Wojciech Adamiecki
Zostań fanem autora:

Wojciech Adamiecki

Autor, zmarł w 2008 (żył 73 lata) 2 czytelników
10 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 20 sierpnia 1934 roku w Polsce (Warszawa)
Wojciech Adamiecki – polski dziennikarz, reportażysta, tłumacz, dyplomata, ambasador RP w Izraelu.

Studiował anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie PRL-u był współpracownikiem tygodnika „Świat”, dziennikarzem „Sztandaru Młodych”. W latach 1950–1956 należał do ZMP, a w latach 1955–1969 – do PZPR.

Współpracował z „Biuletynem Informacyjnym” KOR-u. 23 sierpnia 1980 roku dołączył do apelu 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami. W latach 1989–1990 pracownik redakcji „Gazety Wyborczej”, publicysta „Tygodnika Powszechnego” i „Rzeczpospolitej”. Pisał teksty o tematyce tatrzańskiej. Następnie pracował w służbie dyplomatycznej, m.in. w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Był członkiem ekipy dyplomatycznej ambasadora Kazimierza Dziewanowskiego w okresie budowania sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Od 1995 do 1999 ambasador RP w Izraelu.

Odznaczony m.in. Nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego.

Książki

W poszukiwaniu przeszłości
W poszukiwaniu przeszłości
Leonard Woolley
7/10
Seria: Omega

Jak to się stało, że zabytki przeszłości zasypane zostały zwałami ziemi? Skąd archeologowie wiedzą, gdzie należy kopać, aby je znaleźć, i w jaki sposób prowadzą swoje prace? Na jakiej podstawie z bez...

Zdobyć Everest
2 wydania
Zdobyć Everest
Wojciech Adamiecki
10/10
Seria: Naokoło Świata

Zabiłem człowieka
Zabiłem człowieka
Wojciech Adamiecki
Seria: Oko w oko z życiem

Wojciech Adamiecki napisał polską wersję "Z zimną krwią". Dokumentalną opowieść o losach młodego zabójcy, okrutnej zbrodni, procesie, wielu latach więzienia i próbie powrotu do normalnego życia.

Cytaty

Leszek Cichy: „Granice ludzkich możliwości są różne. Inne są wtedy, gdy człowiek angażuje w to całą wolę walki i pragnienie przetrwania. W ekstremalnych warunkach, przy maksymalnym zagrożeniu, możliwe są dwie reakcje: albo człowiek poddaje się, albo zaczyna walczyć – a gdy podejmuje się taką walkę, bardzo trudno jest umrzeć. Wszyscy uważali dotychczas, że zdobycie Everestu zimą nie jest możliwe. Tak, jak mówiło się od tysięcy lat o wielu innych sprawach. Ktoś inny, usłyszawszy to, powiada: przecież to jest możliwe. I od tego momentu zaczyna się próba sił. Ktoś powiedział, że po prostu muszą być ludzie, którzy potrafią rozszerzyć możliwości człowieka – w imieniu całej reszty. A ponimożliwości te i aspiracje są duże, muszą to być ludzie szczególnie przygotowani.”
Leszek Cichy „Nie szukam niebezpieczeństwa, ale muszę akceptować jego obecność, żeby móc cieszyć się górami.”
Krzysztof Wielicki „Wszystkie inne wrażenia były już przedtem zracjonalizowane. Pytano mnie o poczucie samotności. Można je odczuwać, kiedy jest się z kimś i ten ktoś nagle cię opuszcza.”
Maciej Pawlikowski: „Wszyscy czuliśmy, że to są już ostatnie godziny wyprawy. Byliśmy bardzo zmęczeni i warunkami, i oczekiwaniem na sukces. Chyba wszyscy myśleli głównie tylko o jednym: niech wejdzie na szczy ktokolwiek, bo jeśli nie wejdzie nikt, będzie to zupełna klęska.”

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl