Skrawek pola

Kasia Bulicz-Kasprzak
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Skrawek pola
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

Na początku XX wieku w małej wsi na Zamojszczyźnie przychodzą na świat trzy dziewczynki. Każda w innym domu, w innej rodzinie, a jednak historia splecie ich losy w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Czy ubóstwo i niedostatek są człowiekowi przeznaczone na zawsze, czy majątek może zapewnić szczęście? Czy człowiek potrafi przeciwstawić się temu, co przynosi mu los?

"Skrawek pola" przedstawia prawdziwe, inspirowane opowieściami i wspomnieniami rodzinnymi autorki, portrety wiejskich rodzin Lipczewskich i Połajów. To wyjątkowa opowieść o życiu na wsi w niepewnych czasach, kiedy nad Polską i Europą zawisło widmo wojny. Pokazuje, że istnieją rzeczy, które wtedy i teraz liczyły się równie mocno, zaprzątały myśli ludzi, niezależnie od ich pochodzenia i statusu.

Wieś to nie miejsce, gdzie człowiek wstaje o wschodzie słońca, a chodzi spać z kurami. Tak jak w mieście, tamtejsi ludzie kochają i nienawidzą, bogacą się i ubożeją, różnica polega na tym, że na wsi nikt nie jest anonimowy. Wszyscy znają ciebie, twoją matkę, babkę i prababkę. Nie możesz liczyć, że zachowasz swój sekret, zawsze będą jakieś oczy, które coś widziały.


Data wydania: 2021-01-19
ISBN: 978-83-8234-018-1, 9788382340181
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Saga wiejska, tom 1
Stron: 448
dodana przez: Asamitt

Autor

Kasia Bulicz-Kasprzak
Urodzona 20 marca 1976 roku w Polsce (Lubań)
Katarzyna Bulicz-Kasprzak - choć dziś mieszka w mieście, od lat jest związana ze wsią; od pokoleń chłopka, właścicielka niewielkiego gospodarstwa na Zamojszczyźnie. Potrafi doić krowy, prowadzić ciągnik. Odróżnia zboża jare od ozimych i zna tajniki ...

Pozostałe książki:

Skrawek pola Gościniec Magiczna podróż Zielone pastwiska Przeorane miedze Spadek Dom na skraju Inna bajka Cała prawda Nalewka zapomnienia Meandry miłości Weź głęboki wdech Szlachetne pobudki Muszę wiedzieć Sprzeczne sygnały Uzasadnione wątpliwości Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna Puste wygony Trochę wstyd Pójdę do jedynej
Wszystkie książki Kasia Bulicz-Kasprzak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Magiczna książka o życiu zwyczajnych ludzi

WYBÓR REDAKCJI
30.01.2021

Obok najnowszej książki Kasi Bulicz - Kasprzak nie mogłam przejść obojętnie i kupiłam ebooka. Przyznaję, że to był jeden z większych błędów jakie popełniłam, ale to nie dlatego, że książka jest zła czy, że źle się ją czyta. Świeżo po lekturze doszłam do wniosku, że koniecznie muszę mieć wersje papierową tym bardziej, że to saga, a więc będą kolejn... Recenzja książki Skrawek pola

@rudemysli71@rudemysli71 × 11

W nostalgiczną podróż na Zamojszczyznę

23.02.2021

Nie jestem fanem powieści obyczajowych czy historycznych. Wolę krwawe sensacje, mroczne thrillery psychologiczne, czy literaturę faktu oraz książki o tematyce górskiej i sportowej. Dlaczego zdecydowałem się przeczytać pierwszy tom Sagi Wiejskiej pt.: Skrawek pola? Nie ukrywam, że to wszystko przez autorkę, Kasię Bulicz-Kasprzak!!! To ona namówiła... Recenzja książki Skrawek pola

Skrawek pola

5.05.2021

Powieść autorstwa Pani Kasi Bulicz-Kasprzak pt. '' Skrawek pola" Cykl: Saga wiejska (tom 1) rozpoczęłam czytać od części pierwszej, gdyż chciałam się dowiedzieć, o czym będzie opisywana przez zamieszczona w niej główna treść. Do tej pory z twórczością Pani Kasi Bulicz-Kasprzak nie miałam wcześniej okazji się zapoznać. Saga ta to nie tylko jest o... Recenzja książki Skrawek pola

@Anna30@Anna30 × 12

Była sobie wieś...

8.03.2021

„Bez względu na to, gdzie dobry Bóg rzucił nas na świat, czy w chłopskiej chacie, czy w pałacu, wszyscy jesteśmy tacy sami”. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi ucieka z miasta na wieś szukając spokoju, ciszy, zdrowszego powietrza i miejsca, gdzie mogliby odpocząć i naładować się pozytywną energią. Sama należę do takich osób, które opuśc... Recenzja książki Skrawek pola

@Mirka@Mirka × 8

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjanka
2022-10-27
7 /10
Przeczytane ✅Literatura obyczajowa, romans.

"Skrawek pola" to pierwszy tom sagi wiejskiej, spisanej na kanwie prawdziwych losów rodziny autorki, która zabiera czytelnika w realistyczny XX- wieczny świat społeczności wiejskiej ukazany na tle trudnych, historycznych wydarzeń.

Początkowo nie mogłam się dobrze "wgryźć" w fabułę powieści - pojawia się mnóstwo postaci, lokalna gwara i problemy z nazewnictwem.
Trąciło mi to z lekka problemami z klarownością, które dodatkowo "wspomagane" przez dłużące się w nieskończoność opisy powodowały lekkie znużenie i nie zachęcały do sięgania po kontynuację. Po przeczytaniu całej książki muszę przyznać, że ta powieść ma swój urok. Opisuje świat którego już nie ma, ze wszystkimi jego kolorami, którego większość z nas nie zna lub nie pamięta. Ja mam to szczęście, że jeszcze pamiętam taką wieś, bowiem spędzałam u dziadków nieraz całe wakacje i mam z tego tytułu mnóstwo cudownych i sentymentalnych wspomnień.

Tak więc mimo początkowego zniechęcenia, postanowiłam jednak zabrać się za kontynuację, ponieważ opowieść ujęła mnie swoją subtelnością i wrażliwością, ukazując przy tym ciężką sytuację ludzi, mających za jedynego żywiciela jedynie mały skrawek pola.

× 13 | link |
@elcia17
@elcia17
2021-07-21
10 /10
Przeczytane

Piękna I wzruszająca powieść wielopokoleniową. Nie można o niej zapomnieć i gdy tylko skończysz pierwszy tom trylogii od razu chce się sięgnąć po dalsze losy bohaterów.

× 6 | link |
@agulkag
2022-08-14
Przeczytane

Czekałam, czekałam i oto jest. Godna następczyni Reymonta i jej wersja "Chłopów", ale w wersji współczesnej.
Wschód Polski, początek XX, gdzie tak naprawdę nie wiadomo było do kogo należą ziemie. Pierwsze myśli o wolności, bieda, nierówności społeczne i dwie rodziny Połajowie i Lipczewscy.
Autorka zdradza, że powieść ta jest bardzo osobista, bo oparta na rodzinnych wspomnieniach. To jej korzenie i jej przodkowie.
Każdy rozdział powieści poprzedzony jest krótkim wstępem. dotyczy on przedmiotu, potrawy czy zwyczaju z tamtych czasów, a pozwala na zrozumienie niektórych sytuacji.
W książce oprócz codziennosci wiejskiej, spotykamy także coś , co w tamtych czasach było spełnieniem marzeń, czyli wyjazd do Ameryki. Na bilet składało się często kilka rodzin, z nadzieją, ze wyjeżdzajacy wroci z ogromnym majatkiem.
Oczywiście nie brakuje również wątkow zakazanej miłości, dramatow rodzinnych. A wszystko opisane tak, że ma się wrażenie bycia tam w środku wydarzeń, w gospodzie na tańcach, na polu przy ciężkiej rolniczej pracy czy właśnie w amerykanskim eldorado.

× 5 | link |
@Mirka
2021-03-08
10 /10
Przeczytane

„Skrawek pola” to wielowątkowa powieść o różnym natężeniu emocjonalnym. Momentami jest wstrząsająca, wprawiająca w zdumienie, niezwykle prawdziwa ale jednocześnie nostalgiczna i wzruszająca. Jest w niej mnóstwo poruszających uczuć, wydarzeń i charakterystycznych postaci. Każda z nich wypełnia sobą poszczególne wątki, stanowi ważne ogniwo w przedstawionej historii i wyróżnia się swoim sposobem bycia, postrzeganiem rzeczywistości i osobowością. Dzięki temu otrzymujemy niezwykle barwny obraz polskiej wsi, wraz z jej urokami, pięknymi krajobrazami i codziennym trudem, zgryzotami, gdzie nie brakuje ludzkiej złośliwości, zazdrości, zawiści a nawet zbrodni, ale jest też miejsce na przyjaźń, miłość, wzajemną pomoc. Nie raz musiałam odłożyć książkę tylko dlatego, by wziąć głębszy oddech i uspokoić emocje.

Całość: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/03/727-skrawek-pola.html

× 5 | link |
@maciejek7
2021-07-20
9 /10
Przeczytane

Początkowo myślałam, że tej książki nie przeczytam do końca, ale po każdej kartce wciągała mnie coraz bardziej. Pięknie opisane losy bohaterów w dawnej Polsce, której jeszcze nie było... połączone losy kilku dziewczynek a potem już kobiet, które mieszkają w małej wsi pod Zamościem... Dodatkowo są tu podane np. dawne przepisy i przysłowia, które bardzo mi się podobały. Polecam, a ja czekam teraz na drugi tom

× 2 | link |
@halmanowa
@halmanowa
2021-04-17
9 /10
Przeczytane

Wieś od dawna stanowi inspirację dla wielu artystów – malarzy, poetów, pisarzy – a jej wizerunek przedstawiany jest z wielu różnych perspektyw. Niektórzy ją idealizują, przedstawiając jako miejsce spokojne, urokliwe, pozbawione problemów i trosk. Inni sięgają głębiej, wydobywają i ukazują zarówno dobre, jak i złe strony wiejskiego życia. Kasia Bulicz-Kasprzak w powieści "Skrawek pola" maluje przed czytelnikiem obraz polskiej wsi z początków XX wieku. Autorka opisuje losy mieszkańców małej wioski na Zamojszczyźnie, gdzie rytm codzienności wyznaczają kolejne pory roku. Odbiorca zanurza się w życiu bohaterów, by przekonać się, że daleko mu do sielanki. Choć toczy się ono w miejscu spokojnym i urokliwym, naznaczone jest ciężką pracą, niekiedy biedą i głodem, a przede wszystkim podziałami społecznymi, z których niewiele dobrego wynika.

Głównymi bohaterkami powieści są trzy młodziutkie mieszkanki Tynczyna, które na przekór okolicznościom bardzo się przyjaźnią. Anielkę Połaj, Agatkę Lipczewską i Zosię Kornelowiczównę dzieli niemal wszystko, od sąsiedzkich swar po status majątkowy. Dziewczynki pragną być ponad tymi podziałami, jednak nie dane jest im wspólnie się bawić. Mimo to szereg zdarzeń w nieoczekiwany sposób splata ich losy. Czytelnik obserwuje, jak dorastają, jak powoli, stopniowo zmienia się ich spojrzenie na świat, na życie i na to, co w nim najważniejsze. To niezwykła opowieść o trudach wiejskiego życia w niepewnych czasach, gdy na horyzoncie pojawia się widm...

× 1 | link |
MA
@Martak180
2021-02-12
8 /10

Akcja toczy się niespiesznym rytmem, zgodnym z cyklem natury. Łatwo cofnąć się w czasie i zamieszkać w Tynczynie, wsiąknąć w wiejską społeczność. Autorka przedstawia chłopów, ich codzienność wyznaczaną przez pory dnia i roku, ich trud i radość, zwykły dzień i święta. Przyglądałam się bohaterom w czasie zaręczyn, ślubu, wigilii, w domu i na polu, w czasie wolnym i przy pracy. Malownicze obrazy działają na zmysły – widać wnętrza chat, czuć zapachy potraw, słychać odgłosy krzątaniny. Zmieniają się one jak cztery pory roku plus… przednówek, bo ten należało liczyć osobno. Na początku każdego rozdziału autorka przytacza przyśpiewki ludowe, wyjaśnia pojęcia związane ze wsią i obejściem, podaje przepisy na różne potrawy. Całość uzupełnia naturalny język, czasem dosadny, wzbogacony przysłowiami i mądrościami ludowymi. Tę powieść i „Chłopów” Reymonta łączy autentyczny obraz wiejskiej społeczności, choć różni czas akcji i tło historyczne.
Autorka wprowadza czytelnika w świat wsi z początku XX wieku. Historia ma tu wiele do powiedzenia, gdyż dużo się działo w latach 1904-1926, i wpływa na mieszkańców. Sprawdził się wątek Ameryki i emigracji zarobkowej. Podczas lektury uświadomiłam sobie, ile znaczy skrawek pola dla różnych rodzin we wsi – inaczej myślą biedni chłopi, a inaczej bogaci. Opinia Kornelewiczów o chłopach jest negatywna. Warto zwrócić uwagę, co sami zainteresowani sądzą o sobie i dlaczego tak postępują; o co chcą walczyć; jak postrzegają miasto, szpital, wolność...

× 1 | link |
@krukrenata
2023-03-22
9 /10

Ludzkie życie zależy od przypadku i nie ma nic, co gwarantowałoby szczęście. Ani uroda ani bogactwo… A jednak wiele zależy od tego, czy ma się chociaż skrawek pola, dzięki któremu rodzina ma szansę przetrwać.

Przepiękna opowieść o wiejskiej społeczności pozwala cofnąć się w czasie, poznać historię, zrozumieć trudy towarzyszące naszym dziadom i pradziadom. Uświadamiamy sobie, że miejsce w hierarchii zależy przede wszystkim od posiadanej ziemi, chociaż ogromne znaczenie ma to czy w małżeństwie trafimy na kogoś dobrego, szlachetnego, z kim łatwiej poradzić sobie z ciężką pracą, ogromnym wysiłkiem i przeciwnościami losu. By dobrze funkcjonować trzeba pamiętać o ważnych zasadach, wypracowanych przez każda grupę, szanować doświadczenie np. znachorki, doceniać siłę plotki, pamiętać o tym, że na wsi nie ma tajemnic i sekretów – wszyscy wszystko widzą.

Czas mija, a tak naprawdę poza warunkami życia niewiele się zmieniło – bohaterowie chcą kochać, dobrze wychować dzieci, zapewnić szczęście rodzinie – za wszelką cenę. Szukają stabilizacji, swojej drogi, szansy na wzbogacenie się. I niezmiennie miłość jest najistotniejszym uczuciem, które autorka przepięknie, z ogromną wrażliwością nam pokazuje. Obserwujemy zarówno tę pierwszą, która przychodzi znienacka, trawi od wewnątrz, ściska za gardło, cieszy i przeraża jednocześnie. Jeden z bohaterów cierpi, czuje, że jego serce jest złamane, że utonął w tym uczuciu i boleśnie się zawiódł… Ale cz...

× 1 | link |
@edyta.kyziol
2021-03-11
9 /10
Przeczytane

Mieszkam na wsi, którą kocham ❤️ Miałam tylko jeden krótki epizod mieszkania w mieście, w bloku. Jednak był on naprawdę krótki, bo nie potrafiłam się tam odnaleźć. Wieś to wieś 🤗 Dom, ogród, bliskość natury.
Dlatego też z wielką ochotą sięgnęłam po książkę "Schyłek pola". Jest to pierwszy tom Sagi Wiejskiej, którego autorką jest Kasia Bulicz-Kasprzak.
Akcja książki rozgrywa się w Zamojskiej wsi na początku XX wieku. Poznajemy kilka rodzin, ich codzienne życie, troski, problemy. Są biedni i zamożni, ładni i brzydcy, dobrzy i źli.
Akcja zaczyna się w momencie, gdy jedna z kobiet zaczyna rodzić. To dziecko nieślubne, a w tamtych czasach i ta kobieta i jej dziecko byłyby wyszydzane, wytykane palcami. Dlatego postanawia pozbyć się "problemu". Następnie przenosimy się kilka lat wcześniej.
Rodziny Połajów, Kornelewiczów i Lipczewskich to główni bohaterowie powieści. Żyją w zgodzie z naturalnym rytmem przyrody, hodują zwierzęta, uprawiają pole, rodzą się i umierają. Mają swoje marzenia, pragnienia. Kochają, są zazdrośni, nienawidzą.Jedni się dostosowują, inni szukają lepszego życia nawet w Ameryce.
Co mogę napisać o tej książce? To, że jest rewelacyjna. To wielowątkowa historia. Nie sposób się przy niej nudzić.
Już teraz z wielką niecierpliwością czekam na drugi tom 🤗

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i Ska za egzemplarz ❤️

× 1 | Komentarze (1) | link |
@asiazaleska
2021-06-04
7 /10
Przeczytane

Inspirowana losami rodziny autorki opowieść o ludziach mieszkających na wsi,gdzieś na wschodzie Polski,wtedy jeszcze pod zaborami.
Losy trzech dziewczynek z różnych rodzin splatają się ze sobą.Mieszkańcy przeżywają wzloty i upadki,wszystko okraszone jest przesądami i wiarą w zabobony.
Autorka barwnie opisuje społeczność,tak że czytając ma się przed oczami dom Porajów czy karczmę Teofili.Warto.Polecam!!

× 1 | link |
@jelonka11
2021-02-25
9 /10
Przeczytane

Brawo!

| link |
@lidia411
2023-07-05
10 /10
Przeczytane
KA
@wojcik.katarzyna44
2023-05-16
8 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
@sarzynskikacper
2021-11-01
7 /10
Przeczytane
@book_matula
2021-11-01
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

jak ojciec i matka durne, to i dziecko mądre być nie może
od złego człowieka nie nauczysz się dobrych rzeczy
tajemnica ma szansę nią pozostać tylko wtedy, gdy zna ją jedna osoba
nic tak chłopom rozumu nie mąci jak damskie picze
Nie możesz liczyć na to, że twój sekret będzie należał tylko do ciebie, zawsze znajdą się oczy, które widziały.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Gościniec
Gościniec
Kasia Bulicz-Kasprzak
8.4/10
Kolejny, po "Skrawku pola", tom wiejskiej sagi, przedstawiającej autentyczne losy chłopskich rodzin...
Zielone pastwiska
Zielone pastwiska
Kasia Bulicz-Kasprzak
7.9/10
Po raz kolejny odwiedzamy Tynczyn, wieś nad brzegiem Huczwy, by poznać dalszy ciąg opowieści inspir...
Przeorane miedze
Przeorane miedze
Kasia Bulicz-Kasprzak
7.7/10
Czwarty tom wiejskiej sagi inspirowanej historią rodziny autorki. W Tynczynie następują zmiany. ...
Puste wygony
Puste wygony
Kasia Bulicz-Kasprzak
10/10
Piąty tom porywającej wiejskiej sagi inspirowanej historią rodzinną autorki. Tynczyn zasnuły ponur...