Olga Siemaszko
Zostań fanem autorki:
× 1

Olga Siemaszko

Ilustratorka, zmarła w 2000 (żyła 89 lat)
Urodzona 19 kwietnia 1911 roku w Polsce (Krakow)
Polska graficzka, malarka i ilustratorka książek. Należała do pierwszych powojennych ilustratorek zajmujących się książką dla dzieci, a jej współpracownicy i ludzie z kręgów sztuki nazywali ją pierwszą damą polskiej ilustracji.
W 1935 ukończyła krakowską Szkołę Przemysłu Artystycznego, a następnie kontynuowała naukę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, jej wykładowcami byli Mieczysław Kotarbiński (malarstwo), Tadeusz Kulisiewicz (rysunek), Edmund Bartłomiejczyk (grafika) i Stanisław Ostoja-Chrostowski (grafika warsztatowa).
Po ukończeniu studiów w 1939 wyjechała do Lwowa, gdzie zastał ją wybuch II wojny światowej.
Była członkiem Związku Plastyków Radzieckich, jej prace uczestniczyły w wystawach w Kijowie i Moskwie. Po powrocie do kraju osiadła w Łodzi, gdzie próbowała swoich sił w teatrze, zajmując się scenografią, ale szybko trafiła do wydawnictwa "Czytelnik", z którym związała się na lata.
W 1945 zilustrowała swoją pierwszą książkę da dzieci, ale jej ilustracje pojawiały się również w książkach dla dorosłych. Gdy w 1948 wydawnictwo przeniosło się do Warszawy, podążyła za nim i objęła kierownictwo artystyczne oficyny. W latach 1945-61 była również kierownikiem artystycznym w redakcji tygodnika „Świerszczyk”, stanowisko to przejęła po Janie Marcinie Szancerze.
Była zaangażowana w ilustrowanie książek i czasopism dla wydawnictw w Warszawie i Łodzi, natomiast dla Centralnej Wytwórni Filmowej stworzyła wiele plakatów. Zajmowała się również tworzeniem kart pocztowych, kalendarzy, kopert płyt Polskich Nagrań.
Ocenia się, że Olga Siemaszko zilustrowała ponad sto książek dla dzieci, jej rysunki cechowała bogata kolorystyka i stosowanie umiarkowanej groteski.
Ogromny zbiór jej oryginalnych prac znajduje się w zamojskiej BWA, z którą współpracowała od końca lat siedemdziesiątych.

Za swoje rysunki zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym np.: Nagrodę Honorową na I Ogólnopolskiej Wystawie Książki i Ilustracji w 1951 r. czy Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej – zdobyła go jako pierwsza polska laureatka nagrody IBBY w 1959 r.

Tuż przed śmiercią w 2000 roku została odznaczona medalem za całokształt twórczości przez Polską Sekcję IBBY. Była pierwszą artystką wyróżnioną tym odznaczeniem w naszym kraju. Od tego czasu nagroda przyznawana jest co rok za zasługi w dziedzinie twórczości dla dzieci i młodzieży.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tu: https://nakanapie.pl/a/mistrzowie-ilustracji

Książki

Wycinanki z morskiej pianki
Wycinanki z morskiej pianki
Włodzimierz Słobodnik

Podtytuł: 5 pieśni na 3-głosowy chór dziecięcy i kwintet dęty. Autorką ilustracji do wierszyków, piosenek jest jedna z najważniejszych i najwybitniejszych polskich ilustratorek, przedstawicielka Pols...

Zaczarowana fajeczka
Zaczarowana fajeczka
Czesław Janczarski

"Na jeziorku rzęsa wodna, a w jeziorku woda chłodna. Woda chłodna lśni srebrzyście, a na wodzie lilii liście. Płynie wietrzyk od Olkusza, a tatarak wąsem rusza..." Czesław Stanisław Janczarski, ktor...

Zaklęte barwy stepu
Zaklęte barwy stepu

W książce zebrano bajki najbardziej typowe dla ukraińskiej prozy ludowej. Wyboru dokonał, przełożył, przedmową, posłowiem i komentarzem opatrzył Aleksander Barszczewski.

Zielony wiatr
Zielony wiatr
Włodzimierz Domeradzki

Zbiór 17 wierszyków. SPIS WIERSZY: Kaczeńce Łąka Lisek Babki z piasku Balonik Pada deszcz Kaczuszka Zając Burza Księżyc Bajka Wieczór Płaczą drzewa W lesie Pod parasolem Mróz-artysta...

Złota jabłoń
Złota jabłoń
Hanna Januszewska

Uwielbiana przez czytelników Hanna Januszewska szeroko otwiera wrota do fascynującego świata polskich baśni. Zaglądamy do królewskich pałaców, szlacheckich dworów, do mieszczańskich kamienic i chłops...

Żabia pogoda
Żabia pogoda
Anna Przemyska

Książeczka to zbiór 23 wierszyków. MARZEC Chociaż marca jest polowa i choć słonko świeci, ale marzną jeszcze nosy i policzki dzieci. Gdy do szkoły biegną rano, drobny śnieżek prószy i roztapia się w ...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl