Gad. Spowiedź klawisza

Paweł Kapusta
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów
Książka Gad. Spowiedź klawisza
Książka Gad. Spowiedź klawisza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów

Opis

 Wstrząsający reportaż o więziennym życiu z perspektywy strażników. Ludzi, którzy dzień w dzień, przez lata wyjątkowo trudnej służby, pilnują sprawców najokrutniejszych przestępstw.
Paweł Kapusta oddaje głos gadom – tak w gwarze więziennej nazywa się klawiszy. Oddziałowi, dowódcy zmian, wychowawcy, dyrektorzy mówią o brudzie tej roboty, już do końca życia pozostającym w psychice. O szokujących zdarzeniach, z którymi muszą się mierzyć niemal każdego dnia. O codziennym kontakcie z bandytami, z którymi na wolności nikt nie chciałby mieć do czynienia.
Odwiedzając zakłady karne, prześwietlając oddziały, cele i gabinety, Kapusta szuka dziur w niewydolnym systemie. W systemie, w którym zbrodniarze mają często więcej przywilejów niż pilnujący ich klawisze. W którym pojęcie resocjalizacja stanowi dla osadzonego jedynie sposób uzyskania dodatkowej przepustki. Który – według funkcjonariuszy – w dużej mierze bandytów produkuje, a nie nawraca. Który zaczyna się chwiać. Bo kto chce iść do pracy, w której napięcie sięga zenitu, a pensja bruku?
Bohaterowie mówią też wprost: tak, w polskich więzieniach bije się osadzonych. Tak, w polskich więzieniach problemem jest nielegalny kontakt ze skazanymi – przemyt, handel, noszenie grypsów, telefonów komórkowych, alkoholu. Kontakty seksualne strażników z więźniami. Praca operacyjna służb specjalnych, pozwalających bandytom na prowadzenie nielegalnych biznesów zza więziennych murów.
Kto powie, że nowa książka Kapusty jest brudna, będzie miał całkowitą rację. Ktoś doda, że jest wulgarna, momentami wręcz obrzydliwa i szokująca – też się nie pomyli. Najważniejsze, że jest prawdziwa. A prawda w niej zawarta ścina momentami z nóg.

Druga książka reporterska finalisty Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym”. 
Data wydania: 2019-10-02
ISBN: 978-83-8032-382-7, 9788380323827
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 271
dodana przez: Monika_Bocwinska
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Książki Paweł Kapusta

Wszystkie książki Paweł Kapusta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dzień dobry panie osadzony. Czyli opowiem ci o pracy w kryminale

{} WYBÓR REDAKCJI
2.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Teraz każdy się spowiada. Spowiadają się gangsterzy mitomani, ich żony, lekarze, grabarze, politycy, bankierzy, dilerzy i sportowcy. Pół biedy gdyby ta spowiedź odbywała się po bożemu, sam na sam z kapłanem (tu wstawić religię) i została objęta tajemnicą przewidzianą na taką okoliczność, ale nie. Panie i panowie spowiadają się dziennikarzom, a ci ... {} Recenzja książki Gad. Spowiedź klawisza

@Mackowy@Mackowy {}× 25

Mocna i szokująca literatura

14.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Jeśli pytasz, co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi, odpowiedz brzmi : wszystko. Nie ma limitu. Nie ma granic. Nie ma wątpliwości." Dzięki booktourowi miałam możliwość zapoznania się z książką "Gad. Spowiedź klawisza" Pawła Kapusty. Jest to reportaż ukazujący życie więźniów odsiadujących swoje wyroki oraz stanowisko strażników i ... {} Recenzja książki Gad. Spowiedź klawisza

@justus228@justus228 {}× 5

Recenzja

6.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Po przeczytaniu wspomnień m.in. lekarzy, pielęgniarek czy policjantów, postanowiłam sięgnąć po zawód, który jest mi dość bliski w związku z lokalizacją położenia budynku, w którym pracują bohaterowie książki Pawła Kapusty. Z mojego balkonu widać kawałek budowli, który nosi nazwę Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich. Codziennie przechodzę o... {} Recenzja książki Gad. Spowiedź klawisza

@Iwona_Nocon@Iwona_Nocon {}× 4

Piekło między więziennymi murami

3.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Paweł Kapusta to autor nagradzanego reportażu “Agonia”, w którym obnażał wszystkie absurdy polskiej służby zdrowia. Tym razem wziął sobie na celownik kolejną grupę zawodową, a konkretnie pracowników służby więziennej, tzw. “klawiszy”. Jeśli słysząc “strażnik więzienny” masz wizję rodem z amerykańskiego filmu, gdzie klawisze sieją postrach na każ... {} Recenzja książki Gad. Spowiedź klawisza

Moja opinia o książce

Opinie

@Johnson
2020-05-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 📚2020 Absolut Polskie Audiobook Reportaż

Gad. Spowiedź klawisza to bardzo dobry choć dojmujący reportaż. Jednocześnie nie będąc depresyjnym materiałem jest świetnie skonstruowany, bardzo prawdziwie i wiarygodnie wnika do świadomości odbiorcy. Zero przerysowań czy wymuszonego kina akcji obliczonego na zysk sprzedażowy. Świetna, po prostu świetna książka! To jest dla mnie absolut reportażu. Autor ujął właściwie wszystkie (!) aspekty więziennictwa z punktu widzenia klawisza, o które chciałbym zapytać. A wierzcie mi, w tym względzie nie ma głupich pytań. Za to odpowiedzi jest całe mnóstwo. Nie zalewa nas nic nie mówiącymi nam statystykami, choć znalazło się na samym koniuszku książki wzmianka o ilościach Zakładów Karnych czy liczbie zatrudnionych. Fakty, anegdoty, przykre historie, zabawne historie, hierarchiczność, zmiany na przestrzeni lat, zmierzenie się z mitami, półprawdami i czystymi bzdurami powtarzanymi np. w takich filmach jak „Symetria”. Praca strażnika więziennego od ludzkiej strony, problemy psychiczne, perspektywa spadającej przez lata atrakcyjności tego zawodu aż po wykonywanie wyroków śmierci i...

Cóż, dość powiedzieć, że ten reportaż kończy się tąpnięciem w psychikę idealnie pieczętującym odbiór całego materiału. Z całą pewnością Ja nie będę już patrzył na więziennictwo tak jak do tej pory. Zgadzam się z @Mackowym, że ta książka to prawdziwe czytelnicze zaskoczenie (in plus oczywiście).

Ja książkę "przesłuchałem". Audiobook w wydaniu Janusza Chabiora to mistrzos...

{}× 25 | Komentarze (1) | link |
@sandrajasona
2020-02-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Reportaż, literatura faktu Przeczytane w 2019

Książka przerażająca w swoim odbiorze, bez ogródek o zawodzie, wstrząsająco, chociaż podejrzewam, że to wierzchołek góry lodowej. Ogólnie więzień ma więcej praw, przywilejów, dogodności niż osoby, które go pilnują. Ludzie listy pisali, teraz to osadzeni skargi, oczywiście absurdalne, ale machina musi na nie odpowiedzieć, a strażnik tłumaczyć. Jedzenie – często ląduje na strażnikach, jest za chłodne, według diet – ja w szpitalu usłyszałam, że nie muszę tego jeść jak nie powinnam, rodzina ma mi przywieźć, a z resztą tutaj to nie sanatorium. Lekarze specjaliści, więzień czeka na takiego do tygodnia, nawet na choroby, który okazuje się, że nie ma, ja po złamaniu nogi w 2018 mam przyznanego rehabilitanta na koniec 2020. Osadzeni więźniowie żyją lepiej niż zwykli obywatele, i tak naprawdę nie opłaca im się wychodzić. Służba więzienna ma więcej papierkowej roboty niż powinna, ze wszystkiego musi się tłumaczyć, skarga więźnia – przyjeżdża kontrola, tłumaczy się strażnik, on traci pracę. Niestety na stanowiskach, które decydują o tym siedzą osoby, które nigdy nie miały kontaktu z więźniem. To wszystko to takie absurdalne sytuacje – ale to jest norma we współczesnym świecie w prawie każdym zawodzie osób, które mają decydować o naszym bezpieczeństwie. Niedługo nie będzie, kto nas miał uczyć, leczyć, czy dbać o nasze bezpieczeństwo. Wakatów w służbie więziennej jest coraz więcej pustych, ludzie rezygnują, albo zatrudnia się osoby, które psychicznie się do tego zawodu nie nadają. O o...

{}× 8 | Komentarze (1) | link |
@Ewelina229
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam

Z pozoru cwaniacy - ale to tylko postawa, w środku z dnia na dzień nawarstwia się problem, przychodzi moment gdy psychika zaczyna siadać, a wtedy zaczyna się "wylewać" wszystko na zewnątrz.
Książka ta nie rozwaliła mnie jakoś extra mocno, ponieważ temat jest mi znany i bliski z autopsji, wiem jak wygląda praca za murami, dlatego nie było u mnie wielkiego zdziwienia i niedowierzania, wręcz przeciwnie, mogę potwierdzić wypowiedzi pojawiające się w przeprowadzonych rozmowach.
Dzisiaj to skazani mają większe prawa niż ci, którzy pilnują przestępców. Praca niby łatwa, ale to kolejny przykład pozorów, tutaj główny element stanowi psychika klawisza, chociaż zdarza się, że nawet najwięksi twardziele wymiękają i się poddają.

Paweł Kapusta w świetny sposób napisał książkę godną uwagi,te rozmowy to najlepszy przykład i obraz tego, co dzieje się za murami patrząc z perspektywy gada.
Serdecznie polecam

{}× 6 | link |
@axior815
2020-05-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019

"Gad. Spowiedź klawisza" to mocna, momentami szokująca i naprawdę warta przeczytania książka. Paweł Kapusta w swoim reportażu pokazuje jak nie tyle ile fizycznie, a psychicznie jest ciężka praca Służby Więziennej w Polsce.

Lektura porusza ważny temat, z którym każdy czytelnik powinien się zapoznać! Sytuacje, które dzieją się za murami więziennymi, są po prostu nie do uwierzenia. Nie dziwię się, że tak wiele z nich odcisnęło ślady na psychice strażników więziennych.

Jak się okazuje więźniowie mają nawet więcej przywilejów niż sami klawisze... Czy naprawdę tak to powinno wyglądać?

{}× 1 | link |
KU
2020-06-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@kris.tomczyk
2020-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@agusia2426
2020-06-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Julka_2
2020-05-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@nataliatajne87
2020-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
AG
2020-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@Ivi
2020-03-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@izuu_9_kwpt
2020-02-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@oczytanakryminolog
2020-02-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Recenzenckie Literatura faktu
JU
2020-02-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Skazananaksiazki
2020-01-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Gad. Spowiedź klawisza”- Paweł Kapusta

Książka Detoks
Detoks Krzysztof Domaradzki
{}7.7/10
W wynajętym mieszkaniu w łódzkiej kamienicy zostają odnalezi...
Książka Trans
Trans Krzysztof Domaradzki
{}7.8/10
W Lesie Łagiewnickim zostają znalezione zmasakrowane zwłoki....
Książka Grzech
Grzech Max Czornyj
{}6.9/10
„Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć...” Rz 6, 23 W Lubli...
Książka Policjanci. Ulica
Policjanci. Ulica Katarzyna Puzyńska
{}7.2/10
Prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury. Po raz pi...
Książka Tylko martwi nie kłamią
Tylko martwi nie kłamią Katarzyna Bonda
{}6.9/10
Kolejna powieść kryminalna autorki "Sprawy Niny Frank". Prof...

Cytaty z książki

“Zawsze wolałem wejść komuś w drogę niż w dupę.”
{}× 1
#
“Jeśli masz wyższe wykształcenie, to musisz mieć jeszcze średnie wyobrażenie i podstawowe wychowanie.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe