Zew

Krzysztof Maćkowski
5.4 /10
Ocena 5.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Zew
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.4 /10
Ocena 5.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Ryszard Wagner, pogranicznik z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zakłada sobie pętlę na szyję i wywraca taboret, na którym stoi. Tyle metafory – w realu jest jeszcze gorzej. Biegnąca pokrytym trzaskającymi krami Bugu granica polsko-ukraińsko-białoruska, przysypane śniegiem bagniste lasy Polesia i śmierć Miss Sajgon – „nielegalnej” z Wietnamu - której wyjaśnieniem zainteresowany jest jedynie nasz bohater…
„Zew” jest pierwszą książką z planowanego cyklu easternowych powieści kryminalnych Pogranicze, których bohaterem jest oficer Straży Granicznej Ryszard Wagner.
Data wydania: 2021-10-25
ISBN: 978-83-66899-87-2, 9788366899872
Wydawnictwo: Oficynka
Stron: 301

Autor

Krzysztof Maćkowski Krzysztof Maćkowski
Urodzony w 1971 roku w Polsce (Bochnia)
Krzysztof Maćkowski - jest podróżnikiem, dziennikarzem freelancerem i debiutującym właśnie powieściopisarzem. Po ciężkiej batalii z gramatyką opisową zdobył tytuł magistra polonistyki na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Pracował etatowo w „Dzien...

Pozostałe książki:

Raport Badeni Bardzo wielkie pojednanie
Wszystkie książki Krzysztof Maćkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zew

18.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Bardzo lubię kryminały, więc postanowiłam poczytać coś o pogranicznikach, zwłaszcza, że temat ten jest obecnie na czasie. Mam zresztą znajomych pograniczników, więc trochę od nich wiem na czym ta praca polega. Opis książki również zachęcał do czytania. Niestety, zawiodłam się na tej pozycji, pomysł na fabułę jest bardzo dobry, lecz jego realizacja... {} Recenzja książki Zew

@maciejek7@maciejek7 {}× 20

Zapowiadało się dobrze, ale coś tu nie zagrało.

14.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

,,Zew" to książka napisana przez współtwórcę serialu ,,Wataha", który uwielbia mój tata, Krzysztofa Maćkowskiego. Niestety książkę muszę zaliczyć do grupy rozczarowań. Opis zapowiadał się świetnie. Dostajemy tutaj historię Ryszarda Wagnera, który pracuje jako pogranicznik i nie ma łatwego życia. Pewnego zimowego wieczoru spotyka na swojej drodze ... {} Recenzja książki Zew

@aalexbook@aalexbook {}× 6

Sajgon w książce

15.12.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dawno tak nie męczyła mnie książka i to jeszcze kryminał. Od tego gatunku oczekuję akcji, która dosłownie wciśnie mnie w fotel, sprawi że nie będę chciała książki odłożyć. Tutaj tak nie było. Wiele rzucających się w oczy błędów, do tego mało wciągająca akcja, która doprowadziła do tego, że książkę czytałam bardzo długo i nie chciałam do niej powra... {} Recenzja książki Zew

Zew - Recenzja

23.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dzień dobry, Dzisiaj opowiem Wam kilka słów na temat najnowszej książki Krzysztofa Maćkowskiego pt. „Zew”. Czy przygoda ta była udana? O tym za chwilkę😉 Było to moje pierwsze spotkanie z piórem tego autora. Zgłosiłam się do recenzji tej książki, ponieważ przeczytałam, że pisarz ten jest pomysłodawcą i współautorem serialu, o którym słyszałam dobr... {} Recenzja książki Zew

Moja opinia o książce

Opinie

@ilona_m2
2021-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10

Napisze wprost - dla mnie ten tytuł był stratą czasu. Tak kiepskiej książki dawno moje oczy nie widziały i nie tyczy się to wyłącznie drobnych błędów, bo niestety leży tutaj wszystko.
Same śledztwo opisano w sposób tak nieskomplikowany, żadnych zagadek, tajemnic, mylenia tropów, żadnej intrygi, nic nad czym mógłby się pochylić czytelnik. Fabuła jest tak prosta, a samo rozwiązanie irracjonalne i pełne absurdu. Autor wyłożył już wszystko praktycznie od połowy książki, a sam bohater dochodzi do rozwiązania śledztwa dowiadując się z rozmowy od przypadkowej osoby. Żadnych wątków pobocznych, żadnego klimatu, czy opisów miejsc.
Kreacja bohaterów? Na ten temat długo by pisać, postaci są niedopasowani do ról jakie tworzą, zachowują się niczym marionetki w teatrze, brakuje im cech typowych. Osoba samego pogranicznika aż się prosi o podanie kilku szczegółów charakteryzujących ten zawód.

Książka wymaga porządnej korekty, liczne błędy ortograficzne, logiczne, stylistyczne. W sumie zastanawiam się czemu Wydawnictwo wypuściło na rynek tak marne dzieło? Po pierwsze to brak szacunku dla samego siebie, a także dla czytelnika, który tą książkę kupi.

{}× 4 | link |
@kasiarz1983
2021-10-25

Lubię książki Wydawnictwa Oficynka. Jako fanka kryminałów z ogromną ciekawością przeczytam najnowszą pozycję. "Zew" kusi opisem i krwawą okładką. Nie mogę się już doczekać premiery.

{}× 4 | link |
@testerka_ksiazek
2021-12-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Egzemplarze do recenzji Posiadam

Po "Zew" sięgnęłam z uwagi na to, że jej autorem jest pomysłodawca oraz współautor polskiego serialu "Wataha", który bardzo mi się podobał. Sama tematyka książki jest do niego również zbliżona. Po raz kolejny mogłam więc przenieść się do świata polskich pograniczników i przyjrzeć się rozwiązywaniu kryminalnej zagadki przez jednego z nich.

Główny bohater powieści Ryszard Wagner, to samotnik, na którego drodze staje "nielegalna" Wietnamka, której nasz bohater stara się pomóc, niekoniecznie mają przy tym na uwadze przepisy obowiązującego prawa. Sprawa z dnia na dzień komplikuje się coraz bardziej, wplątując Wagnera w niebezpieczne śledztwo, którego jednak nie będzie on w stanie sobie odpuścić.

Książkę czytało mi się całkiem nieźle, sama fabuła mnie wciągnęła, zakończenie również było dosyć ciekawe. Gdy ukarze się kontynuacja przygód Wagnera i będę miała okazję po nią sięgnąć z pewnością to zrobię.

Niestety, to na co muszę również zwrócić uwagę przy okazji recenzji tej książki, to masa błędów, które się w niej pojawiają. Momentami naprawdę utrudnia to czytanie oraz odbiera przyjemność z lektury. Wydawnictwo Oficynka powinno zwrócić na to uwagę i zadbać o lepszą korektę swoich książek przed ich wydaniem.

{}× 2 | link |
@uczyrwik
2021-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10

"Zew" autorstwa Krzysztofa Maćkowskiego wydaje się być idealną książką na szarą, jesienno-ziomową aurę. Skute mrozem bagniste tereny Polesia i zasypana śniegiem granica polsko-ukraińsko-białoruska to miejsce pracy Ryszarda Wagnera pogranicznika z Nadbużańskiego Poddziału Straży Granicznej. Wagner podczas służby w zasypanym śniegiem lesie znajduje młodą Wietnamkę prawdopodobnie nielegalnie przebywającą na terenie Polski. Pozwala jej przenocować u siebie, następnie na jej życzenie odstawia do Chełma. Po kilku dniach nieopodal jego domu niestety znalezione zostaje ciało tej kobiety. Wagner postanawia zrobić wszytko, aby odnaleźć winnych śmierci jego "Miss Sajgon".
Pomysł na fabułę wydaje się całkiem fajny do tego tajemniczy klimat zimowego wschodu- czego chcieć więcej?
A no właśnie trochę tu zabrakło. Zagadka kryminalna jest nieskomplikowana i sami możemy wpaść na rozwiązanie już dosyć szybko. Nie ma tu elementu zaskoczenia.
Najbardziej irytującym elementem jednak jest sam Wagner. Jego rozpamiętywanie byłej dziewczyny było totalnie niepotrzebne, nic nie zmieniało w fabule, a było denerwujące. Dziwnie skonstruowana była także relacja z Kacprem- kilkunastoletnim chłopcem, którym się Wagner opiekuje. Opiekuje to chyba zbyt duże słowo, bo podrzuca małego do różnych ludzi aby oni się nim zajmowali. Wiemy, że Kacper nie wzbudza sympatii Ryszarda, bo nazywany jest "małym gnojkiem", ale dlaczego tak jest to nie jest wyjaśnione i ciężko się domyślić.
Książka wymaga s...

{}× 1 | link |
MA
2021-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Można powiedzieć, że „Zew” Krzysztofa Maćkowskiego jest zdecydowanie na czasie. Tematyką, która została tu poruszona jest nielegalne przekroczenie granicy przez uchodźców (temat tak bardzo aktualny patrząc na to, co się aktualnie dzieje na granicy białorusko-polskiej). Głównym bohaterem jest Ryszard Wagner – pogranicznik z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Nie będąc na służbie zostaje świadkiem ucieczki od prawdopodobnego przemytnika dziewczyny z Wietnamu, nazwanej przez naszego bohatera Miss Sajgon. Z racji Wigilii i zwykłego ludzkiego odruchu nasz bohater gości dziewczynę u siebie w domu. Po świętach „nielegalna” ma do załatwienia sprawę podczas której zostaje zabita. Porucznik próbuję rozwiązać zagadkę i szuka zabójcy.
Jest to pierwsza powieść z planowanego cyklu easternowych powieści kryminalnych POGRANICZE, których bohaterem jest nasz oficer Straży Granicznej. Jego postać jest dość specyficzna, mająca swoją przeszłość i dość szarą codzienność. To właśnie napotkana dziewczyna „pobudza” go do życia i być może właśnie dlatego czuje się on w obowiązku rozwikłać zagadkę jej śmierci. Powieść czyta się lekko. Ma ona w sobie to coś, ten specyficzny klimat. Raczej nie znajdziemy tu typowo szokujących wątków kryminalistycznych, natomiast w całej historii dość realnie są opisani pracownicy graniczni i ich życie. Jestem ciekawa jaką kolejną przygodę autor wymyśli dla naszego bohatera i czy uda mu się dojść do prawdy.

{} | Komentarze (1) | link |
@Agnieszka_Szajda
2021-11-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Praca strażników granicznych, ze względu na obecną sytuację w Polsce, budzi ostatnio wielkie zainteresowanie. Tak naprawdę kulisy tego zawodu lata temu przybliżył nam serial "Wataha", który ja pokochałam nie tylko za sam wątek kryminalny, ale równie mocno za sprawą pokazywanych tam przepięknych, surowych krajobrazów. Krzysztof Maćkowski, autor powieści "Zew", jest pomysłodawcą i współautorem "Watahy", trudno więc dla jego książki o lepszą rekomendację. Ta informacja zresztą znalazła się na odwrocie okładki.
O czym jest "Zew"? Ma to być pierwsza książka cyklu powieści kryminalnych pogranicza z Ryszardem Wagnerem w roli głównej. Mamy więc teren przygraniczny, strażnika granicznego, nielegalnie przekraczających granicę i ich przewodników. Pewnego dnia, wolnego od pracy, Ryszard Wagner zauważa w lesie młodą wietnamską migrantkę, ale zamiast odwieźć ją na strażnicę, zabiera do domu. Tak zaczyna się cała historia, której dalszego ciągu nie chcę zdradzać.
Pomysł na książkę, cykl nawet, jest niezły. Mnie jednak czegoś brakuje. Nie dynamizmu, bo akcja całkiem nieźle się toczy. Raczej lepszego spięcia wszystkich wątków. Pokazania tego surowego przygranicznego krajobrazu. Pewnego rozbudowania tej książki, tak by nie tylko dowiedzieć się, co się dalej stało z młodą Wietnamką, ale by czytanie było większą przyjemnością.

{} | link |
@jusztuczka
2021-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Tematyka pracy Straży Granicznej bardzo mnie interesuje, nic więc dziwnego, że z chęcią sięgnęłam po tę książkę. Uwielbiam serial "Wataha", ponadto Bieszczady to wspaniałe miejsce, dlatego "Zew" to wspaniała lektura!

{} | link |
ZA
2021-11-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Właśnie skończyłam czytać i muszę przyznać, że książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła :) Czytało się przyjemnie i nawet nie wiem, kiedy ten czas upłynął. Warto po nią sięgnąć.

{} | link |
@Patriseria
2022-01-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@zaczytana.archiwistka
2021-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Gosia
2021-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
@aalexbook
2021-11-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@maciejek7
2021-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane kryminał konkurs Posiadam
@kejsikej_czyta
2021-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane WSPÓŁPRACA
BT
2021-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Mogłem dopaść go albo szukać reszty czarnych. Nie zastanawiałem się długo. Wcale. Wybór był prosty - zew. Choć resortowa "pani psycholożka", jak ją nazywaliśmy, określiłaby to skłonnością do r...”
{}× 1
#
“- Piękne historie zawsze mają smutne zakończenia. - Nie wiem, czy sam to kiedyś wymyśliłem, czy od kogoś usłyszałem, w każdym razie podobała mi się ta fraza.”
{}× 1
#
“Olga wręcz twierdziła, że czytanie beletrystyki to strata czasu. W ogóle czytanie to strata, chyba że prawniczych książek.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl