Ryszard Matuszewski

Ryszard Matuszewski

Autor, zmarł w 2010 (żył 95 lat)
Obserwuj
Urodzony 18 sierpnia 1914 roku w Polsce (Warszawa)
Wybitny historyk literatury, krytyk literacki, eseista, tłumacz, autor podręczników.
Ukończył stołeczne gimnazjum im. Adama Mickiewicza, w którym jego klasowymi kolegami byli m.in. krytyk literacki i eseista Jan Kott i słynny "kurier z Warszawy" Jan Nowak-Jeziorański. Skończył wydział prawa na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1931 r. debiutował wierszami i artykułami na łamach międzyszkolnego pisma "Kuźnia Młodych".
W dwudziestoleciu międzywojennym ukończył także szkołę podchorążych łączności w Zegrzu. Pracował m.in. jako aplikant w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
W 1939 r. uczestniczył w kampanii wrześniowej, a podczas okupacji niemieckiej działał w podziemiu kulturalnym związanym ze strukturami Polskiej Partii Socjalistycznej - Wolność, Równość, Niepodległość.
Po wojnie pracował jako wydawca i redaktor w pismach literackich. Był m.in. sekretarzem redakcji tygodnika "Kuźnica" i kierownikiem działu krytyki w tygodniku "Nowa Kultura".
W Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk był kierownikiem pracowni literatury współczesnej; przez okres kilkudziesięciu lat (1956-1985) pisał stałe sprawozdania z ruchu poetyckiego w wydawnictwie "Rocznik Literacki".
W latach 1969-2003 był jednym ze współzałożycieli i wiceprezesów Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Literackich z siedzibą w Paryżu. Był także członkiem Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i polskiego PEN Clubu.
Jest autorem cenionych podręczników, kompendiów wiedzy o literaturze, opracowań i antologii literackich. Do ważniejszych jego książek należą m.in. "Doświadczenia i mity", "Literatura polska lat 1918-1939", "Z bliska", "Literatura polska 1939-1991", "Polska literatura współczesna", "Moje spotkania z Czesławem Miłoszem", "Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu".
Tłumaczył literaturę francuską, m.in. "Komunistów" Louisa Aragona; także wiersze Stephane'a Mallarme'a i Paula Claudela.
Wydał także książki wspomnieniowe: "Żółte dzioby, zielone lata", "Alfabet. Wybór z pamięci 90-latka", "Zapiski świadka epoki".

Książki (8)

Sortowanie:
Moje spotkania z Czesławem Miłoszem
Moje spotkania z Czesławem Miłoszem
Ryszard Matuszewski
Zbiór szkiców i esejów zasłużonego krytyka. Zamieszczone w tomie teksty poświęcone są rozmaitym utworom Miłosza - od przedwojennych TRZECH ZIM po słynny TRAKTAT TEOLOGICZNY.
Chmury na pogodnym niebie
Chmury na pogodnym niebie
Ryszard Matuszewski
Niebo mojej młodości było pogodne, ale w latach, do których w tym tomie powracam, wyraźnie zaczynało zasnuwać się chmurami. Ta książka to dalszy ciąg tomu "Żółte dzioby - zielone lata" , w którym prz...
Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu
Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu
Ryszard Matuszewski
„Moment, w którym po raz pierwszy zaświtała mi myśl upublicznienia owych darów przyjaźni i dowcipu Wisławy, okazał się najbardziej niefortunny. Był to bowiem moment największego , choć skądinąd wspani...
Alfabet. Wybór z pamięci 90 - latka
Alfabet. Wybór z pamięci 90 - latka
Ryszard Matuszewski
Ryszard Matuszewski w swoim barwnym, długim życiu miał okazję poznać najważniejsze i najwybitniejsze postaci kultury polskiej XX wieku: poetów, pisarzy, reżyserów, aktorów i polityków. Po latach wspom...
Symbolizm francuski
Symbolizm francuski
Charles Pierre Baudelaire, Stéphane Mallarmé, Paul Valéry, Arthur Rimbaud ...
Seria: Biblioteka Poetów
"Symbolizm francuski": antologia w opracowaniu Macieja Żurowskiego.
Poezje
Poezje
Jules Laforgue ...
Seria: Biblioteka Poetów [Państwowy Instytut Wydawniczy]
Strofy o porach roku
Strofy o porach roku
{}10/10
Wybór wierszsy największych polskich poetów poświęconych porom roku, przyrodzie oraz wszelkim zjawiskom w niej zachodzącym w tym czasie.
Przyleciał anioł cały malinowy
Przyleciał anioł cały malinowy
Ryszard Matuszewski
"Przyleciał anioł cały malinowy" -- cytat z wiersza Jarosława Iwaszkiewicza "Sano di Pietro", pochodzącego ze znanego zbioru wierszy "Śpiewnik włoski", posłużył Ryszardowi Matuszewskiemu za tytuł jeg...

Komentarze

Cytaty Ryszard Matuszewski

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe