Epikur z Samosa
Zostań fanem autora:

Epikur z Samosa

Autor 2 czytelników
10 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Epikur (gr. Ἐπίκουρος Epikuros)( 341- 270 p.n.e.– grecki filozof, twórca epikuryzmu. Epikur był jednym z najważniejszych filozofów tzw. drugiej fazy greckiej filozofii klasycznej, w której dominowały zagadnienia filozofii życia – czyli rozważania na temat jak osiągnąć pełne szczęścia.

Epikur dzielił filozofię na trzy części:
  • fizykę zajmującą się teorią przyrody
  • etykę zajmującą się poznawaniem istoty szczęścia
  • kanonikę zajmującą się teorią poznania

Epikur jest kluczową postacią w rozwoju nauki i metody naukowej. Kluczowe jest tutaj jego twierdzenie, że nie należy niczego brać z góry na wiarę, ale uznawać tylko to, co zostało zbadane w drodze bezpośrednich obserwacji i dedukcji logicznej. Wiele z jego pomysłów na temat natury i fizyki traktować można jako zapowiedź ważnych pojęć naukowych naszych czasów.

Filozofia Epikura opierała się na teorii, że całe dobro i zło wynika z odczuwania przyjemności i bólu. Dobre jest to co przyjemne, złe jest to co bolesne. Dla Epikura przyjemność i ból były ostateczną podstawą moralnego rozróżnienia między dobrem a złem. Jeśli ból zostaje świadomie wybrany zamiast przyjemności, to tylko dlatego, że w niektórych przypadkach prowadzi do większej przyjemności. Jako wskazówki etyczne Epikur podkreślał istotę zminimalizowania bólu i maksymalizacji szczęścia swojego jak i innych:
Nie da się wieść przyjemnego życia jeśli nie żyje się mądrze, dobrze i sprawiedliwie („ani szkodzić, ani doznawać szkody” i nie da się żyć mądrze i dobrze i sprawiedliwie, nie żyjąc przyjemnie.

Kategorie
Filozofia

Książki

Listy,maksymy i sentencje
Listy,maksymy i sentencje
Epikur z Samosa
10/10
Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli

Na ten tom składają się wydane w 1924 roku przez Przegląd Warszawski " Listy do Menojkeusa; artykuły Epikura", oraz "Sentencje" w przekładzie Tomasza Bartela.

Być szczęśliwym
Być szczęśliwym
Epikur z Samosa

Najmniejsza książeczka nasuwająca piękne myśli i szlachetne uczucia, więcej jest warta od wszystkich zakurzonych ksiąg mądrości i traktatów naukowych Anatol France

Cytaty

Umysł szlachetny zasadniczo oddaje się mądrości i przyjaźni; dwa dobra, które jedno jest śmiertelne, drugie zaś nieśmiertelne.
Bowiem rozkosze miłosne nigdy nam nie służyły i trzeba się uważać za szczęśliwego jeśli nam nie zaszkodziły.
Żadna przyjemność nie jest w sobie złem, lecz pewne rzeczy zdolne w nas wywołać przyjemności przynoszą z sobą więcej zła niż rozkoszy.
Ubóstwo na miarę potrzeb naszej natury jest wielkim bogactwem; przeciwnie, bogactwo, które by nie zaznało żadnych ograniczeń, byłoby wielkim ubóstwem.

Komentarze

@antypater
@antypater · ponad 14 lat temu
Warto jest zapoznac sie blizej z epikureizmem.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl