Robert Danel

Robert Danel

Autor, zmarł w 2008 (żył 73 lata)
Obserwuj
Urodzony 4 grudnia 1934 roku w Polsce (Cieszyn)
Polski dziennikarz, publicysta i tłumacz, folklorysta oraz popularyzator Śląska Cieszyńskiego. Robert Danel był najstarszym aktywnym dziennikarzem na Śląsku Cieszyńskim Prawie do końca publikował w „Głosie Ziemi Cieszyńskiej", którego - na przestrzeni lat - był dziennikarzem, publicystą, sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym.

Z tygodnikiem związany był od czerwca 1958 roku. Na początku 1963 roku został sekretarzem redakcji, a 10 lat później jego redaktorem naczelnym. Z przerwą związaną z zawieszeniem wydawania „GZC" pełnił tę funkcję do 31 czerwca 1991 roku. Wiele lat współpracował też z rozgłośnią katowicką Polskiego Radia oraz z prasą śląską i zaolziańskim „Głosem Ludu". Robert Danel często podejmował tematykę Zaolzia, organizacji polskich na Zaolziu oraz stosunków polsko-czeskich. Na początku lat 80., w 65. rocznicę najazdu czeskiego na Śląsk Cieszyński opublikował cykl artykułów poświęconych tej tematyce. Z tego powodu spotkały go szykany, m.in. został uznany za osobę niepożądaną w ČSRS.

Pod jego redakcją wydanych zostało ponad 20 książek i broszur. Przez 15 lat redagował „Kalendarz Cieszyński" wydawany przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej, której był honorowym członkiem. Był znawcą gwary cieszyńskiej, przez co często zapraszano go do jury konkursów gwarowych. Był laureatem Srebrnej Cieszynianki.

Książki (2)

Sortowanie:
Cieszyn
Cieszyn
Robert Danel
Beskidzkie opowieści ludowe
Beskidzkie opowieści ludowe
Robert Danel
Ludzie, którzy szukają mocnych wrażeń, biorą do ręki Agathę Christie, czy Connan Doyle'a, zasiadają wygodnie w fotelu, by zobaczyć kolejny seans telewizyjnego teatru sensacji, ida na dobry kryminał d...

Komentarze

Cytaty Robert Danel

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl