Józef Pieter

Józef Pieter

Autor, zmarł w 1989 (żył 85 lat)
Obserwuj
Urodzony 19 lutego 1904 roku w Polsce (Ochaby koło Skoczowa)
Ukończył I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, a następnie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim historię, filozofię, psychologię i pedagogikę. W 1928 r. uzyskał doktoraty z zakresu filozofii i filologii klasycznej. Rozprawę habilitacyjną, opublikowaną w roku 1939, przedstawił dopiero po wojnie na Uniwersytecie Poznańskim i tam w roku 1945 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1949, zaś profesorem zwyczajnym został w 1962 roku.

Ten polski psycholog, pedagog, filozof jest autorem ponad 230 publikacji naukowych, w tym 50 książek. Pięć jego dzieł pozostaje wciąż nieopublikowanych. Poszerzył wiedzę naukową w wielu dziedzinach, jest m.in. jednym z prekursorów tzw. psychobiografii. Prof. Czesław Głombik napisał: „Profesor Pieter zajął wyjątkowe miejsce wśród psychologów i pedagogów XX wieku. Zdobył je tym, że udanie i konsekwentnie łączył myśl psychologiczno-pedagogiczną z refleksją filozoficzną”.

Otrzymał wiele odznaczeń państwowych i edukacyjnych.


Książki (3)

Sortowanie:
Czasy i ludzie
Czasy i ludzie
Józef Pieter
Niniejsza książka zawiera barwnie opisane wspomnienia młodości ,naukowego terminowania i dojrzałości badawczej Profesora . Tom 1-3.
Problemy humanisty
Problemy humanisty
Józef Pieter
Oddajemy do rąk Czytelników niepublikowane dotychczas dzieło Profesora Józefa Pietera. Problemy humanisty to ujęta chronologicznie historia przedsięwzięć naukowo-pisarskich autora. Józef Pieter relacj...
Autorskie kłopoty
Autorskie kłopoty
Józef Pieter
"Rzecz niniejsza miała pierwotnie stanowić rozdział końcowy „Problemów humanisty”. Zamierzałem w nim zebrać informacje na temat mych styczności z redaktorami czasopism i z wydawcami publikacji ksią...

Komentarze

Cytaty Józef Pieter

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl