Puste wygony

Kasia Bulicz-Kasprzak
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Puste wygony
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Piąty tom porywającej wiejskiej sagi inspirowanej historią rodzinną autorki.

Tynczyn zasnuły ponure chmury okupacji. W nowej rzeczywistości ludzie przekonują się, że tak, jak nie należy wracać do przeszłości, tak i o przyszłość lepiej nie pytać. Trzeba się skupić jedynie na tym, jak przetrwać. Każdego wieczoru pojawia się strach, czy nazajutrz znów uda się przeżyć. Kolejne dni są jak ochłapy wyrwane z zakrwawionych zębów losu. Młodzi mieszkańcy Tynczyna nie wiedzą jeszcze wszystkiego o sobie, a już muszą zdawać egzamin z dojrzałości, przyzwoitości, patriotyzmu. Codziennie tracą nadzieję i na nowo ją odzyskują. Wojna zmusza ich do podejmowania decyzji, których nigdy by nie podjęli, do wybierania dróg, którymi nigdy by nie poszli. Gdy wojenny kurz opadnie, będą musieli spojrzeć sobie w oczy i odpowiedzieć na pytanie, jakimi ludźmi są teraz.

Wydanie 1 - Wyd. Prószyński i S-ka
Data wydania: 2023-03-23
ISBN: 978-83-8295-289-6, 9788382952896
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Saga wiejska, tom 5
Stron: 600
dodana przez: Vernau

Autor

Kasia Bulicz-Kasprzak Kasia Bulicz-Kasprzak
Urodzona 20 marca 1976 roku w Polsce (Lubań)
Katarzyna Bulicz-Kasprzak - choć dziś mieszka w mieście, od lat jest związana ze wsią; od pokoleń chłopka, właścicielka niewielkiego gospodarstwa na Zamojszczyźnie. Potrafi doić krowy, prowadzić ciągnik. Odróżnia zboża jare od ozimych i zna tajniki ...

Pozostałe książki:

Skrawek pola Gościniec Nie licząc kota Zielone pastwiska Magiczna podróż Inna bajka Przeorane miedze Spadek Dom na skraju Cała prawda Nalewka zapomnienia Niwa Weź głęboki wdech Meandry miłości Szlachetne pobudki Muszę wiedzieć Sprzeczne sygnały Uzasadnione wątpliwości Trochę wstyd Puste wygony Pójdę do jedynej Plewy
Wszystkie książki Kasia Bulicz-Kasprzak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Hołd oddany bohaterom, o których nie wspomni się na kartach historii czy w podręcznikach

11.04.2023

"Puste wygony" to kontynuacja losów mieszkańców Tynczyna powraca w kolejnej odsłonie w postaci 5 tomu pt. "Puste wygony". Tym razem bohaterów czeka nie lada wyzwanie – zaczyna się okupacja niemiecka, czyli II wojna światowa. Wszyscy poddani są ogromnej próbie, a przeszłość nagle przestaje mieć znaczenie. Liczy się tylko wola przetrwania i nie ma t... Recenzja książki Puste wygony

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2023-04-04
Przeczytane

A więc wojna...
Do tej pory zycie mieszkancow Tynczyna nie było usłane rózami, jak to na wsi. Codzienność okupiona walką o przetrwanie, zsynchronizowana dokładnie z rytmem por roku, teraz musi wytzrymać zderzenie z zupełnie nową rzeczywistoscią.
W nowych realiach nastepuje przewartościowanie potrzeb i priorytetow, a to co do tej pory wydawało się być niemożliwe, bo cóż może być ważniejsze od obsiania pola i zebrania plonów, musi zejść na drugi plan.
Teraz młodzi walczą o być albo nie być nie tylko na mapie świata, ale przede wszystkim być tu i teraz. I tak jak tytułowe opustoszałe wygony, tak i pusto jest w chatach Połajów, Hubów, a widząca juz wiele na tym świecie stara Stasia Pomiechowska, na swoim stanowisku przy studni stara się zrozumieć poraz kolejny zawiśłości losu.
Smutny to tom, pełen łez, krwi, tęsknoty za bliskimi w błocie okopów, w lesie, gdzie partyzanci walczą o swoje małe ojczyzny. Ale jest tu także ogrom nadziei i wiary w to, że uda się przetrwać i z kolejną wiosną zwyciężyć.
Do tej pory autorka przywyczaiła nas do małych wstępow przed rozdziałami. Mówiły nam one o zwyczajach wsi, obrzędach, narzędziach, tym razem także mamy je, ale jakże odmienne. To fragmenty wojennych wierszy, piosenek znanych nam , a także odezw i ogłoszeń powiązanych z kolejnymi sankcjami wobec narodu polskiego lub wręcz listami skazanych na śmierć, za przeciwstawienie się okupantowi.
Krótkie spojrzenie na lata tuż po wojnie daje nadzieję na ciąg dalszy tej ni...

× 4 | link |
@edyta.kyziol
2023-08-24
10 /10
Przeczytane

Skończyłam właśnie czytać jedną z najpiękniejszych, a zarazem jedną z najsmutniejszych książek.

To "Puste wygodny", piąty tom mojej ulubionej Sagi Wiejskiej Kasi Bulicz Kasprzak.

Po raz kolejny się przekonałam, że to książkowy majstersztyk. Perełka.

Sagę Wiejską należy czytać powoli, w skupieniu, w ciszy.
Ten piąty tom złamał moje serce.
Ja pragnęłam, aby ta wojna się już skończyła, aby Ci niewinni ludzie nie musieli tak bez sensu ginąć, aby wrócili do swoich domów, dalej uprawiali ziemię, troszczyli się o siebie, aby dzieci miały normalne dzieciństwo.
Przez całą książkę miałam nadzieję, że będzie dobrze, choć przecież wiedziałam tak naprawdę, jak i kiedy to bestialstwo się miało skończyć.
Podobno ma być kolejny tom, ale nie wyobrażam go sobie bez mojej ulubienicy - Staszki Pomiechowskiej.

Oby świat się opamiętał i nigdy więcej już do czegoś takiego nie doszło.

| link |
@sylwiacegiela
2023-04-11
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Żyjesz razem ze słońcem. Budzisz się, gdy ono wstaje, spać idziesz, gdy zachodzi. Jednak słońce i świat cały kpiły sobie z tego, wiosna rozkwitła tysiącem kolorów i zapachów, nad dziurami po bombach kręciły się barwne motyle, ptaki wiły gniazda opodal miejsc, gdzie rozstrzeliwano ludzi.
Odrobina nadziei w sercu kazała wierzyć, że ta noc czarna, która ogarnęła świat ustąpi świtowi i znów będzie jasno, dobrze i bezpiecznie.
Tak jak nie należało wracać do przeszłości, tak i o przyszłości nie wolno myśleć. Można się skupić tylko na tym, jak przeżyć. Każdy dzień był jak ochłap wydarty z okrwawionych zębów losu. Każdego wieczoru pojawiało się pytanie, czy ta sztuka znów się uda, czy to ostatni raz, gdy się człowiek spać kładzie.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Skrawek pola
Skrawek pola
Kasia Bulicz-Kasprzak
8.3/10
Na początku XX wieku w małej wsi na Zamojszczyźnie przychodzą na świat trzy dziewczynki. Każda w in...
Gościniec
Gościniec
Kasia Bulicz-Kasprzak
8.4/10
Kolejny, po "Skrawku pola", tom wiejskiej sagi, przedstawiającej autentyczne losy chłopskich rodzin...
Zielone pastwiska
Zielone pastwiska
Kasia Bulicz-Kasprzak
7.9/10
Po raz kolejny odwiedzamy Tynczyn, wieś nad brzegiem Huczwy, by poznać dalszy ciąg opowieści inspir...
Przeorane miedze
Przeorane miedze
Kasia Bulicz-Kasprzak
7.7/10
Czwarty tom wiejskiej sagi inspirowanej historią rodziny autorki. W Tynczynie następują zmiany. ...