Plewy

Kasia Bulicz-Kasprzak
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Plewy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Cykl powieściowy inspirowany barwną historią kresów południowo-wschodnich.

Galicyjskie Kresy w XIX wieku to mozaika, jakiej świat nie widział. Na jarmarku słychać tyle języków, co na budowie wieży Babel, z każdej kuchni dolatują odmienne zapachy, na każdej zabawie gra inna muzyka i rozmaicie biją dzwony wzywające wiernych na nabożeństwa.

Choć ludzie są różni, łączy ich wspólne doświadczenie – bieda.

Nadzieję na zmianę przynosi nafta.

Kacper Wolat ma dość własnej chałupy, wypełnionej babską gadaniną. Marzył o synu, który przejąłby po nim kuźnię, tymczasem powołał na świat siedem córek. A choć i charakter, i rękę kowal ma ciężką, to z tyloma kobietami poradzić sobie nie może. Zatrudnia się przy wydobyciu nafty, nie dla zarobku, ale dlatego, że potrzebuje spokoju.

Dorastające Wolatówny jedna po drugiej opuszczają rodzinną chatę. Nie po to jednak, by szukać mężów. Polują na naiwnych, którzy chętnie oddadzą uroczemu dziewczątku uciułane pieniądze. Panny oszukują w kartach, kradną i wymykają się władzy, ślącej za nimi listy gończe.

Tak niepokorne istoty los może zaprowadzić do więzienia albo przed ołtarz. Czasem trudno powiedzieć, co gorsze.

Wydanie 1 - Wyd. Prószyński i S-ka
Więcej
Data wydania: 2025-01-30
ISBN: 978-83-8391-043-7, 9788383910437
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Kresowe korzenie, tom 2
Stron: 608
dodana przez: Vernau

Autor

Kasia Bulicz-Kasprzak Kasia Bulicz-Kasprzak
Urodzona 20 marca 1976 roku w Polsce (Lubań)
Katarzyna Bulicz-Kasprzak - choć dziś mieszka w mieście, od lat jest związana ze wsią; od pokoleń chłopka, właścicielka niewielkiego gospodarstwa na Zamojszczyźnie. Potrafi doić krowy, prowadzić ciągnik. Odróżnia zboża jare od ozimych i zna tajniki ...

Pozostałe książki:

Skrawek pola Gościniec Nie licząc kota Zielone pastwiska Magiczna podróż Inna bajka Przeorane miedze Spadek Dom na skraju Cała prawda Nalewka zapomnienia Niwa Weź głęboki wdech Meandry miłości Plewy Szlachetne pobudki Muszę wiedzieć Sprzeczne sygnały Uzasadnione wątpliwości Trochę wstyd Puste wygony Pójdę do jedynej
Wszystkie książki Kasia Bulicz-Kasprzak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Plewy

14.02.2025

" [...] Dziecko, tu jest i niebo, i piekło. Tym, czym byłeś za życia będziesz i po śmierci, takie demony, które cię mordowały, dalej mordować cię będą. [...]" "Plewy. Napady, nafta, nadzieja" Kasi Bulicz-Kasprzak, to drugi tom sagi pod tytułem "Kresowe korzenie". Jest to bardzo dobra literatura obyczajowa, w której cofamy się do drugiej połowy XI... Recenzja książki Plewy

Napady, nafta, nadzieja

12.02.2025

„Plewy. Napady, nafta, nadzieja" to drugi tom serii „Kresowe korzenie” i kolejna opowieść o galicyjskich Kresach, tym razem jednak dziewiętnastowiecznych. Kacper Wolat, ojciec siedmiu córek, zatrudnia się przy wydobyciu nafty, by odnaleźć spokój. Dziewczyny wbrew społecznym normom zamiast znaleźć mężów, założyć rodziny oszukują, grając w karty, k... Recenzja książki Plewy

@Aga_M_B@Aga_M_B × 2

Plewy...

12.02.2025

„Plewy. Napady, nafta, nadzieja” Kasi Bulicz-Kasprzak, to drugi tom barwnego, surowego i pełnego emocji cyklu „Kresowe korzenie”. Powieść przenosi czytelnika na XIX-wieczne Kresy Południowo-Wschodnie, roztaczając przed czytelnikami niesamowicie barwny, choć momentami brutalny obraz tamtej rzeczywistości. O czym jest ta powieść? Przede wszystkim... Recenzja książki Plewy

@dzagulka@dzagulka × 1

"Plewy" Kasi Bulicz-Kasprzak

6.02.2025

Ta powieść porwie Was jak rwący strumień w cudny słoneczny dzień! Zachwyci subtelnym szmerem odwracanych stron, przestraszy głośnym pluskiem, gdy traficie na bystrza czy trudne do pokonania wiry… Jednak za nic nie będziecie chcieli zakończyć tej przygody. Z pewnością zapewni wiele emocji – od ciepła ogrzewającego serce na myśl o bezinteresownej mi... Recenzja książki Plewy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@z_ksiazka_w_plecaku
2025-02-11
10 /10

Plewy” to drugi tom serii Kresowe korzenie. Autorka zabiera nas do końcówki XIX wieku, gdzie poznajemy młode kobiety, które nie były cichymi myszkami, a wręcz przeciwnie. Żyły w epoce, w której zwracało się bardzo uwagę na to co wypada, a co nie. W epoce, w której kobiety nie zawile mogły. Bohaterki rej książki jednak potrafiły zadbać o siebie i robiły swoje. Kradły i oszukiwały. Wszystko po to by zdobyć trochę pieniędzy.

Pani Kasia Bulicz-Kasprzak w niezwykły sposób oddała realia panujące pod koniec XIX wieku. Opisy zwyczajów i kuchni oczarowały mnie. Podobnie wierzenia tamtych osób. Autorka z niezwykłą dokładność pokazała również biedę, jaka nękała ludzi wtedy żyjących. Brak dobrej opieki lekarskiej i brak nafty, która stawała się nadzieją na lepsze jutro.

Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron. Pani Kasia zaczarowała mnie słowem podobnie jak bohater książek, którego nazywano Gdzieżeś. Mężczyzna opowiadał lokalnej ludności gdzie był i czego to nie widział.

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i z wypiekami na twarzy. Polubiłam te siedem „szalonych” kobietek, które grają tu główne skrzypce. Autorka posiada lekki styl, a poszczególne strony same przewracają się.

| link |
ZA
@basia_brd
2025-02-11
6 /10
Przeczytane

Kacper Wolat to kowal, który marzył o synu, ale los obdarzył go siedmioma córkami. Każda z nich jest inna jednak wszystkie co do jednej są nieprzeciętne, wraz z biegiem akcji książki widzimy jak dziewczęta dorastają i wkraczają w dorosłość. Ich ścieżki rozchodzą się, jednak w obliczu niebezpieczeństwa jednej z nich potrafią się zjednoczyć i wykazać nieprzeciętnym sprytem.
Poznajemy również kilku młodych mężczyzn-uciekających polskich powstańców. Dzięki czemu autorka przemyca odrobinę ówczesnej polityki i nastroje po upadającym powstaniu.
Jak łatwo się domyślić życie panien Woltanównych i powstańców przeplata się.

Dzięki tej historii poznajemy codzienne życie na kresowej wsi, gdzie kobiety muszą zmagać się nie tylko z biedą i ciężką pracą, ale także z przeznaczeniem, które nie zawsze jest łaskawe. Zaglądamy do chat gdzie na każdym kroku są przesądy i zabobony.

Dzięki tej historii poznajemy codzienne życie na kresowej wsi, gdzie kobiety muszą zmagać się nie tylko z biedą i ciężką pracą, ale także z przeznaczeniem, które nie zawsze jest łaskawe. Zaglądamy do chat gdzie na każdym kroku są przesądy i zabobony.

| link |
@mommy_and_books
2025-02-14
10 /10
Przeczytane
@dzagulka
2025-02-12
9 /10
@Aga_M_B
2025-02-12
7 /10
Przeczytane
@krukrenata
2025-02-06
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Plewy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Niwa
Niwa
Kasia Bulicz-Kasprzak
9/10
Cykl powieściowy inspirowany barwną historią Kresów południowo-wschodnich. Kresy, XVIII wiek. Po...
© 2007 - 2025 nakanapie.pl