Temat

Co czyni książkę atrakcyjną?

Postów na stronie:
@AdamV
@AdamV
112 książek 35 postów
2010-10-01 15:16 #
Zastanawiam się, co dla was oznacza termin "ciekawa książka". Jakie elementy powinna zawierać, abyście czytali ją z przyjemnością?

Czy jest to styl pisania, fabuła, postaci, inne? czy potrzebujecie się dać wciągnąć w historię, czy wystarczy identyfikacja z bohaterem, czy tylko temat powieści?

A może coś zupełnie innego powoduje, że dana książka staje się waszą ulubioną?
# 2010-10-01 15:16
Odpowiedz
@blackmoth
@blackmoth
498 książek 1402 posty
2010-10-01 16:00 #
Przede wszystkim ciekawy pomysł. Wówczas ma się wokół czego kręcić akcja.
W dalszej kolejności styl pisania autora. Musi być zrozumiały, interesujący i oryginalny.
To dwie podstawowe rzeczy. Jeśli książka pasuje do tych dwóch punktów, na pewno się ją miło czyta. Bo żeby była wyjątkowa i ulubiona, jest jeszcze wiele czynników, których nie jestem w stanie wymienić. :)
# 2010-10-01 16:00
Odpowiedz
2010-10-01 17:44 #
Dobre pytanie Adam. Dla mnie ciekawa książka to wiele różnych elementów, które powinny ze sobą dobrze współgrać.

Styl, fabuła, bohater - dobrze jest gdy te elementy doskonale łączą się ze sobą. Ale nie zawsze musi tak być. Czasami wystarczy sam styl pisania, ale wtedy musi nadrabiać pozostałe "brakujące" elementy.

Czasami główni bohaterowie książek są mało wyraziści, ale za to postacie drugoplanowe zwracają na siebie uwagę i dominują.

Ciekawa książka to również taka, która nakłania do myślenia. Taka, która odkrywa fragment świata (niekoniecznie tego), stawia pytania, ale odpowiedzi na nie pozostawia czytelnikowi.

Ciekawa książka, to w końcu taka, która wgniata w kanapę, zapiera dech w piersiach i sprawia, że nie śpimy po nocach bo chcemy poznać zakończenie. Po przeczytaniu jej chodzimy przez jakiś czas i powtarzamy: WOW!, starając się usilnie zainteresować domowników właśnie co zakończoną lekturą :-)
# 2010-10-01 17:44
Odpowiedz
KA
@Kasiulek22
10 postów
2010-10-06 12:44 #
bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Mam wrażenie, że przy czytaniu kolejnych książek dochodzą kolejne zmienne, wyznaczniki które przesądzają o tym, że książka jest świetna. Z pewnością styl pisania autora, jeśli "czuje się" książkę, nie można się od niej oderwać to już przemawia za tym, że książka jest świetna.
Poza tym wydaje mi się, że jeśli w jakiś sposób identyfikujemy się z bohaterem, czy odnajdujemy cząstkę siebie w każdym bohaterze.
A z takich technicznych aspektów to myślę, że okładka oddająca charakter książki to również ważny element. Tak np. w książce Profil mordercy okładka jest genialna, wzorowana jest na wycinkach z gazety i zdjęciach z miejsc zbrodni.
Wydaje mi sie, że to jest piękne w książkach, że za każdym razem odkrywa się coś nowego, coś co jest dla nas wyjątkowe.
# 2010-10-06 12:44
Odpowiedz
@kasiek
@kasiek
114 książek 263 posty
2011-05-05 11:57 #
W większości książek ważny jest element zaskoczenia. Bo czy kryminał będzie dobry jeśli od początku każdy się domyśli kto zabił? Chociaż czasami chodzi o to coś w stylu autora, ze mimo iż znasz zakończenie łudzisz się że będzie inaczej. Za każdym razem!
# 2011-05-05 11:57
Odpowiedz
@Sally
@Sally
92 książki 53 posty
2011-05-05 15:42 #
A ja bym chciała zacząć od tego, że dla mnie 'ciekawa książka' to niekoniecznie taka, którą 'czytam z przyjemnością' :) Są przecież i takie książki, przez które brnie się ciężko, ale potem z zadowoleniem kończy i to też są ciekawe książki, choć samo ich czytanie nie jest przyjemne w ogólnie przyjęty sposób.
Dla mnie książka musi być przede wszystkim oryginalna, coś wnosić nowego. Przyszło to do mnie z czasem, kiedyś musiała tylko 'wciągać', ale teraz, gdy już mam parę więcej pozycji za sobą, wiele książek nudzi mnie już na wstępie, bo nawet jeśli autor ma 'lekkie pióro', fabuła trzyma się kupy a bohaterowie są wiarygodni, to gdy zabraknie pomysłu książka jest po prostu nudna.
Rzecz druga już nie jest tak bardzo istotna, ale przydaje się w książkach, które nie są stricte książkami eksperymentalnymi - czyli po prostu powinna być prawdziwa. I nie chodzi mi o to, by była prawdziwa w warstwie fabularnej - jestem w końcu fanką fantasy, gdzie nie ma to miejsca, ale by była prawdziwa jeśli chodzi o bohaterów. Bym mogła w nich uwierzyć, w to, że gdyby zaistniał taki świat i takie okoliczności, znalazłby się ktoś, kto tak właśnie by się zachował. To też przyszło do mnie z czasem, bo przecież wiele popularnych książek obudowanych jest wokół papieorwych bohaterów, z których jeden jest zły a inny jest dobry. Mnie osobiście już to razi i przeszkadza (nie chcę mówić, że z tego wyrosłam, bo patrząc na półkę z bestsellerami dla dorosłych to chyba nie zależy jednak od wieku :), ale mam po prostu inne wymagania wobec literatury). To w gruncie rzeczy chyba tyle, ale tak samo ma się to do rzeczywistości, jak odpowieź na pytanie o wymarzonym mężu/żonie :) W praktyce, po prostu musi mieć 'to coś'.
# 2011-05-05 15:42
Odpowiedz
Odpowiedź
Grupa

Książki

Wszystko o książkach
© 2007 - 2024 nakanapie.pl