Mariusz Bieliński

Mariusz Bieliński

Autor, 54 lata
Obserwuj
Urodzony w 1968 roku w Polsce (Myszków)
Dramatopisarz, scenarzysta, reżyser. Ukończył Studio Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, studiował na Wydziale Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie.

Jako asystent reżysera w Teatrze Narodowym współpracował z Jerzym Grzegorzewskim, Kazimierzem Kutzem, Kazimierzem Dejmkiem, Tadeuszem Bradeckim, Maciejem Prusem i Janem Englertem.

Jest współscenarzystą popularnych seriali (m.in. Pitbull, Na dobre i na złe). We współpracy z Juliuszem Machulskim reżyserował spektakl Michaela Frayna Czego nie widać w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W swoim dorobku dramatopisarskim ma następujące sztuki: Cicho (2002), prapr. w Teatrze Polskim we Wrocławiu w reż. Aldony Figury w 2003 roku; Między (2004); Nad (2006), prapr. trzy lata później w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi w reż. Waldemara Zawodzińskiego; Dawaj (2007), prapr. w Teatrze Powszechnym w Radomiu w ramach festiwalu premier Radom Odważny w reż. Jerzego Wasiuczyńskiego; Mrok (wyd. Mrok jak światło. Antologia dramatów inspirowanych życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II, 2010), prapr. w Teatrze Narodowym w Warszawie w reż. Artura Tyszkiewicza w 2008 roku. Także w roku 2008 Bieliński zdobył główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario we Wrocławiu za tekst Dziesięć oraz zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez Teatr Polskiego Radia i Agencję Dramatu tekstem Księga psa, który rok później został zrealizowany w Teatrze Polskiego Radia w reż. Waldemara Modestowicza.

Laureat konkursu na dramat inspirowany życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II w 2007 roku (za sztukę Mrok) oraz Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2009 roku (za sztukę Nad). Mieszka w Warszawie.

Komentarze

Cytaty Mariusz Bieliński

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl