Elżbieta Jaraczewska
Zostań fanem autorki:
× 1

Elżbieta Jaraczewska

Autorka, zmarła w 1832 (żyła 41 lat)
8 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzona 10 stycznia 1791 roku w Polsce (Warszawa)
Polska powieściopisarka, autorka romansów i umoralniających książek dla dzieci.
Jej rodzice pochodzili z najsłynniejszych rodów polskich. Ojciec – Kazimierz Krasiński (oboźny wielki koronny), był synem kasztelana zakroczymskiego Antoniego Krasińskiego. Ożenił się z Anną Ossolińską, miecznikówną litewską, córką Aleksandra Macieja. Z tego małżeństwa przyszło na świat dwoje dzieci: Józef Maciej Wawrzyniec Onufry, i Elżbieta Marianna Józefa Anna. Familię Krasińskich zaliczano do najlepszych w kraju, jej członkom przysługiwał tytuł hrabiowski, zaś brat Jaraczewskiej – Józef – należał do grupy najbogatszych ludzi w Polsce.
Najwcześniejsze dzieciństwo spędziła w majątku rodzinnym Zegrze, później trafiła do Galicji, a w roku 1802 zamieszkała w Radziejowicach pod Warszawą. W młodości otrzymała bardzo staranne wykształcenie.

W latach 1815–1830 przebywała głównie we własnym majątku (w Borowicy i Żulinie) i tam prawdopodobnie powstały wszystkie jej powieści.

Przyczyną jej śmierci był najprawdopodobniej nowotwór, choć pisano również o chorobie nerwowej, na którą miała zapaść pod wpływem wieści o zgonie męża. Jej dobroczynne przedsięwzięcia zakończyły swe trwanie wraz ze śmiercią założycielki.

Książki

Zofia i Emilia
Zofia i Emilia
Elżbieta Jaraczewska
8/10
Seria: Biblioteka Powieści i Romansów [LSW]

Podtytuł: Życiorys Elżbiety z hr. Krasińskich Jaraczewskiej. "Najpożyteczniejszy sposób udzielenia swego doświadczenia, jest częstokroć wyjawienie, jakim sposobem się go nabyło. Do tego, każdy zwykl...

Powieści edukacyjne
Powieści edukacyjne
Elżbieta Jaraczewska
Cykl: Studia Dziewiętnastowieczne. Kolekcja, tom 4

W powieściach załączonych w niniejszym zbiorze podejmuje Jarczewska, jakkolwiek z różnych perspektyw - i z myślą o dwóch różnych grupach odbiorców – tę samą problematykę: wpływ wychowania odebranego ...

Cytaty

Żaden kołowrót językowi złośliwej kobiety w swym hałaśliwym obrocie nie wyrówna.

Komentarze