Gad. Spowiedź klawisza

Paweł Kapusta
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Książka Gad. Spowiedź klawisza
Książka Gad. Spowiedź klawisza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Wstrząsający reportaż o więziennym życiu z perspektywy strażników. Ludzi, którzy dzień w dzień, przez lata wyjątkowo trudnej służby, pilnują sprawców najokrutniejszych przestępstw. Paweł Kapusta oddaje głos gadom – tak w gwarze więziennej nazywa się klawiszy. Oddziałowi, dowódcy zmian, wychowawcy, dyrektorzy mówią o brudzie tej roboty, już do końca życia pozostającym w psychice. O szokujących zdarzeniach, z którymi muszą się mierzyć niemal każdego dnia. O codziennym kontakcie z bandytami, z którymi na wolności nikt nie chciałby mieć do czynienia. Odwiedzając zakłady karne, prześwietlając oddziały, cele i gabinety, Kapusta szuka dziur w niewydolnym systemie. W systemie, w którym zbrodniarze ma ją często więcej przywilejów niż pilnujący ich klawisze. W którym pojęcie resocjalizacja stanowi dla osadzonego jedynie sposób uzyskania dodatkowej przepustki. Który – według funkcjonariuszy – w dużej mierze bandytów produkuje, a nie nawraca. Który zaczyna się chwiać. Bo kto chce iść do pracy, w której napięcie sięga zenitu, a pensja bruku? Bohaterowie mówią też wprost: tak, w polskich więzieniach bije się osadzonych. Tak, w polskich więzieniach problemem jest nielegalny kontakt ze skazanymi – przemyt, handel, noszenie grypsów, telefonów komórkowych, alkoholu. Kontakty seksualne strażników z więźniami. Praca operacyjna służb specjalnych, pozwalających bandytom na prowadzenie nielegalnych biznesów zza więziennych murów. Kto powie, że nowa książka Kapusty jest brudna, będzie miał całkowitą rację. Ktoś doda, że jest wulgarna, momentami wręcz obrzydliwa i szokująca – też się nie pomyli. Najważniejsze, że jest prawdziwa. A prawda w niej zawarta ścina momentami z nóg. Druga książka reporterska finalisty Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym”.
Data wydania: 2019-10-02
ISBN: 978-83-8032-382-7, 9788380323827
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 271
dodana przez: Monika_Bocwinska

Autor

Książki Paweł Kapusta

Wszystkie książki Paweł Kapusta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piekło między więziennymi murami

Paweł Kapusta to autor nagradzanego reportażu “Agonia”, w którym obnażał wszystkie absurdy polskiej służby zdrowia. Tym razem wziął sobie na celownik kolejną grupę zawodową, a konkretnie pracowników służby więziennej, tzw. “klawiszy”. Jeśli słysząc “strażnik więzienny” masz wizję rodem z amerykań... czytaj dalej »

Gad

Książka przerażająca w swoim odbiorze, bez ogródek o zawodzie, wstrząsająco, chociaż podejrzewam, że to wierzchołek góry lodowej. Ogólnie więzień ma więcej praw, przywilejów, dogodności niż osoby, które go pilnują. Ludzie listy pisali, teraz to osadzeni skargi, oczywiście absurdalne, ale machina m... czytaj dalej »

Spowiedź klawisza

Po studiach rozważałam przez chwilę ofertę pracy jako psycholog więzienny. Na szczęście szybko odrzuciłam ten pomysł, bo po lekturze tego reportażu jestem pewna, że nie wytrzymałabym tam nawet jednego dnia. Paweł Kapusta opisał pracę strażników więziennych bez żadnego tabu. To zdecydowanie lektura ... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@inez229
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam
Z pozoru cwaniacy - ale to tylko postawa, w środku z dnia na dzień nawarstwia się problem, przychodzi moment gdy psychika zaczyna siadać, a wtedy zaczyna się "wylewać" wszystko na zewnątrz. Książka ta nie rozwaliła mnie jakoś extra mocno, ponieważ temat jest mi znany i bliski z autopsji, wiem jak wygląda praca za murami, dlatego nie było u mnie wielkiego zdziwienia i niedowierzania, wręcz przeciwnie, mogę potwierdzić wypowiedzi pojawiające się w przeprowadzonych rozmowach. Dzisiaj to skazani mają większe prawa niż ci, którzy pilnują przestępców. Praca niby łatwa, ale to kolejny przykład pozorów, tutaj główny element stanowi psychika klawisza, chociaż zdarza się, że nawet najwięksi twardziele...
{}× 5 | link |
AN
@AnusiakK_2
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane (2019-11-02)
@czytunia
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane (2019-11-04) 2019 Legimi Literatura faktu
@Katarzyna_Bieszczad
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane (2019-10-20)
@sandrajasona
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane (2019-10-31) Reportaż, literatura faktu Przeczytane w 2019
AN
@ana_anna_anka
2019-10-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane (2019-10-03)
@Monika_Bocwinska
2019-09-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane (2019-09-24)

Cytaty z książki

Zawsze wolałem wejść komuś w drogę niż w dupę.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się