Stefania Baczyńska

Stefania Baczyńska

Autorka, zmarła w 1953 (żyła 62 lata)
Obserwuj
Urodzona 3 grudnia 1890 roku w Polsce (Warszawa)
Polska nauczycielka i autorka podręczników oświatowo-pedagogicznych dla dzieci.
Matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, 

Pochodziła z zasymilowanej rodziny warszawskich Żydów. Była córką rzemieślnika-czapnika. Jej brat Adam Zieleńczyk przebywał w getcie, z którego uciekł.  Swego męża poznała podczas studiów przyrodniczych we Lwowie. Jej ślub ze Stanisławem Baczyńskim odbył się w Warszawie w 1912 roku. Pracowała jako nauczycielka metodyki, pełniła także funkcje kierowniczki szkoły ćwiczeń przy seminarium nauczycielskim.

W 1918 roku ukończyła w Warszawie Kurs Pedagogiczny dla nauczycieli szkół elementarnych, z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1922–1932 wykładała w Seminarium Nauczycielskim Katolickiego Związku Polek w Warszawie.

Zmarła 15 maja 1953 roku w zakładzie opiekuńczym na Służewie. Pochowano ją, wedle życzenia, z medalikiem św. Krzysztofa, wydobytym w 1947 z powstańczej mogiły syna. Trumnę złożono w kwaterze legionowej, gdzie leżał jej mąż Stanisław.

Jej ostatnią wolą było, aby opiekunami rękopisów Krzysztofa byli: Jerzy Andrzejewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Turowicz i Kazimierz Wyka.

Kategorie
Listy, Dla dzieci

Książki (2)

Sortowanie:
Książka Pod okupacją. Listy
Pod okupacją. Listy
Jerzy Andrzejewski, Stefania Baczyńska, Tadeusz Gajcy, Karol Irzykowski ...
Pragnieniem naszym było rzucić światło na stosunek autorów zebranych tu listów do pracy twórczej i przyszłości podczas okupacji. Wszyscy oni uczestniczyli, jak pisał Czesław Miłosz, wspominając Kazimi...
Książka Wacek i sześć jego siostrzyczek
2 wydania
Wacek i sześć jego siostrzyczek
Stefania Baczyńska
Reprint książki z 1917 r. wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W zbiorze: - Zapoznanie, - Przygoda z plackiem, - Jabłka, - Latawiec, - Saneczki, - Lepienie bałwana, - Wielkanoc, - Ślepa bab...

Komentarze

Cytaty Stefania Baczyńska

{} Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe