Temat:

Literatura dla dzieci.

@agacia
@agacia
64 książek · 958 postów
2011-02-28 14:52 #
Zauważyłam tu ostatnio, że są wśród nas zarówno mamusie jak i tatusiowie, którzy z przyjemnością czytają swoim dzieciom.

Uczyć miłości dzieci do książek od najmłodszych lat jest bardzo fajną sprawą. Wątek o książkach dla dzieci powstał własnie dla Was byście mogli wymienić się spostrzeżeniami i uwagami na temat książek dla dzieci.

Jakie książki warto czytać dwulatkom?
Jak odbierane przez Was są lektury szkolne w klasach 1-3 ?
Czy Wasze dzieci lubią czytać?

Jak zauważyliście zapewne nasz serwis co jakiś czas obejmuje patronat nad książkami również dla dzieci.

Czy chwielibyście abyśmy nadal i tym rodzajem literatury się zajmowali?

Zapraszam do dyskusji :-)
# 2011-02-28 14:52
{}
Odpowiedz
@zuza09
@zuza09
9 książek · 1 postów
2011-03-11 18:32 #
witam!
zainteresowanie wątkiem bardzo średnie, a temat gorący!
Jestem mamą niespełna dwuletniej Zuzy, która ma książeczki w swoim pokoju odkąd skończyła sześć miesięcy. Fakt, część z nich została zjedzona lub pozbawiona zawartości w inny sposób. Teraz jednak Zuzia sama przynosi nam swoje ulubione książeczki, rozpoznaje bohaterów i uwielbia je przeglądać.
Kochani Rodzice, Dziadkowie, Ciocie i Wujowie, uczcie miłości do książek swoje Maluchy!!!
# 2011-03-11 18:32
{}
Odpowiedz
@m.front
@m.front
1 postów
2012-02-12 18:40 #
Zgadzam się z Tobą Zuzo. Ja jestem mamą czteroletniego Piotrusia. Książeczki zaczęłam kupować mu około 1 roku życia. Oczywiście, początkowo były to pozycje o kolorach, kształtach, zwierzątkach. Teraz, gdy mój synek jest już na tyle duży, by mieć własne zainteresowania, książeczki edukacyjne dla najmłodszych zastąpiły wydania bardziej wymagające... Jakie? Rozmaite!

Dla małych czytelników polecamy publikacje służące nauce poprzez zabawę. Jako, że jestem polonistką a moje dziecko najwyraźniej zaraziło się pasją swojej rodzicielki, nasza półka zamieniła się w kolorowy świat kształtów, barw, zwierząt, pojazdów, warzyw, owoców... a przede wszystkim - liter:
1. "Niesforny alfabet" Grzegorza Kasdepke,
2. "Literkowo" wydawnictwa Martel,
3. "Abecadlik" Ewy Kozyry-Pawlak,
4. Kolekcja Hachette"ABC uczę się...".
Wszystkie publikacje zawierają piękne ilustracje, wciągające (część także: rymowane) historie i mnóstwo pomocnych obrazków przedstawiających nie tylko litery, ale również wyrazy, które je zawierają. Do ostatniej zaś dołączono karty ćwiczeń do nauki pisania. Dzięki temu Piotruś w wieku 2 lat poznał cały alfabet. Jakby tego było mało - jest z siebie niezmiernie dumny a książki poznaje z ciekawością i ma przy tym mnóstwo uciechy.

Ponadto, jako że Dzióbek został ostatnimi czasy kapitanem statku i zawzięcie walczy z wrogą załogą dziadka, mamy również 8 tomów pt. "Pirat Patch...", którą napisali Rose Impey i Nathana Reed o niezwykle barwnych i humorystycznych wyprawach małego korsarza Patcha, babci Peg, psa Majtka i papugi Pierre... Książki są tak wciągające, że Piotruś nauczył się zawartych w nich opowieści niemal na pamięć i teraz sam czyta mi bajki do snu... Wszystkie na raz, niestety... :D
Innymi książkami z zakresu nowości, których chętnie słucha mój synek są:
1. "Gryzmoł" Doroty Gellner o niesfornym chłopcu wyraz swej malarskiej wenie na każdej możliwie płaskiej powierzchni w okolicy.
2. "Zajączek z rozbitego lusterka" Heleny Bechlerowej o zwierzaku, co zna receptę na wszystkie smutki.
3. "Florka. Listy do Józefiny" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o ryjówce uwikłanej w sieć wielkich problemów małych dzieci, takich jak np. pojawienie się rodzeństwa.
4. "BFO" Roalda Dahla o Bardzo Fajnym Olbrzymie, który wdmuchuje dzieciom dobre sny do łóżek i wcale nie ma zamiaru ich zjadać.

W naszej biblioteczce nie brakuje też pozycji z zakresu klasyki literatury dla dzieci i młodzieży, które wymagają już co prawda większego zaangażowania intelektualnego od dzieci, niemniej jednak wynagradzają im je intrygującą fabułą a przy okazji uczą społecznie pożądanych zachowań (może za wyjątkiem rozrabiaki Robina):
1. "Pinokio" Carla Collodiego,
2. "Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej,
3. "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej,
4. "Przygody Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrola,
5. "Księga Dżungli" Ruyarda Kiplinga,
6. "Wyspa skarbów" R. L. Stevensona,
7. "Wesołe przygody Robin Hooda" Howarda Pyle.

W planach mamy także zakup:
1. Serii "Kubuś Puchatek" A. A. Milne'a,
2. Serii "Muminki" Tove Jansson",
3. ...i wielu, wielu innych!

A na koniec - dla leniuszków, którzy cenią sobie oszczędność czasu i pieniędzy, a także rozwiązania praktyczne, mamy propozycję nie do przebicia: obszerny zbiór przepięknie ilustrowanych i bogatych w biografie autorów bajek i opowieści ze wszystkich stron świata - "Złotą Księgę Bajek" wydawnictwa "Wilga" pod red. Iwony Krynickiej... Nasz niemal 400-stronicowy skarb!

PO-LE-CA-MY!
# 2012-02-12 18:40
{}
Odpowiedz
@Paulka
@Paulka
329 książek · 158 postów
2012-08-03 12:53 #
Cóż, dzieci jeszcze nie mam, ale na pewno będę próbowała zarazić je miłością do książek. Nic tak nie rozwija, nie kształci i nie rozbudza wyobraźni, jak dobrze dobrana lektura. Ale wiadomo - nic na siłę.
Wystarczy wybrać odpowiednią książkę, dostosowaną do wieku, związaną z jego zainteresowaniami, pasjami, problemami - a na pewno nie rzucą jej w kąt po pierwszej stronie...
# 2012-08-03 12:53
{}
Odpowiedz
**
@alepil01
160 książek · 80 postów
2015-01-27 15:30 #
Teraz zamiast książek jest telewizja, ale z czasem ludzie się zmieniają. Tak było ze mną kiedy byłam mała to uciekałam przed książkami. Mama mi mówiła, że jak chciała mi coś przeczytać to się chowałam za szafę i krzyczałam i uciekałam. Za to teraz je pokochałam dzięki mojemu starszemu rodzeństwu.
# 2015-01-27 15:30
{}
Odpowiedz
@mcmarcus
@mcmarcus
208 książek · 67 postów
2018-11-26 14:19 #
Tak dwu dni szukam i szukam i tak mnie naszło: czy są jakieś książeczki z rozpisanymi kwestiami dla... pacynek? Tak, by na ich podstawie można było odegrać domowy teatrzyk. Z góry dziękuję za odpowiedź!
# 2018-11-26 14:19
{}
Odpowiedz
Grupa

Gatunki literackie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}