Paulina Łopatniuk
Zostań fanem autorki:

Paulina Łopatniuk

Autorka, 42 lata 19 czytelników
6.7 /10
16 ocen z 2 książek,
przez 15 kanapowiczów
Urodzona w 1981 roku w Polsce
Paulina Łopatniuk – polska lekarka, patomorfolożka, blogerka, autorka książek, popularyzatorka nauki. Szerzej znana jako autorka autorka bloga i profilu fejsbukowego Patolodzy na klatce.

Absolwentka wydziału lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ze specjalizacją z patomorfologii. Obecnie pracuje w katedrze i zakładzie fizjopatologii tego uniwersytetu medycznego jako młodsza specjalistka.

Od 2015 prowadzi bloga popularnonaukowego Patolodzy na klatce wraz z jego stroną na portalu społecznościowym.

W 2019 została laureatka nagrody Popularyzator Nauki w kategorii Media w XIV edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową. Wydała także wydała książkę popularnonaukową Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak? W 2020 zaś Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie.

Jest członkinią Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2019-2022. Profil Patolodzy na klatce na Facebooku lubi ponad 132 tysięcy osób (stan na marzec 2021).



Książki

Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?
Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?
Paulina Łopatniuk
6.3/10

Czy gdzieś w twoim ciele mogą kryć się pozostałości twojego brata bliźniaka? Dlaczego londyńscy kominiarze zaskakująco często cierpieli na raka moszny? I czy to możliwe, żeby guz podwoił się w ciągu ...

Na własnej skórze
Na własnej skórze
Paulina Łopatniuk
7/10
Seria: Zrozum

Z tej książki dowiesz się: Ile waży cała ludzka skóra? Czym są pchły piaskowe? Jak człowiekowi mogą wyrosnąć rybie łuski? Dlaczego Lenin był grzybem? Skóra jest naszym największym organem. I pomim...

Serie i Cykle

Cytaty

Rak rzeczywiście jest nowotworem złośliwym, ale szczególnego typu. Rakami nazywamy wyłącznie nowotwory złośliwe (nie istnieje taki twór jak rak łagodny) wywodzące się z tkanek nabłonkowych, mogą się zatem rozwinąć raki z będącego przecież odmianą nabłonka pokrywającego naszą skórę naskórka i jego tworów, mogą z nabłonka wyściełającego przewód pokarmowy, drogi moczowe czy oddechowe, mogą wreszcie z komórek nabłonkowych budujących wątrobę, trzustkę czy gruczoł piersiowy.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl