Johan Bojer

Johan Bojer

Autor, zmarł w 1959 (żył 87 lat) 2 czytelników
Obserwuj
8.5 /10
2 oceny z 1 książki,
przez 2 kanapowiczów
Urodzony 6 marca 1872 roku w Norwegii (Orkdal)
Johan Bojer – norweski pisarz, epik, reprezentant realizmu w literaturze norweskiej.

Był nieślubnym synem służącej. Wychowała go biedna rodzina chałupników z Rissy koło Trondheim. Nie stać go było na wykształcenie, całe życie był samoukiem. Wyjątkiem była dwuletnia nauka w szkole podoficerskiej (1890-1892).

Należał do pierwszych norweskich neorealistów, którzy uzyskali międzynarodowe znaczenie. Buntował się przeciwko neoromantycznemu indywidualizmowi oraz irracjonalizmowi. Pochwalał ludzką solidarność i wierność. Uważał je za konieczne do życia w zbiorowościach. Jego bohaterm był często niezamożny, prosty rolnik lub rybak lofocki. Bohater ten żył w silnie powiązanej wewnętrznie społeczności. Samodzielne egzystowanie poza nią, bez wsparcia, było niezwykle trudne lub niemożliwe. Bojer pochylał się nad zagadnieniami roli człowieka w przyrodzie, co wynikało z jego pochodzenia - sam wyrósł w podobnym środowisku, pośród nie zawsze przychylnej natury.

Jego twórczość jest związana z rodzinną miejscowością Trøndelag, w której spędził swoje dzieciństwo i młodość. W latach 1885 - 1915 mieszkał w Paryżu. Zadebiutował literacko w roku 1893, jednakże sławę przyniosły mu dopiero powieści wydane w latach dwudziestych XX wieku. Największym uznaniem cieszyły się: Den siste viking (1921, Ostatni wiking) - wydanie polskie 1948 i 1949; Vor egen stamme (1924, Nasz ród) oraz Folk ved sjøen (1929, Lud nad morzem). Powieść "Ostatni wiking" przedstawia życie norweskich rybaków i chłopów, ciężki los rodzin chałupniczych. Jest to opowieść o ludziach silnej woli, uparcie dążących do swoich celów.

Od 1919 osiedlił się pod Oslo, gdzie zmarł 3 lipca 1959.

Książki

Tam gdzie fiordy. Antologia nowel i opowiadań norweskich
Tam gdzie fiordy. Antologia nowel i opowiadań norweskich
Hans Aanrud, Bernhard Folkestad, Ole Arthur Antonisen "Arthur Omre", Magnhild Haalke ...
{}8.5/10
Bariera (Veggen) – Torolf Elster Czas wygasłych świateł (Blendingstider) – Torborg Nedreaas Czerwona zasłona (Det røde gardin) – Amelie Skram Do domu (Hjemreisa) – Oskar Braaten Druga żona (...

Komentarze

Cytaty Johan Bojer

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe