Mieczysława Przybylska-Łuczyńska

Autorka, zmarła w 1972 (żyła 64 lata)
Obserwuj
7 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzona w 1907 roku w Polsce (Puszcza Mariańska)
Mieczysława Przybylska-Łuczyńska (Mieczysława Kozer-Łuczyńska z domu Przybylska) – polska pisarka, autorka powieści Młoty nad kowadłem i innych powieści i opowiadań z życia wyższych sfer, które w latach międzywojennych cieszyły się dużą popularnością.
Pochodziła z zamożnej rodziny Przybylskich. Lata młodości spędziła w Mszczonowie. Przez jakiś czas pracowała na poczcie, tutaj powstały jej pierwsze opowiadania i romanse. Korzystając z powodzenia, przeniosła się do Warszawy, gdzie wyszła za mąż. Utrzymywała bliskie znajomości z wysoko postawionymi osobistościami politycznymi, wojskowymi i gospodarczymi. Okupacyjne i powojenne losy pisarki nie są znane. Spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 71F-II-18).

Zadebiutowała opowiadaniem Rozbite gniazdo i niemal co roku tworzyła nową powieść, zbiór opowiadań lub tomik poezji, m.in. W hypnozie (1928), Stargane struny (1929), Harde dusze (1930), W lazurowej toni (1930), Nad otchłanią (2 tomy, 1931), Jarzmo życia (1932), Kozły ofiarne (1933), Pod płomiennym sztandarem (1934), Romans dyplomatyczny (1935), Witman i Ska (1936), Fałszywe kamienie, Błysk szczęścia, Sąd nad kobietą, Ugory (2 tomy), Płomień na wietrze oraz Noc zemsty. Zostawiła po sobie w rękopisie pięć powieści: Ostatnie piętro, Czarne krzyże, Zbrodnia na dwa serca, Ulice i Droga przez piachy, które nadal znajdują się w posiadaniu rodziny. Jej dorobek literacki zawiera łącznie 36 pozycji.
Kategorie
Romans

Książki

Romans dyplomaty
Romans dyplomaty
Mieczysława Przybylska-Łuczyńska
{}7/10
Wielki salon w dworze Czombrowskim, należącym do emerytowanego pułkownika, pana Macieja Bronickiego, tonął w mroku kwietniowego dnia. Zmierzch spowijał staroświeckie meble, kłębił się po kątach, rozs...

Obserwujący (1)

@Klementynka

Komentarze

Cytaty Mieczysława Przybylska-Łuczyńska

{} Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl