Epikur z Samosa

Epikur z Samosa

Autor 2 czytelników
Obserwuj
10 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Epikur (gr. Ἐπίκουρος Epikuros)( 341- 270 p.n.e.– grecki filozof, twórca epikuryzmu. Epikur był jednym z najważniejszych filozofów tzw. drugiej fazy greckiej filozofii klasycznej, w której dominowały zagadnienia filozofii życia – czyli rozważania na temat jak osiągnąć pełne szczęścia.

Epikur dzielił filozofię na trzy części:
  • fizykę zajmującą się teorią przyrody
  • etykę zajmującą się poznawaniem istoty szczęścia
  • kanonikę zajmującą się teorią poznania

Epikur jest kluczową postacią w rozwoju nauki i metody naukowej. Kluczowe jest tutaj jego twierdzenie, że nie należy niczego brać z góry na wiarę, ale uznawać tylko to, co zostało zbadane w drodze bezpośrednich obserwacji i dedukcji logicznej. Wiele z jego pomysłów na temat natury i fizyki traktować można jako zapowiedź ważnych pojęć naukowych naszych czasów.

Filozofia Epikura opierała się na teorii, że całe dobro i zło wynika z odczuwania przyjemności i bólu. Dobre jest to co przyjemne, złe jest to co bolesne. Dla Epikura przyjemność i ból były ostateczną podstawą moralnego rozróżnienia między dobrem a złem. Jeśli ból zostaje świadomie wybrany zamiast przyjemności, to tylko dlatego, że w niektórych przypadkach prowadzi do większej przyjemności. Jako wskazówki etyczne Epikur podkreślał istotę zminimalizowania bólu i maksymalizacji szczęścia swojego jak i innych:
Nie da się wieść przyjemnego życia jeśli nie żyje się mądrze, dobrze i sprawiedliwie („ani szkodzić, ani doznawać szkody” i nie da się żyć mądrze i dobrze i sprawiedliwie, nie żyjąc przyjemnie.

Kategorie
Filozofia

Książki (2)

Sortowanie:
Być szczęśliwym
Być szczęśliwym
Epikur z Samosa
Najmniejsza książeczka nasuwająca piękne myśli i szlachetne uczucia, więcej jest warta od wszystkich zakurzonych ksiąg mądrości i traktatów naukowych Anatol France
Listy,maksymy i sentencje
Listy,maksymy i sentencje
Epikur z Samosa
10/10
Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli
Na ten tom składają się wydane w 1924 roku przez Przegląd Warszawski " Listy do Menojkeusa; artykuły Epikura", oraz "Sentencje" w przekładzie Tomasza Bartela.

Komentarze

@antypater
@antypater · prawie 13 lat temu
Warto jest zapoznac sie blizej z epikureizmem.

Serie i Cykle

Cytaty Epikur z Samosa

Nie jest możliwe życie szczęśliwe bez bycia mądrym, zacnym i sprawiedliwym. Wszędzie, gdzie jednej z tych rzeczy brakowałoby, niemożliwe byłoby życie szczęśliwe.
Konieczność jest złem, lecz nie ma żadnej konieczności by żyć pod władzą konieczności.
Przyjaźń obiega świat i przekonuje wszystkich do rozbudzenia życia szczęśliwego.
Przypomnij sobie, że będąc istotą śmiertelną i mając po części ograniczone trwanie, dzięki rozważaniom nad naturą, wzniosłeś się ku nieskończoności i wieczności i kontemplowałeś.
To co jest, co będzie i co było.
Ciało domaga się nieodwołalnie braku cierpienia z głodu, pragnienia i zimna.
Ten, kto jest wolny od tych potrzeb i w przyszłości ma nadzieję im nie podlegać może rywalizować w szczęściu z Zeusem.
Piękny jest zaiste widok osób bliskich, kiedy rodzina jest połączona uczuciem, lub kiedy dokładają wiele starań, aby osiągnąć tę więź.
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl