Niwa recenzja

Niwa

Autor: @Monika_2 ·3 minuty
2024-07-22
Skomentuj
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Współpraca barterowa z Wydawnictwem Prószyński i S-ka
"Każdy człowiek, nawet ten ze szczerozłotym sercem może pobłądzić. To nie trakt bity, co wiedzie z jednego miasta do drugiego. Życie jest krętą ścieżką w ciemnym, górskim lesie - z miejsca, w którym stoisz, nie dojrzysz, co przed tobą."
Lubicie książki, które zabierają nas w przeszłość?
Kiedyś tereny Rzeczpospolitej rozciągały się na znacznie większym terenie niż obecnie, a Kresy były częścią naszego kraju.
Niwa Kasi Bulicz - Kasprzak pozwala nam wrócić do przeszłości i poznać zapomniane historie.
Kresy, XVIII wiek. Po wielu latach krwawych wojen, które prowadziła Rzeczpospolita nadszedł czas spokoju za panowania króla Augusta II Mocnego oraz jego syna Augusta III.
Jednak nie dla wszystkich ten czas był dobry. Zamożnej szlachcie żyło się dostatnio, jednak chłopi byli bezlitośnie przez nich wyzyskiwani i poniżani.
"Czas jesienny najtrudniejszy był dla chłopów. Chciałoby się swoje zbierać, a trzeba iść, na pańskim odrabiać. Ile to razy chłop musiał patrzeć, jak to, co miało zimą wyżywić jego dzieci, marnieje na polu. A pójdziesz na swoje robić, to obiją albo w katusze zamkną."
Przekonanie, że chłopów trzeba trzymać krótko panowała nie tylko wśród szlachty, ale również wśród duchowieństwa.
"Co by nie robić, jakby nie mówić, czym nie straszyć, zawsze ich ciągnie ku złemu, grzechowi, kłamstwu i gusłom. A przecież i on, i jaśnie pan robią wszystko, by tę chłopska naturę ujarzmić. Lud prosty na być głupi i swej głupoty świadomy. Ma też widzieć mądrość swoich panów i zawierzyć im swój los."
"Krzywokolski roześmiał się jak z najlepszego dowcipu.
- Nie za nic panienko, nie za nic. Musi chodzić głodny i bez przerwy być bity, wtedy zna pana. Póki biciem nie złamiesz, będzie o swoje walczył. A syty w rękę dziabnie i w las ucieknie."
Nie ma się więc co dziwić, że wielu młodych mężczyzn uciekało do lasu przed biedą i niesprawiedliwością. Górskie jaskinie stały się ich schronieniem. Łupów zaś szukali na szlakach kupieckich wiodących przez Karpaty.
Przywódcą zbójców został Aleksy, który chciał za wszelką cenę walczyć z pańską niesprawiedliwością oraz wspomóc biedny lud zdobytym złotem.
Brzmi znajomo? Od razu na myśl przychodzi nam historia Janosika.
Co się jednak stanie, gdy pragnienie zemsty przysłoni pierwotny cel?
Niwa to nie tylko historia prostego ludu, to opowieść o wszystkich warstwach społecznych. Autorka świetnie ukazała ich problemy, wady, niespełnione marzenia.
Poznajemy Teresę, żonę Konstantego Złotnickiego, która nie jest szczęśliwa w małżeństwie.
Zarówno ona, jak i młoda Augustyna pragną zaznać w życiu prawdziwej miłości. Tego samego pragnie również Chabrosia, młoda służąca we dworze.
Niestety kobiety w tamtych czasach nie miały prawa wyboru. Małżeństwa zawierano głównie dla korzyści, a te najczęściej nie szły w parze z uczuciami.
Kobietom, zarówno szlachciankom, jak i prostym chłopkom los był narzucony od małego.
"Jeśli jakiś bogaty gospodarz upatrzyłby sobie Chabrosię, to matka siłą zaciągnęłaby córkę przed ołtarz. Pieniądz tak samo przemawiał do ludzi, czy byli szlachtą czy chłopami. Jeśli nikt bogaty nie zapyta, to wydadzą ją za pierwszego lepszego, bo to grzech, by kobieta była sama na świecie i dzieci nie rodziła."
Gdy czytam o tym, w jaki sposób traktowano kobiety, to cieszę się, że żyję w czasach, gdy mamy wolność wyboru i możemy o sobie decydować.
Jeśli jednak macie ochotę zanurzyć się w przeszłość i poznać życie mieszkańców Kresów w XVIII wieku polecam wam tą historię. Tym bardziej, że niewątpliwym jej atutem są cudowne i barwne opisy przyrody Podola i Czarnohory.
Bohaterowie są świetnie wykreowani, prawdziwi. Ich charaktery nie są wybielone. Poznajemy zarówno ich wady, jak i zalety.
Autorka świetnie przedstawiła nam emocje bohaterów, dzięki czemu czytając tą powieść przeżywamy wszystko jeszcze mocniej. Wielokrotnie nie zgadzałam się z postępowaniem szlachty (Krzywokolskiego, Złotnickiego, Tamanowskiego), dlatego też doskonale rozumiem potrzebę chłopów, by poprawić swój los.
Niwa to historia, koło której nie da się przejść obojętnie.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2024-07-21
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Niwa
Niwa
Kasia Bulicz-Kasprzak
9/10
Cykl: Kresowe korzenie, tom 1

Cykl powieściowy inspirowany barwną historią Kresów południowo-wschodnich. Kresy, XVIII wiek. Po burzliwym okresie wojen, które przetoczyły się przez Rzeczpospolitą w XVII wieku, następuje czas po...

Komentarze
Niwa
Niwa
Kasia Bulicz-Kasprzak
9/10
Cykl: Kresowe korzenie, tom 1
Cykl powieściowy inspirowany barwną historią Kresów południowo-wschodnich. Kresy, XVIII wiek. Po burzliwym okresie wojen, które przetoczyły się przez Rzeczpospolitą w XVII wieku, następuje czas po...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

" [...] Życie jest krętą ścieżką w ciemnym, górskim lesie – z miejsca, w którym stoisz, nie dojrzysz, co przed tobą. [...]" Czytacie co jakiś czas rodzinne sagi? Ja uwielbiam sięgać po takie histori...

@mommy_and_books @mommy_and_books

„Niwa” to najnowsza powieść Kasi Bulicz–Kasprzak rozpoczynająca nową safe „Kresowe korzenie”, na której kartach autorka zabiera nas w bardzo odległe czasy, na Kresy XVIII wieku. Minął burzliwy okres...

@ksiazka_w_kwiatach @ksiazka_w_kwiatach

Pozostałe recenzje @Monika_2

Szamanka od umarlaków
Rewelacyjna książka

Współpraca barterowa z @Link "Medium ma w życiu przerąbane. Medium, które nie chce być medium, ma przerąbane w dwójnasób. Medium nieposiadające za grosz powołania i w...

Recenzja książki Szamanka od umarlaków
Zaraza
Jeźdźcy Apokalipsy

Współpraca barterowa z @Link @Link "Pojawił się na Ziemi z przerażającym zadaniem, uzbrojony przeciw jego okrucieństwu w wiarę, że ludzie to potwory. I za każdym razem,...

Recenzja książki Zaraza

Nowe recenzje

Za nadobne
Za nadobne
@WystukaneRe...:

W polskiej literaturze mamy mnóstwo nazwisk do wymienienia, których warto wypatrywać w księgarniach. Zarówno kryminały,...

Recenzja książki Za nadobne
Wahadełko w magii
Wahadełko prawdę ci powie...
@Mirka:

@Obrazek „Wahadełko jest narzędziem, które wymaga szacunku, pielęgnacji i połączenia.” Dziś, widząc kogoś posługując...

Recenzja książki Wahadełko w magii
Obywatel Stuhr
Książka promocją filmu?
@almos:

Niedawno zmarły Jerzy Stuhr pisał i wydawał sporo książek, ale są one różnej jakości. Ta pozycja, napisana razem z syne...

Recenzja książki Obywatel Stuhr