Cytaty Paweł Kapusta

Dodaj cytat
Jeśli pytasz, co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi, odpowiedź brzmi: wszystko. Nie ma limitu. Nie ma granic. Nie ma wątpliwości.
Terapie mają to siebie, że są skuteczne dopiero w momencie, gdy zdasz sobie sprawę, że masz problem i chcesz się naprawić.
Jeśli masz wyższe wykształcenie, to musisz mieć jeszcze średnie wyobrażenie i podstawowe wychowanie.
Od kilku lat staram się wyleczyć. Przyszłam tu o kulach, a wy chcecie, żebym wyjechała na wózku i już z niego nie wstała. Czy to takie dziwne, że jestem rozemocjonowana?
Zawsze wolałem wejść komuś w drogę niż w dupę.
Młody musiał zrozumieć, że najważniejsze nie jest latanie z kałachem po Szczecinie, że w życiu nie chodzi o to, by pół Polski na widok jego auta uciekało ze strachu, najważniejsze, by córka usiadła mu na kolana i powiedziała, że go kocha.
Więzienie w teorii pełni funkcję oczyszczalni ścieków. Wpływa brudne, wypływa czyste. W praktyce kryminał często traktowany jest jak pośredniak.
Złodziej śmieje się nam w twarz. W dzisiejszych czasach to osadzony jest w więzieniu panem: władcą. Ogon zaczął kręcić psem.
Jeśli resocjalizacja to uczenie życia w społeczeństwie, to gdzie ten proces powinien się odbywać? W społeczeństwie. Społeczeństwo najchętniej wsadziłoby jednak przestępcę za mury zakładu i nie chciałoby mieć z nim nic wspólnego. Niech tam siedzi. Społeczeństwo, które w tym procesie powinno odgrywać szczególną rolę, mamy niestety krnąbrne, uprzedzone do ludzi wychodzących z więzienia.
To jedna z największych patologii systemu. Przepisy tak się zmieniły, że złodziej w wiezieniu czuje się jak w domu. A czasem nawet jeszcze lepiej! (...) Osadzony ma tu telewizor, konsolę, garnek do gotowania, czajnik, DVD i święty spokój. Czyli wszystko. Trzy razy dziennie go nakarmią, dodatkowo sam może coś ugotować, za zarobione pieniądze kupi, co mu się podoba. Rodzinka dośle jeszcze trochę hajsu. Niczym się nie martwi.
W każdym człowieku tkwi potrzeba miłości. Nieważne, co robisz , jak żyjesz - to uczucie daje wsparcie.
Trudno zresztą karę śmierci nazwać karą. To po prostu eliminacja, a eliminacji nie sposób zaakceptować. Jeśli morderca zostaje skazany na dożywocie, na pewno tę karę odczuje. I to bardzo mocno. A skazany na śmierć? Naje się strachu, potrwa to chwilę i zaraz jest po człowieku.
Nie wyobrażam sobie, bym mógł być katem. Sprowadza się to do indywidualnych możliwości każdego człowieka. Możliwości powiedzenia sobie: "Mogę zabić, odebrać życie"
Homoseksualizm sam w sobie nie jest chorobą, ale stosunek to zagrożenie ich przenoszenia.
W latach dziewięćdziesiątych bardzo trudno było się dostać do więziennictwa. Wokół ogromne bezrobocie, padały kolejne fabryki. A tu? Budżetówka, pewny pieniądz i przede wszystkim pieniądz solidny, pozwalający na godne życie. Lata jednak mijały, czasy się zmieniały, kraj się rozwinął. Poziom życia Polaków poszedł do góry. Gdy zaczynałem pracę, na sześćdziesiąt zatrudnionych osób tylko pięć miało samochody. Gdy odchodziłem niedawno na emeryturę, tylko dwóch chłopaków nie miało aut. Człowiek ma dziś zupełnie inne potrzeby. Jest większy dostęp do towaru, usług, dóbr. Wycieczki zagraniczne, przyjemności, zajęcia dodatkowe dla dzieciaka. Człowiek chce korzystać z życia.
Jeszcze inny osadzony by robić funkcjonariuszom na złość, regularnie stawia kloca na środku celi. W gówno wtyka zapałki i kuca nad swoim dziełem, wpatrzony w nie jak w obrazek. Gdy wchodzi funkcjonariusz, osadzony krzyczy: "Patrz pan! Jeża pilnuję".
Człowiek ma coś ze zwierzęcia. Im bardziej nie wolno, tym mocniej kusi.
Kryminał ma coś z przedsionka piekła.
Jeśli masz wyższe wykształcenie, to musisz mieć jeszcze średnie wyobrażenie i podstawowe wychowanie.