Johannes Carsten Hauch
Zostań fanem autora:
× 1

Johannes Carsten Hauch

Autor, zmarł w 1972 (żył 181 lat)
8 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 12 maja 1790 roku w Danii (Frederikshald)
Duński poeta romantyczny. Johannes Carsten Hauch urodził się w 1790 roku w miejscowości Frederikshald w Norwegii. Był synem Frederika Haucha i Karen Tank. Po śmierci matki wrócił z ojcem do Dania. Walczył jako ochotnik podczas interwencji brytyjskiej w 1807 roku. W 1808 zapisał się na Uniwersytet w Kopenhadze. W 1821 roku uzyskał doktorat. Poznał między innymi Adama Gottloba Oehlenschlägera. Szybko uznał za swoje założenia romantyzmu. Po opublikowaniu pierwszych poematów dramatycznych zniechęcił się do literatury z powodu niewielkiego odzewu, jaki wzbudziły jego prace i poszedł na studia przyrodnicze. W 1821 roku uzyskał doktorat z zoologii i udał się na studia za granicę. W Nicei stał się ofiarą wypadku, po którym amptowano mu jedna stopę. Wkrótce potem poeta podjął nieudaną próbę samobójczą. Otrząsnąwszy się z chwilowej depresji, z tym większą siłą powrócił do pracy literackiej. Po powrocie do ojczyzny poeta był wykładowcą nauk przyrodniczych w Sorø, profesorem literatury skandynawskiej w Kilonii (1846–48) i estetyki w Kopenhadze.

Książki

Rodzina polska
Rodzina polska
Johannes Carsten Hauch
8/10
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich

Bohaterami powieści są Polacy, a akcja jej toczy się w Polsce w latach poprzedzających powstanie listopadowe i w czasie samego powstania (1829- 1931). Polskie problemy, widziane oczyma duńskiego symp...

Cytaty

Gorycz i podrażnienie Aleksandry są dla mnie najlepszym dowodem jaj nabożnego nastroju. Jest to powszechnym grzechem wszystkich nabożniś.
Iluż ludzi pomimo największej lekkomyślności posiada najlepsze serce! Ilu ludzi schodzi na manowce, a jednak nie można ich zwać złymi!
Umiejętność uprzejmej i swobodnej prezencji, gdy wszystkie oczy są na nas zwrócone, rozstrzyga często o naszym przyszłym szczęściu i powodzeniu.
Niekiedy słuszność i krzywda bywają tak dziwnie ze sobą splątane, że waga sprawiedliwości waha się to w tę, to w tamtą stronę i ani jedna, ani druga szala nie chce ostatecznie przeważyć.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl