Włodzimierz Siemionowicz Wysocki

Włodzimierz Siemionowicz Wysocki

Autor 4 czytelników
Obserwuj
7.5 /10
4 oceny z 2 książek,
przez 4 kanapowiczów
Włodzimierz Wysocki urodził się 25 stycznia 1938 roku w Moskwie, zmarł 25 lipca 1980r. Po ukończeniu szkoły podjął naukę w Instytucie Inżynieryjno-Budowlanym, aby po pierwszym roku przenieść się do szkoły studia przy teatrze MCHAT. Ukończył studia w 1960 roku i jako aktor profesjonalny podjął pracę w Teatrze im.Puszkina, potem w Teatrze Miniatur, zaś od roku 1964 - w Teatrze na Tagance. Tam pracował aż do śmierci, stwarzając na scenie wiele wybitnych kreacji (najbardziej znane-Hamlet Łopachin w Wiśniowym sadzie, Don Juan). Wystąpił też w wielu filmach. Niesłychaną wręcz sławę zdobył jednak dzięki swoim pieśniom, śpiewanym przy akompaniamencie gitary. Pieśni tych napisał ponad siedemset. Zainspirowany twórczością Bułata Okudżawy, poszedł jednak inną drogą niż jego nauczyciel. Swoim chrapliwym, pozornie nie nadającym się do śpiewania głosem, tematyką pieśni, temperamentem, pasją wykonania rozsadził ramy tradycyjnego rosyjskiego nurtu pieśni autorskiej. Nie mieszcząc się w żadnej konwencji muzycznej, wywoływał entuzjazm słuchaczy, oburzenie krytyków, gniew decydentów - i "na wszelki wypadek" był starannie pomijany milczeniem przez radio, TV i wytwórnie płytowe. Jego piosenki rozchodziły się po kraju w formie amatorskich i przypadkowych nagrań magnetofonowych. Dopiero po śmierci barda - znanego już szeroko poza granicami ZSRR - ukazał się drukiem tomik jego poezji pt. "Nerw".
Kategorie
Literatura piękna

Książki (4)

Sortowanie:
Przemyt a bezpieczeństwo ekonomiczne Polski
Przemyt a bezpieczeństwo ekonomiczne Polski
Włodzimierz Siemionowicz Wysocki
Niniejsza rozprawa poświęcona jest przestępczości zagrażającej bezpieczeństwu ekonomicznemu Polski. Autor wykazuje w niej jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą przestępczość przemytnicza dla wielu seg...
NIE MA MNIE ...
2 wydania
NIE MA MNIE ...
Włodzimierz Siemionowicz Wysocki, Włodzimierz Siemionowicz Wysocki
8/10
Utwory wielkiego rosyjskiego barda, w oryginale i tłumaczeniu.
Opowieść o dziewczynkach
Opowieść o dziewczynkach
Włodzimierz Siemionowicz Wysocki
Opowiadanie o smutnym "chłopcu", niesprawiedliwości świata i codziennym życiu w Rosji. Smutna książka, jedna z nielicznych prac pisanych prozą przez autora.
Нерв
Нерв
Włodzimierz Siemionowicz Wysocki
Trzecie wydanie.

Obserwujący (1)

RI

Komentarze

Cytaty Włodzimierz Siemionowicz Wysocki

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl