Robert Matzen

Robert Matzen

Autor 3 czytelników
Obserwuj
7 /10
2 oceny z 1 książki,
przez 2 kanapowiczów
Robert Matzen - amerykański pisarz specjalizujący się w biografiach gwiazd i filmowiec-dokumentalista.
Autor i współautor ośmiu książek, wśród najnowszych znajduje się trylogia „Hollywood in World War II” („Hollywood w czasie drugiej wojny światowej”), która ukazała się nakładem GoodKnight Books.

Robert Matzen specjalizuje się w biografiach gwiazd Hollywood, jego pracę znamionuje jednak zupełnie inne od tradycyjnego, nowatorskie podejście. Matzen, wykorzystując umiejętności opowiadania historii, które doskonalił jako twórca pełnometrażowych filmów dokumentalnych, umieszcza siebie, a wraz z sobą czytelnika, w samym sercu akcji, rzucając zupełnie nowe światło na postaci znanych osób, które obiera za obiekty swego zainteresowania.

Bohaterami jego książek byli już Carole Lombard i James Stewart. Najnowsza książka, „Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu”, przenosi czytelników w wojenną rzeczywistość – do holenderskiego miasteczka Arnhem pod okupacją hitlerowską. To tu, w niedostatku niepewnych czasów, dorasta przyszła baletnica (bo tak wówczas o sobie myśli), Audrey Hepburn.

Matzen prześledził wojenne losy Audrey Hepburn sięgając głęboko do archiwów prywatnych oraz państwowych – w Hadze. Rodzice Audrey Hepburn byli zwolennikami Adolfa Hitlera, jej ojciec za faszystowskie przekonania trafił do więzienia. Jednak sama Audrey – jak ustalił autor – była nastoletnią sanitariuszką i łączniczką holenderskiego ruchu oporu. Działając w porozumieniu z synem Audrey, Lucą Dottim, przeczesując archiwa prywatne i oficjalne Robert Matzen ujawnił nowe nieznane fakty, rzucając nowe światło na wojenne losy jednej z największych w historii ikon kina i mody.
Kategorie
Biografia

Książki

Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu
Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu
Robert Matzen
{}7/10
Audrey Hepburn mówiła o sobie, że wojna ją ukształtowała. A jednak w żadnej z biografii nie znajdziemy wiadomości na temat jej młodości w ogarniętej wojną Holandii. Aż do teraz. Robert Matzen odsłani...

Komentarze

Cytaty Robert Matzen

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe