Franz Werfel
Zostań fanem autora:
× 1

Franz Werfel

Autor, zmarł w 1945 (żył 54 lata) 8 czytelników
8.3 /10
6 ocen z 3 książek,
przez 6 kanapowiczów
Urodzony 10 września 1890 roku w Austrii (Praga (Czechy))
Franz Viktor Werfel był austriacko-czeskim niemieckojęzycznym powieściopisarzem, dramaturgiem i poetą. Austriacki pisarz, eseista, tłumacz, dramaturg i librecista pochodzenia żydowskiego o korzeniach czesko-niemieckich. Był przedstawicielem ekspresjonizmu. W latach 20–tych i 30–tych należał do najczęściej czytanych autorów. Znany jest przede wszystkim jako autor "Czterdziestu dni Musa Dah" (1933/47), powieści opartej na wydarzeniach, które miały miejsce podczas ludobójstwa Ormian w 1915 roku i "Pieśni o Bernadetcie" (1941), powieści o życiu i wizjach francuskiej katolickiej świętej Bernadette Soubirous. Książka ta została sfilmowana.

Wychowywanie przez katolicką nianię, uczęszczanie do prywatnej szkoły ludowej prowadzonej przez pijarów oraz środowisko katolickiej Pragi ukształtowało młodość Franza Werfela. Od 1900 r. uczył się w praskim, niemieckojęzycznym gimnazjum »Deutsches Gymnasium am Graben«, od 1904 r. w »Deutsches Gymnasium Stefansgasse«, gdzie w 1909 r. zdał maturę. Będąc jeszcze w gimnazjum opublikował pierwsze wiersze.

Przebywając w Pradze poznał pisarzy Willy Haasa, Maxa Broda i Franza Kafkę, z którymi całe życie się przyjaźnił.

W 1910 r. Werfel odbył wolontariat w hamburskiej firmie spedycyjnej. W latach 1911–12 odbył jako ochotnik roczną służbę wojskową na praskich Hradczanach. W 1911 r. ukazał się jego tomik wierszy »Der Weltfreund«. Od 1912 do 1915 r. był lektorem w wydawnictwie Kurta Wolffa w Lipsku. W tym czasie razem z Kurtem Wolffem i Maxem Brodem wydawał serię broszur »Der jüngste Tag«, które miały stać się forum nowej literatury, a z biegiem czasu stały się najważniejszym miejscem publikacji literatury ekspresjonistycznej.

Franz Werfel spotykał się w Lipsku z Rainerem Marią Rilkei zaprzyjaźnił z Karlem Krausem, z którym później się poróżnił. Werfel pisał również artykuły, podobnie jak Stefan Zweig, do węgierskiego niemieckojęzycznego czasopisma »Pester Lloyd«. W tym czasie opublikował także tomik wierszy »Wir sind« (1913).

W czasie I wojny światowej walczył na froncie rosyjskim w wschodniej Galicji. Już w 1915 r. wydał pacyfistyczny dramat »Die Troerinnen des Euripides«. W 1917 r. przeniesiony został do Wojennego Biura Prasowego (niem. Kriegspressequartier) w Wiedniu i był wysyłany w misjach kulturalnych do państw neutralnych.

W listopadzie 1917 r. w Wiedniu poznał Almę Mahler-Gropius, wdowę po kompozytorze Gustavie Mahlerzei żonę Waltera Gropiusa. Od 1919 r. mieszkał razem z Almą, która w 1920 r. rozwiodła się z Gropiusem. W 1919 r. zmarł urodzony w 1918 r. przez Almę syn Martin Carl Johannes, który był przypuszczalnie dzieckiem Werfela. Pod jej wpływem Werfel wycofał się z życia publicznego i często podróżował m.in. do Włoch i Syrii. W 1925 r. odbył podróż do Palestyny.

Książki

Gabinet figur woskowych. Opowieści niesamowite.
2 wydania
Gabinet figur woskowych. Opowieści niesamowite.
Franz Kafka, Gustav Meyrink, Bertolt Brecht, Georg von der Gabelentz ...
8/10

Zawartość zbioru: Isolde Kurz: "Słoneczna mara" Georg von der Gabelentz: "Goryl" Georg von der Gabelentz: "Biały zwierz" Gustav Meyrink: "Mózg, który wyparował" Gustav Meyrink: "Gabinet figur woskowyc...

Czterdzieści dni Musa Dah
2 wydania
Czterdzieści dni Musa Dah
Franz Werfel
9/10

Pieśń o Bernadecie
Pieśń o Bernadecie
Franz Werfel
8/10

Pieśń o Bernadetcie
Pieśń o Bernadetcie
Franz Werfel

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Napisało ją życie, a Franz Werfel ubrał ją tylko w znane sobie słowa. Zresztą najpiękniejsze, jakie znał. Powieść Werfla, który swe ocalenie, o czym głośno mówił, za...

Znajomy charakter pisma
Znajomy charakter pisma
Franz Werfel

Frak po samobójcy, aparycja, inteligencja oraz przysłowiowy łut szczęścia pozwalają Leonidasowi, synowi skromnego nauczyciela, nie tylko na zajęcie wysokiej pozycji zawodowej, ale także- poprzez małże...

Śmierć drobnomieszczanina
Śmierć drobnomieszczanina
Franz Werfel
Seria: Biblioteka Jednorożca

Śmierć drobnomieszczanina to opowiadanie o cenie śmierci i ludzkiego życia. Przedstawione zostały tu losy rodziny drobnomieszczańskiej. To w niej rozegrają się ostatnie godziny życia Karola Fiala, prz...

Serie i Cykle

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze