Joanna Rawik

Joanna Rawik

Autorka, 86 lat 8 czytelników
Obserwuj
10 /10
4 oceny z 2 książek,
przez 4 kanapowiczów
Urodzona 31 stycznia 1934 roku na Ukrainie (Czerniowce)
Joanna Rawik, de domo Szamota, primo voto Gronkowska, secundo voto Petrusewicz – polska piosenkarka, aktorka, dziennikarka.

Dzieciństwo spędziła w Rumunii (matka Wiktoria z domu Duda była Rumunką). Jako siedmioletnie dziecko uczyła się tam gry na skrzypcach. Do Polski przybyła w 1947 roku. Do 13. roku życia nie znała języka polskiego, choć mówiła już po rumuńsku, niemiecku i francusku. Podjęła pracę jako maszynistka we wrocławskim Ossolineum. Marzyła o dziennikarstwie.

Jako piosenkarka debiutowała w połowie lat 50. XX wieku w kabarecie dziennikarzy Kaczka. Studiowała w latach 1955-1956 w Studium Teatralnym Ireny Byrskiej i Tadeusza Byrskiego w Kielcach, następnie występowała w Teatrze Ziemi Łódzkiej i Teatrze Objazdowym w Lublinie (1956-1958), śpiewała z zespołem jazzu tradycyjnego 7 Czarcich Łap (I miejsce na konkursie muzycznym w Lublinie)[1], współpracowała z krakowskim klubem Pod Jaszczurami i kabaretem Kundel. Pseudonim Joanna Rawik przyjęła pod wpływem lektury Łuku triumfalnego Ericha Marii Remarque’a. Zdobyła znaczną popularność pod koniec lat 60. XX wieku, śpiewając niskim, charakterystycznym głosem. Współpracowała z wieloma zespołami (m.in. z grupą wokalno-instrumentalną Dzikusy), koncertowała w kraju i za granicą (m.in.: Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Węgry, Jugosławia, Australia, USA ), nagrywała płyty, audycje radiowe i programy telewizyjne. Występowała w programie Podwieczorek przy mikrofonie, w filmach i serialach telewizyjnych Strachy i Żelazna obroża. Brała udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[2] i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. W 1966 i 1967 r. reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie piosenkami Nie chodź tą ulicą i Po co nam to było. W 1969 r. wystąpiła tam poza konkursem z piosenką Romantyczność. W 1966 r. wystąpiła z innymi polskimi wykonawcami w paryskiej Olimpii w programie Grand Music-hall de Varsovie. Była wykładowcą historii piosenki francuskiej w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Mieszka na warszawskim Mokotowie.

Pierwszym mężem Joanny Rawik był aktor Stanisław Gronkowski, drugim Marek Petrusewicz, pierwszy polski rekordzista świata w pływaniu. Była w związku z aktorem Ignacym Gogolewskim.

Książki (4)

Sortowanie:
Książka Edith Piaf : ptak smutnego stulecia
Edith Piaf : ptak smutnego stulecia
Joanna Rawik
{}10/10
Jest to barwna, ale rzetelnie udokumentowana opowieść Joanny Rawik o jej wieloletniej fascynacji postacią i piosenkami Edith Piaf. Wyjaśnia na czym polegał fenomen bohaterki tej opowieści, prostej dzi...
Książka Hymn życia i miłości : opowieść o Edith Piaf
Hymn życia i miłości : opowieść o Edith Piaf
Joanna Rawik
Książka Świat jest muzyką
Świat jest muzyką
Joanna Rawik
Książka Po co nam to było
Po co nam to było
Joanna Rawik
{}10/10
Po co nam to było po co nam to było jeszcze nic się nie zaczęło a już się skończyło ledwie zapłonęło jedną krótką nocą po co nam to było po co? (autor tekstu: Jan Zalewski, kompozytor: Adam Skorupka) ...

Komentarze

Cytaty Joanna Rawik

{} Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe