Jan Mirosław Kasjan
Zostań fanem autora:

Jan Mirosław Kasjan

Autor, zmarł w 2010 (żył 76 lat)
Urodzony w 1933 roku
Historyk i teoretyk literatury, wybitny folklorysta, wieloletni nauczyciel akademicki UMK, poeta i tłumacz.

Urodził się 9 VII 1933 w Żurominie. Rodzice: Józef (ukończył Instytut Pedagogiczny w Warszawie) i Kazimiera z Radomskich (absolwentka Seminarium Nauczycielskiego w Płocku) byli nauczycielami, uczyli w Żurominie. W sierpniu 1939 rodzice przenieśli się na wieś, niedaleko Czortkowa na Podolu, skąd pochodził ojciec.
Od 1940 uczęszczał do ukraińskiej już wtedy szkoły podstawowej w Czortkowie, Dodatkowo uczył się w domu. Z opowiadań matki i od bajarzy ludowych pod Zurominern, gdzie do 1939 spędzał wakacje u krewnych matki, zapamiętał polskie opowieści ludowe. Teraz chłonął bogaty folklor ukraiński. Wykorzystał tę wiedzę (miał znakomitą pamięć), podejmując później badania folkloru. W 1945 zaraz po wojnie, rodzice byli nauczycielami w Lipnie. Tu Kasjan od 1946 chodził do LO im. R. Traugutta, gdzie uzyskał w 1951 maturę, po której podjął studia polonistyczne na UMK.

Był utalentowanym nauczycielem akademickim. Na jego wykłady z folklorystyki przychodzili też słuchacze z innych specjalności i kierunków studiów. Z braku nagrań, śpiewał słuchaczom omawiane pieśni ludowe.

Książki

Nad Seretem i nad Skrwą
Nad Seretem i nad Skrwą
Jan Mirosław Kasjan

Wernyhora - postać z polsko-ukraińskiego pogranicza Dzieje niektórych polskich i ukraińskich ballad ludowych według Lajosa Vargyasa Z dziejów ukraińskiej folklorystyki Kompozycja tekstu polskich pieśn...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl