Krzysztof Maćkowski
Zostań fanem autora:

Krzysztof Maćkowski

Autor, 52 lata 18 czytelników
7.9 /10
24 oceny z 2 książek,
przez 24 kanapowiczów
Urodzony w 1971 roku w Polsce (Bochnia)
Krzysztof Maćkowski - jest podróżnikiem, dziennikarzem freelancerem i debiutującym właśnie powieściopisarzem.

Po ciężkiej batalii z gramatyką opisową zdobył tytuł magistra polonistyki na Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Pracował etatowo w „Dzienniku Polskim”. Pisał wówczas teksty, które dziś liczy na kilogramy: od „dziur w drodz” przez reportaże i teksty informacyjne po rozmowy z Czesławem Miłoszem. Gdy to zawodowe małżeństwo się rozpadło, wybrał niezależność i zaczął flirtować z innymi pismami. (Czule wspomina m.in. romans z „Białą Gwiazdą”, organem kibiców Wisły Kraków).

Gdy nie pisze kolejnych powieści z cyklu o inspektorze C.K. Policji Gustawie Mahlerze, przesiaduje w miejscach takich, jak Lhasa, Pekin, Delhi, Katmandu, Lima, La Paz, Gwatemala, Meksyk, Kair, Symferopol czy Tirana. (Dawniej także Jarocin, regularnie raz do roku). W Paryżu, Rzymie czy Londynie próżno go szukać. Eskapady łączy z pisaniem: współredagował przewodnik po Szwecji i jest współautorem praktycznego bedekera Grodno. Miasto nad Niemnem. Jest też autorem wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim, którego fragmenty znalazły się w książce Autoportret reportera.

Słucha rocka i metalu, na polskie filmy nie chodzi. (No dobrze, czasem chodzi, ale za każdym razem przyrzeka, że to ostatni raz). Chętnie przebywa w realiach latynoamerykańskich Llosy i Márqueza. Nie gardzi też kryminałem. Książki sensacyjne omija.

Książki

Zew
Zew
Krzysztof Maćkowski
5.8/10

Ryszard Wagner, pogranicznik z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zakłada sobie pętlę na szyję i wywraca taboret, na którym stoi. Tyle metafory – w realu jest jeszcze gorzej. Biegnąca pokryty...

Bardzo wielkie pojednanie
Bardzo wielkie pojednanie
Krzysztof Maćkowski
10/10

Karpio – trzydziestoparolatek, który nie przyjął do wiadomości, że powinien wreszcie dorosnąć, organizuje po śmierci Jana Pawła II pojednanie kibiców Wisły i Cracovii. Z czasem uświadamia sobie, jak w...

Raport Badeni
Raport Badeni
Krzysztof Maćkowski

Martwa dziewczyna, cyniczny policjant i cesarsko-królewski Kraków. Rok 1900. Dla Gustawa Mahlera, inspektora C.K. Policji, jesienny tydzień zaczyna się ponuro. Poniedziałkowym świtem na Błoniach zost...

Cytaty

Olga wręcz twierdziła, że czytanie beletrystyki to strata czasu. W ogóle czytanie to strata, chyba że prawniczych książek.
- Piękne historie zawsze mają smutne zakończenia. - Nie wiem, czy sam to kiedyś wymyśliłem, czy od kogoś usłyszałem, w każdym razie podobała mi się ta fraza.
Mogłem dopaść go albo szukać reszty czarnych. Nie zastanawiałem się długo. Wcale. Wybór był prosty - zew. Choć resortowa "pani psycholożka", jak ją nazywaliśmy, określiłaby to skłonnością do ryzykownych zachowań.

Komentarze