Janina Konarska

Janina Konarska

Autorka, zmarła w 1975 (żyła 75 lat)
Obserwuj
4 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzona 30 kwietnia 1900 roku w Polsce (Łódź)
Konarska pochodziła z rodziny łódzkich fabrykanów, Seidemanów. W 1918 roku przyjęła pseudonim artystyczny Konarska, który zaczął funkcjonować jako jej nazwisko od 1924 roku. W latach 1919–1921 uczyła się w Szkole Sztuk Zdobniczych prowadzonej przez Franciszka Polkowskiego i Romualda Gutta. W latach 1921–1927 studiowała w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Karola Tichego, a naukę grafiki pobierała u Władysława Skoczylasa. Jej pierwszym sukcesem w dziedzinie grafiki była nagroda Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu.

W 1925 roku Konarska, wraz z innymi studentami Skoczylasa – Tadeuszem Cieślewskim (synem), Bogną Krasnodębską-Gardowską i Witkorem Podoskim – założyła warszawskie Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików "Ryt". Jego celem było organizowanie wystaw graficznych o możliwie najwyższym poziomie artystycznym.

W latach 1939-1947 Konarska przebywała wraz ze Słonimskim na emigracji w Paryżu. Po zajęciu Francji przez wojska hitlerowskie uciekli razem do Londynu. Wówczas odeszła od grafiki i zaczęła malować gwaszem. Malowała ruiny, wypalone domy, puste ulice. W jej twórczości lat czterdziestych zniknęły tradycje Skoczylasa i "Rytu", a w ich miejsce pojawił się ponury realizm.

Po powrocie do Polski artystka zamieszkała wraz ze Słonimskim na stałe w Warszawie. Porzuciła malarstwo i poświęciła się niemal całkowicie grafice książkowej.

Zmarła w 1975 roku.
Kategorie
Pamiętniki

Książki

Dwór na wulkanie. Dziennik ziemianki z przełomu epok 1895–1920
Dwór na wulkanie. Dziennik ziemianki z przełomu epok 1895–1920
Janina Konarska
{}4/10
Seria: Świadectwa XX wiek
Burzliwy przełom na tle prywatnego życia trochę rozpuszczonej jedynaczki z dobrego domu, a trochę „pięknego przykładu kobiety polskiej”. W dziennikach Janiny z Fuldów Konarskiej w realia salonu i dwo...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Janina Konarska

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe