Marek Ławrynowicz

Marek Ławrynowicz

Autor, 71 lat
Obserwuj
Urodzony 11 sierpnia 1950 roku w Polsce (Warszawa)
Marek Ławrynowicz – polski pisarz, autor słuchowisk radiowych, scenarzysta filmowy i poeta.

Absolwent XXV Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego w Warszawie. Ukończył studia na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w różnych zawodach - był kaowcem, bibliotekarzem, a także młodszym betoniarzem, robotnikiem terenowym czy cukiernikiem.

Debiutował w 1974 roku jako poeta. Kilka lat zajmował się poezją wizualną, performance, mail artem, lecz ostatecznie wrócił do tradycyjnej prozy. Jego teksty cechuje prześmiewczy czarny humor. W 1996 roku otrzymał Nagrodę Fundacji „Wyzwania”, oraz wyróżnienie Biblioteki Raczyńskich za powieść Diabeł na dzwonnicy.

Jest autorem wielu słuchowisk radiowych, w tym obszernego cyklu utworów z Malinówkiem w tytule. Za słuchowisko Ameryka wkracza do Malinówka otrzymał nagrodę na festiwalu Dwa Teatry (2002). Na festiwalu w Bolimowie wyróżniono słuchowisko Tuba. Współtworzył także takie radiowe audycje satyryczne, jak Zsyp, Parafonia, Kiwi, Kiwirozmówki, powieść radiową W Jezioranach oraz telewizyjny Odjazd. Jest współautorem scenariusza serialu Blondynka.

Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w którym pełnił funkcję m.in. członka Zarządu Głównego.

W latach 2007–2008 redaktor naczelny kwartalnika literackiego Wyspa. Od 2009 sprawuje opiekę redakcyjną nad niezależną audycją radiową „Szkiełko i oko”.Kategorie
Powieść

Książki

Der Teufel auf dem Kirchturm
Der Teufel auf dem Kirchturm
Marek Ławrynowicz
Es geht los mit der Jugendzeit der Großväter und ihren zahlreichen Kindern, deren Leben sich durch die Ereignisse der Zeit ebenso spektakulär wandelt wie der Charakter der Städte Lemberg und Wilna, ...

Komentarze

Cytaty Marek Ławrynowicz

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe