie" to jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic wszystkich wywiadów świata. Cz...

Energia kobiet
Energia kobiet
Grażyna Borkowska, Monika Chodyra, Agnieszka Teresa Kublik

I kobiety, i mężczyźni potrzebują dziś wsparcia w zrozumieniu dziwnego świata, w którym żyją. Świata, który powoli przestaje być poligonem rywalizacji – w pracy, przestrzeni publicznej, domu – a staje...

Cytaty

A poza tym oficer nielegał ma swoje przywileje. Ma dużą swobodę wyboru i nie ze wszystkiego musi się spowiadać, jeśli to nie interferuje z jego zasadniczą działalnością. Stroną ujemną jest to, że w dużym stopniu jest samotny, tworzy swoją siatkę, ale poza tym jest pozostawiony w dużym stopniu samemu sobie. A oparciem jest tylko przekonanie, że gdzieś tam w kraju są ludzie, którym może zaufać i którzy zabezpieczają jego plecy, ale na pewno nie przed strzałem w plecy w terenie, na którym się znajduje.
Coś takiego! A kto miałby was w Magdalence podsłuchiwać?
Nigdy nie wiadomo, zasadą wywiadu jest brak pełnego zaufania.
Oficer wywiadu, który analizuje sytuację, często odwołuje się do takiej formuły: "Jeśli wykluczyć wszystko to, co niemożliwe, to to, co zostanie, choćby było zupełnie nieprawdopodobne, musi być prawdziwe". Wygląda to na paradoks, ale tak jest rzeczywiście.
Mówię o tym wszystkim, żeby pokazać, że w wywiadzie 50 procent to jest na pewno dobre przygotowanie techniczne, merytoryczne, intelektualne, a drugie 50 procent to układanie się przypadków losowych oraz umiejętność skorzystania z tego i zauważenia, co los oferuje.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl