Renata Nowakowska-Siuta
Zostań fanem autorki:

Renata Nowakowska-Siuta

Autorka, 54 lata
10 /10
5 ocen z 4 książek,
przez 2 kanapowiczów
Urodzona 11 listopada 1970 roku w Polsce
Polska pedagog, profesor w zakresie nauk społecznych, doktor habilitowana nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, profesor Uniwersytetu Warszawskiego[4]. Od 2016 dziekan Wydziału Nauk Społecznych (do 2019 roku Wydziału Pedagogicznego) Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego (1994). Doktorat z nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki obroniła w 1998 na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, na podstawie rozprawy System szkolny Polski i Niemiec 1945–1991. Fakty i oceny. Habilitowała się w 2009, na podstawie rozprawy Uniwersytet w systemie szkolnictwa wyższego Niemiec na europejskim tle porównawczym w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. 11 maja 2020 uzyskała nominację profesorską w zakresie nauk społecznych.

Zajmuje się pedagogiką porównawczą oraz dydaktyką ogólną i pedagogiką szkolną.

Od 1998 wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, początkowo na Wydziale Pedagogicznym (do 2007), a od 2002 również w Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej, z którym związana jest do chwili obecnej. Uczestniczy w polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych, w ramach programu Erasmus wykładała na uniwersytetach w Hamburgu (2001) oraz w Madrycie (2005). Od 2000 jest ekspertem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, gdzie oceniała projekty edukacyjne w programach Comenius, Leonardo da Vinci oraz Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy, a obecnie ocenia projekty w ramach programu Erasmus+. Była autorem raportów dla Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Najwyższej Izby Kontroli, jest stałym recenzentem czasopism naukowych m.in. Studiów Edukacyjnych, Kultura – Społeczeństwo – Edukacja. Jest ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Od roku 2016 jest ekspertem Komisji Europejskiej w programie Horizon 2020 Maria Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships (H2020-MSCA-IF).

10 maja 2012 została wybrana prodziekanem Wydziału Pedagogicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie na kadencję 2012–2016. 10 marca 2016 została wybrana na funkcję dziekana Wydziału Pedagogicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej na kadencję 2016–2020.

Pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego czasopisma Studia z Teorii Wychowania i jest członkiem Rady Naukowej tego pisma.

W 2014 roku została laureatką plebiscytu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego „Nauczyciel Akademicki Roku” w kategorii Nauki społeczne.

W 2015 otrzymała nominację do nagrody w konkursie EDUinspirator zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, w kategorii Szkolnictwo wyższe.

Podczas XXXII Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji organizowanego przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego otrzymała tytuł honorowy Promotora Rozwoju Edukacji przyznany przez kapitułę pod przewodnictwem konsula honorowego Wielkiej Brytanii.

Książki

Polityka oświatowa w perspektywie porównawczej
Polityka oświatowa w perspektywie porównawczej
Katarzyna Dmitruk-Sierocińska, Renata Nowakowska-Siuta
10/10

Książka, którą oddajemy w ręce czytelnika, jest autorską refleksją pedagogów porównawczych nad edukacyjnymi przemianami dokonującymi się we współczesnym świecie. Świecie niezwykle dynamicznych rotacji...

Edukacja alternatywna na rzecz demokratyzacji procesu kształcenia
Edukacja alternatywna na rzecz demokratyzacji procesu kształcenia
Renata Nowakowska-Siuta
10/10

Kolejny tom poświęcony alternatywności w edukacji wypełniają artykuły kilkudziesięciu autorów, reprezentujących nie tylko uznane ośrodki akademickie w Polsce i za granicą, lecz także różne szczeble oś...

Pedagogika porównawcza. Problemy, stan badań i perspektywy rozwoju
Pedagogika porównawcza. Problemy, stan badań i perspektywy rozwoju
Renata Nowakowska-Siuta
10/10

Blisko dziesięć lat mija od chwili, gdy na rynku wydawniczym ukazał się ostatni podręcznik z zakresu pedagogiki porównawczej. Tę niespodziewaną lukę znakomicie wypełnia niezwykle rzeczowa i profesjona...

RACJONALNOŚĆ PROCESU KSZTAŁCENIA Studium z polityki oświatowej i pedagogiki porównawczej.Tom 1
RACJONALNOŚĆ PROCESU KSZTAŁCENIA Studium z polityki oświatowej i pedagogiki porównawczej.Tom 1
Bogusław Śliwerski, Renata Nowakowska-Siuta
10/10

Polecamy I tom serii pt. "Racjonalność procesu kształcenia. Studium z polityki oświatowej i pedagogiki porównawczej" autorstwa Renaty Nowakowskiej-Siuta i Bogusława Śliwerskiego. Analizy polityki oświ...

Uniwersytet w systemie szkolnictwa wyższego Niemiec na europejskim tle porównawczym
Uniwersytet w systemie szkolnictwa wyższego Niemiec na europejskim tle porównawczym
Renata Nowakowska-Siuta

Uniwersytet w systemie szkolnictwa wyższego Niemiec na europejskim tle porównawczym" łączy w sobie elementy z zakresu historii wychowania i myśli pedagogicznej z elementami pedagogiki porównawczej. Pr...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze