Rudo Moric

Autor, zmarł w 1985 (żył 64 lata) 3 czytelników
Obserwuj
8.3 /10
3 oceny z 3 książek,
przez 2 kanapowiczów
Urodzony 27 marca 1921 roku na Słowacji (Sučany)
Słowacki prozaik i publicysta. Autor książek dla dzieci.
Urodził się w rodzinie kolejarza i kształcił się w Sučanach , Martinie oraz w instytucie nauczycielskim w Bánovce nad Bebravou . Później kontynuował naukę i pracował na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Komeńskiego w Trnawie , gdzie uzyskał doktorat z filozofii.
Po studiach pracował w latach 1941- 43 jako nauczyciel w Bela .
Aktywnie uczestniczyła w SNP, a po jego stłumieniu został internowany w obozach jenieckich w Austrii.
W 1946- 48 kontynuował karierę pedagogiczną w Stupava , gdzie pubikował magazyn dla dzieci "Okienko"
Był też dramaturgiem w szkołach filmowych , później w Instytucie Badawczym Pedagogiki i sekretarzem Zrzeszenia Słowackich Pisarzy .
W 1959 został dyrektorem wydawnictwa Mladé letá, a od 1964 przewodniczącym komitetu Słowackiego Funduszu Literackiego , którego zadaniem było wspieranie działalności twórczej w dziedzinie oryginalnej twórczości artystycznej i naukowej.
Jako jej dyrektor zwracał uwagę na zrównoważoną politykę wydawniczą, tworząc przez cały czas swojej działalności wydawniczej przestrzeń wydawniczą dla młodego pokolenia. Dzięki temu w 1968 roku wznowiono wydawanie najsłynniejszego międzywojennego pisma dla dzieci „ Slnieček” .

Jego książki zostały dobrze przyjęte w kraju i za granicą. Były szeroko tłumaczone na język serbsko-chorwacki, bułgarski, polski, rosyjski, węgierski i niemiecki.

Kategorie
Dla dzieci

Książki (4)

Sortowanie:
Z myśliwskiej torby
Z myśliwskiej torby
Rudo Moric
{}10/10
Przepiękna opowieść o mioeszkańcach lasu, ale też o ich wzajemnych relacjach i przyjaźniach.
Urwis Packo
Urwis Packo
Rudo Moric
{}8/10
Zabawna, momentami wzruszająca historia z życia małego szopa pracza, mieszkającego w pewnym Zoo ze swoimi rodzicami i siostrą. Dzieci, odwiedzające ogród zoologiczny, nadały mu imię Packo Ladacko. Im...
Domek z klocków
Domek z klocków
Ljuba Stiplova, Natasa Tanska, Bodo Schulenburg, Olga Hejná ...
Wybór bajek: 1. Ljuba Štíplová: O czym mówią zwierzątka w nocy; przełożyła Hanna Kostyrko 2. Nataša Tanská: Puf i Muf; przełożył Andrzej Piotrowski 3. Bodo Schulenburg: Srebrny rożek księżyca; przeło...
Jak chrzciłem niedźwiedzia
Jak chrzciłem niedźwiedzia
Rudo Moric
{}7/10
Zadzwonił telefon. Mówią, że z ogrodu zoologicznego. Kto też do mnie nie dzwoni – pomyślałem i pytam: – A w jakiej sprawie? – Chcielibyśmy pana prosić… – głos zamilkł. – No, to niech pani prosi – zac...

Komentarze

Cytaty Rudo Moric

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe