Niwa

Kasia Bulicz-Kasprzak
9.8 /10
Ocena 9.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Niwa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.8 /10
Ocena 9.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Cykl powieściowy inspirowany barwną historią Kresów południowo-wschodnich.

Kresy, XVIII wiek. Po burzliwym okresie wojen, które przetoczyły się przez Rzeczpospolitą w XVII wieku, następuje czas pokoju. Rządy elektora saskiego Augusta, zwanego Mocnym, i jego syna, Augusta III, zasłyną powiedzeniem: „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”.

Jednak dobrze się żyje tylko zamożnej szlachcie. Chłopi są wyzyskiwani, zmuszani do pracy ponad siły, żyją w nędzy i poniżeniu. Bieda i niesprawiedliwość powodują, że młodzi mężczyźni uciekają do lasu. Ich schronieniem stają się górskie jaskinie, kupieckie szlaki wiodące przez Karpaty dostarczają bogatych łupów.

Konstanty Złotnicki, właściciel pięknego dworu, folwarku i przyległych ziem, decyduje się na walkę z opryszkami, którym przewodzi były parobek, Aleksy.
Teresa, żona Konstantego, choć wiedzie spokojne, dostatnie życie, nie jest szczęśliwa. Po wielu latach małżeństwa nie urodziła swemu mężowi syna, dziedzica majątku, co jest tematem plotek całej okolicy. W czyich ramionach Teresa znajdzie miłość, której tak pragnie?

Miłości szuka też młodziutka Augustyna. I choć szybko ją znajduje, i jej, i ukochanemu przyjdzie zapłacić wysoką cenę za kilka niewinnych pocałunków.
Chabrosi, służącej we dworze, wydaje się, że rozsądnie podchodzi do życia, a jednak decyzje, jakie podejmuje, sprowadzają nieszczęście na jej bliskich.
Lup, leśny odludek, opuścił ludzi, by żyć w samotności.

W cieniu karpackich szczytów rozgrywają się dramaty, które czas przemieni w legendę.

Wydanie 1 - Wyd. Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-06-25
ISBN: 978-83-8352-308-8, 9788383523088
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Kresowe korzenie, tom 1
Stron: 464
dodana przez: Vernau

Autor

Kasia Bulicz-Kasprzak Kasia Bulicz-Kasprzak
Urodzona 20 marca 1976 roku w Polsce (Lubań)
Katarzyna Bulicz-Kasprzak - choć dziś mieszka w mieście, od lat jest związana ze wsią; od pokoleń chłopka, właścicielka niewielkiego gospodarstwa na Zamojszczyźnie. Potrafi doić krowy, prowadzić ciągnik. Odróżnia zboża jare od ozimych i zna tajniki ...

Pozostałe książki:

Skrawek pola Gościniec Nie licząc kota Zielone pastwiska Magiczna podróż Inna bajka Przeorane miedze Spadek Dom na skraju Cała prawda Nalewka zapomnienia Weź głęboki wdech Meandry miłości Szlachetne pobudki Muszę wiedzieć Sprzeczne sygnały Uzasadnione wątpliwości Niwa Trochę wstyd Puste wygony Pójdę do jedynej
Wszystkie książki Kasia Bulicz-Kasprzak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kresy barwne i dzikie

25.06.2024

Każdy, kto choć trochę znaku twórczość Kasi Bulicz-Kasprzak wie, że powieści wychodzące spod jej ręki, to barwne, pasjonujące i dopracowane w każdym aspekcie dzieła literackie. A kto jeszcze nie miał przyjemności poznać pióra autorki, mam nadzieję moją recenzją zostanie zachęcony na tyle, żeby po jej książki sięgnąć. "Biedni bali się głodu, bogac... Recenzja książki Niwa

@ela_durka@ela_durka × 1

Zbójcy, złoto, zemsta...

25.06.2024

Bardzo cenię twórczość Kasi Bulicz-Kasprzak. Po każdą jej książkę sięgam zawsze z przyjemnością i pewnością, że otrzymam lekturę dopracowaną w każdym możliwym aspekcie. Tym razem chciałabym podzielić się z wami moimi wrażeniami po przeczytaniu najnowszej powieści autorki pod tytułem „Niwa”. Jest to pierwszy tom cyklu „Kresowe korzenie”, zainspirow... Recenzja książki Niwa

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@krukrenata
2024-07-01
9 /10
Przeczytane

Powieść o tęsknocie tak wielkiej, że nie do pokonania – za miłością, za wolnością, za bogactwem, za bliskością – wbrew zdrowemu rozsądkowi, zasadom, wszelkim prawom…

Kasia Bulicz-Kasprzak przepięknie, barwnie, z zaangażowaniem maluje słowem obraz XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej - pachnący igliwiem lasu i nagrzaną słońcem ziemią. Niestety, zwraca uwagę również na to, że tamte czasy to ogromny dysonans miedzy wygodnym życiem szlachty a wypełnioną znojem ponad siły egzystencją chłopów. Bezwzględni panowie traktowali swoich podwładnych na równi ze sprzętem, za nic mając ich odczucia czy potrzeby, przewrotnie nazywając karanie, poniżanie, niesprawiedliwość czy głodzenie metodami wychowawczymi. I chociaż wydawałoby się, że właściciele pięknego dworu – państwo Złotniccy – nie mają większych powodów do niezadowolenia, to jak wszystkich ludzi, niezależnie od statusu społecznego, dręczą ich zupełnie przyziemne sprawy – niespełnione marzenia, pragnienie namiętności, niepokój o bezpieczeństwo bliskich…

Cieszę się, że dawne czasy minęły… Przerażający był nie tylko niesprawiedliwy los chłopów, ale i kobiet – bezwolnych na małżeńskim jarmarku, znaczących tyle, co ich posag lub uroda. Zresztą, jaki majątek i jakie pieniądze? Te przecież zawsze wędrowały w męskie ręce, a kobiety i tak nie miały do nich dostępu.

Fascynującym wątkiem jest historia zbójcy, droga, która zaprowadziła prostego chłopa do takiego stylu życia. Aleksego sp...

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2024-07-07
10 /10

Autorka zabiera nas do świata już dawno zapomnianego przez nas. Do świata, w którym status społeczny maił duże znaczenie. Do świata przymusowej pracy na polu, głodnych dzieci, pustych garów, beznadziei, smutku i strachu.

Tłem tej historii jest przyroda. Jestem pod wielkim wrażeniem sposobu jaki autorka to zrobiła. Zazwyczaj tak obszerne opisy przyrody czy życia na wsi nudzą mnie. Ale tutaj Pani Kasia zaczarowała mnie słowem. Sprawiła, że dosłownie znalazłam się w XVIII wieku i byłam świadkiem opisanych wydarzeń.

Poznajemy Lupa, który chciał być wolny i wybrał życie w lesie. Był samotnikiem. Od ludzi stronił i żył teraźniejszością. Aleksy to druga ciekawa postać, która z kolei lubiła chodzić po górach. Teresa to żona Konstantego, która chociaż wiedzie spokojne życie, to nie jest jednak szczęśliwa. Ma problem zajść w ciążę i jest tematem płotkiem całej okolicy. Augustyna to bratanica Teresy, która nie jest za dobrze wychowana. Pragnie jednak poznać prawdziwą miłość. Jest też młodziutka Chrabusia, która jest służącą na dworze. Wydawałoby się, że rozsądnie podchodzi do życia. Ale potrafiła tutaj trochę namieszać.

Książka zdecydowanie należy do tych dla, których warto zarwać nockę. I chociaż ma 460 stron to nawet nie wiem kiedy znalazłam się na ostatniej stronie.

Autorka pięknie wykreowała bohaterów, którzy są bar...

| link |
@dzagulka
2024-06-25
10 /10
@ela_durka
@ela_durka
2024-06-25
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Niwa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl