Teologia w przyszłości

Krzysztof Hochman
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Teologia w przyszłości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Traktaty teologiczne z reguły nie są pisane przystępnym językiem. Mnogość terminów greckich i łacińskich, odwołania do dzieł autorów antycznych czy scholastycznych summ stanowi dla większości czytelników kurtynę, za którą nie chcą zaglądać. Wynika to zapewne z tego, że traktaty teologiczne to traktaty naukowe. Krzysztof Hochman proponuje czytelnikowi żywo napisany tekst popularyzatorsko przedstawiający wybrane wątki z historii teologii (a także filozofii), uzupełniony o osobiste zdanie autora oraz jego historiozoficzną interpretację. Czytelnik zyskuje wobec tego nie tylko dostęp do przystępnie napisanego wykładu, lecz także do materiału do samodzielnych przemyśleń, choćby na poziomie akceptacji lub odrzucenia przedstawionych tez. Zadawanie pytań autorowi jest tym łatwiejsze, że sam tekst ma formę dialogu, w którym autor przyjmuje rolę dziadka i stara się tłumaczyć wnukowi zawiłości zagadnień chrześcijaństwa. Pytania bynajmniej nie są naiwne i z pewnością jest na nie więcej niż jedna odpowiedź. Osobom zainteresowanym teologią, mającym za sobą lektury tematyczne, książka ta pozwoli na weryfikację własnej wiedzy lub skonfrontowanie jej z nieszablonowymi poglądami autora. Dodatkowym atutem Teologii w przyszłości jest otwartość autora na inne tradycje niż chrześcijańska. Podsumowując, praca ta może stanowić intelektualną prowokację zarówno dla zaznajomionego z tematem czytelnika, jak i pierwszy krok dla wchodzącego w ten fascynujący obszar wiedzy laika.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-8119-002-2, 9788381190022
Wydawnictwo: Psychoskok
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 408

Autor

Krzysztof Hochman Urodziłem się w roku 1943. Ukończyłem Inżynierię Chemiczną na Półtechnice Łódzkiej i Studia Podyplomowe z Automatyki na Politechnice Warszawskiej. W roku 1965, w czasie studenckiego rejsu żeglarskiego, w Sztokholmie spotkałem żołnierza z dywizji gene...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Teologia w przyszłości aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agnieszka3211
@agnieszka3211
2017-08-23
10 /10

Cytaty z książki

Mówiłem, że doskonałość przynależy tylko Bogu. Nieporozumienie wynika z tego, że inne znaczenie ma słowo „doskonałość” teraz, a inne miało w czasach Jezusa. W greckim tekście to, co przetłumaczono jako „doskonałość,” określa słowo teleos, które można tłumaczyć również jako „dojrzały”, „ukończony”. Jezus więc być może chce, byśmy byli dojrzali w swoich działaniach. Dojrzałość lokuje się blisko pełnej przydatności… A jednak „dojrzały” to wcale nie „lepszy od innych”, a raczej zdolny podjąć postawione przed nim konkretne zadanie, osiągnąć cel.
Dla mnie rozum, synonim umysłu, to coś w rodzaju procesora koordynującego wszystkie poczynania człowieka… Uzgadnia informacje pochodzące z myślenia świadomego i nieświadomego oraz informacje duchowe. Mózg i mądrość są częściami rozumu, który wypracowuje decyzje i dane wyjściowe dla naszego działania… Często działa metodą prób i błędów.
Człowiek potrzebuje i nauki, i teologii. Potrzebuje swoistej harmonii pomiędzy tymi pozornie antynomicznymi dyscyplinami.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl