Ion Creanga

Ion Creanga

Autor, zmarł w 1889 (żył 52 lata)
Obserwuj
5 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 1 marca 1837 roku w Rumunii ( Humuleşti, Rumunia)
 Rumuński twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej i pamiętnikarz.
Urodził się jako pierwszy syn chłopskiej rodziny z północnej Mołdawii.
Matka chciała by został księdzem, więc uczył się w szkole klasztoru Socola w Jassach. Swoje dzieciństwo, a następnie podróże za nauką stały się po latach podstawą jego najważniejszego dzieła: Wspomnień z dzieciństwa.
W 1858 zakończył studia i ożenił się, a następnie został wyświęcony na diakona. Sześć lat później znów rozpoczął naukę, chcąc zostać nauczycielem; po roku studiów zaproponowano mu posadę asystenta nauczyciela w szkole przy cerkwi; równocześnie współpracował przy tworzeniu podręczników do nauki pisania i czytania w szkołach podstawowych. Konflikt z przełożonymi parafii, do której był przypisany i nazbyt świeckie rozrywki (m.in. uczęszczał do teatru, a także zabawiał się strzelaniem do gawronów na klasztornym podwórcu) spowodowały, że został zawieszony w prawach diakona i nauczyciela. Kupił wtedy mały, chłopski dom na obrzeżach miasta (obecnie izba pamięci pisarza), gdzie (porzucony przez żonę) mieszkał z małym synem, a utrzymywał się ze sprzedaży tytoniu.

W 1875 poznał szkolnego inspektora, a prywatnie – wybitnego poetę – Mihaia Eminescu, który zachęcił go do pisania. Eminescu, wyrafinowany intelektualista, był przeciwieństwem słabo wykształconego Creangi, w którym dostrzegł jednak samorodny i autentyczny geniusz. Zachęcił go do pisania i wprowadził do koła literackiego Junimea.

Cechą pisarstwa Creangi było opisywanie realistycznego świata prostych ludzi, ale wykorzystanie baśniowych schematów opowieści. 
Kategorie
Dla dzieci

Książki (2)

Sortowanie:
Złoty most
Złoty most
Ion Creanga
5/10
Bajka dla dzieci o zaklętym w prosiaczka królewiczu, królewnie i Baba Jadze. "Był sobie dziad i baba. Dziad stuletni, baba po dziewięćdziesiątce. Obydwoje siwiuteńcy jak zima i smutni jak niepogoda, ...
Wspomnienia z dzieciństwa
Wspomnienia z dzieciństwa
Ion Creanga
Twórczość Creangi, który prócz wspomnień z dzieciństwa napisał wiele bajek, jest na wskroś oryginalna i nie zawdzięcza nic nikomu prócz społeczności, w której tkwi korzeniami. Postacie są nakreślone...

Komentarze

Cytaty Ion Creanga

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl