Breyten Breytenbach

Breyten Breytenbach

Autor, 82 lata
Obserwuj
4 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 16 września 1939 roku w Republice Południowej Afryki (Bonnievale)
Breyten Breytenbach – południowoafrykański pisarz, poeta, dramaturg, malarz, przeciwnik apartheidu, wieloletni więzień polityczny. W 2017 został uhonorowany Nagrodą Herberta.

Breytenbach studiował sztukę na Uniwersytecie Kapsztadzkim, ale ze względu na swe przekonania polityczne musiał przerwać studia i wyjechać do Francji w latach 60. XX wieku. W Paryżu poślubił Wietnamkę Yolandę Ngo Thi Hoang Lien, córkę ambasadora ówczesnego Wietnamu Południowego, z którą nie mógł powrócić do ojczyzny. W RPA obowiązywało prawo zakazujące mieszanych małżeństw. Gdy w 1975 w nielegalny sposób (z fałszywym paszportem) dostał się jednak do RPA, został aresztowany i skazany na dziewięć lat więzienia. Wypuszczono go w 1982 po międzynarodowych protestach (w tym PEN Clubu). Poeta wyjechał do Paryża i uzyskał francuskie obywatelstwo. W 2000 rozpoczął współpracę dydaktyczną z Uniwersytetem Kapsztadzkim.

Książki

Ciało wędrowne
2 wydania
Ciało wędrowne
Breyten Breytenbach
{}4/10
Breyten Breytenbach, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2017, południowoafrykański poeta, prozaik, eseista oraz malarz, przeciwnik apartheidu i więzień polityczny, jest...

Komentarze

Cytaty Breyten Breytenbach

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe