Krzysztof Hochman

Autor
Zostań fanem autora: × 1
10 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodziłem się w roku 1943. Ukończyłem Inżynierię Chemiczną na Półtechnice Łódzkiej i Studia Podyplomowe z Automatyki na Politechnice Warszawskiej. W roku 1965, w czasie studenckiego rejsu żeglarskiego, w Sztokholmie spotkałem żołnierza z dywizji generała Maczka, który okazał się krajanem, pochodził z okolicy Radomska. Przez pewien czas prowadziłem z nim korespondencję. Okazało się, że był on rezydentem Radia Wola Europa w Sztokholmie, o czy poinformowały mnie stosowne służby w Polsce, polecając mi przerwać z nim wszystkie kontakty. W 1969 roku na zebraniu w miejscu pracy, skrytykowałem Władysława Gomułkę za jego poczynania w stosunku do ludzi pochodzenia żydowskiego ( miałem przyjaciół z tego kręgu, którzy musieli opuścić Polskę.) Epizod z Sztokholmu i to, sprawiły bliższe zainteresowanie się mną służb bezpieczeństwa PRL-u. Przydzielono mi „opiekunów” , którzy składali okresowe raporty na mój temat, o czym dowiedziałem się po odebraniu moich teczek z IPN- u. W ślad za tym poszedł zakaz pracowania na stanowiskach wymagających współpracy z większą ilością osób. A to wiązało się z marginalizacją zawodową i płacową. Próbowałem zmieć zakład pracy, ale okazało się, że zakaz ma skutek ogólnopolski. W tej sytuacji, w geście rozpatrzy, kupiłem gospodarstwo rolne… A ponieważ na rolnictwie dostatecznie nie znałem się, ja i moja rodzina przez kilka lat funkcjonowaliśmy na minimalnym poziomie egzystencji materialnej. W poczuciu bezradności uciekałem w lektury filozoficzno – teologiczne. Teraz już wiem, że to było moim przeznaczeniem. Dzięki temu pogłębiłem swoją widzę, a przez to mogłem inaczej spojrzeć na otaczającą mnie rzeczywistość i napisać ten tekst. To potwierdza tezę, że wszystko jest potrzebne, nic nie jest przypadkowe, tylko nie zawsze człowiek zdaje sobie z tego sprawę. Obecnie jestem emerytem, mieszka z córką i jej rodziną we wsi Stefania. Zajmuję się hodowlą przepiórek. W latach 1991-2001 w lokalnym tygodniku „Gazeta Radomszczańska” publikowałem cotygodniowe felietony pod tytułem „Listy ze wsi” W tym samym tygodniku publikowałem eseje dotyczące historii przedwojennego ruchu ludowego i walk partyzanckich w okolicach Radomska. Napisałem sto „Rozmów”, do tego wydania proponuję czterdzieści wybranych.
Kategorie
Religia i Teologia

Książki

Teologia w przyszłości
Teologia w przyszłości
Krzysztof Hochman
10/10

Traktaty teologiczne z reguły nie są pisane przystępnym językiem. Mnogość terminów greckich i łacińskich, odwołania do dzieł autorów antycznych czy scholastycznych summ stanowi dla większości czytelni...

Cytaty

Człowiek potrzebuje i nauki, i teologii. Potrzebuje swoistej harmonii pomiędzy tymi pozornie antynomicznymi dyscyplinami.
Dla mnie rozum, synonim umysłu, to coś w rodzaju procesora koordynującego wszystkie poczynania człowieka… Uzgadnia informacje pochodzące z myślenia świadomego i nieświadomego oraz informacje duchowe. Mózg i mądrość są częściami rozumu, który wypracowuje decyzje i dane wyjściowe dla naszego działania… Często działa metodą prób i błędów.
Mówiłem, że doskonałość przynależy tylko Bogu. Nieporozumienie wynika z tego, że inne znaczenie ma słowo „doskonałość” teraz, a inne miało w czasach Jezusa. W greckim tekście to, co przetłumaczono jako „doskonałość,” określa słowo teleos, które można tłumaczyć również jako „dojrzały”, „ukończony”. Jezus więc być może chce, byśmy byli dojrzali w swoich działaniach. Dojrzałość lokuje się blisko pełnej przydatności… A jednak „dojrzały” to wcale nie „lepszy od innych”, a raczej zdolny podjąć postawione przed nim konkretne zadanie, osiągnąć cel.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl