10 grudnia

George Saunders
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
10 grudnia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Bezlitosna diagnoza naszych czasów
Eksperymenty na więźniach, skutki wojennej traumy, próba spisania własnej historii. Każdy z bohaterów George’a Saundersa to zwykły-niezwykły człowiek próbujący znaleźć własną drogę w osaczającej, lepkiej rzeczywistości.

W 10 grudnia George Saunders pochyla się nad każdym ze swoich bohaterów, by snuć refleksję o słabości i sile, obojętności i zaangażowaniu, beznadziei i zaufaniu w świecie, w którym rządzi konsumpcjonizm, alienacja i zanik wartości.

Saunders to niekwestionowany mistrz opowiadania – formy, w której zamyka wszystkie bolączki, rozterki i lęki, towarzyszące na co dzień człowiekowi w XXI wieku. 10 grudnia to jedna z dziesięciu najważniejszych książek dekady w USA, finalistka National Book Awards, Bestseller New York Times’a.


Tytuł oryginalny: Tenth of December
Data wydania: 2021-09-29
ISBN: 978-83-240-6304-8, 9788324063048
Wydawnictwo: Znak
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Stron: 384
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

George Saunders George Saunders
Urodzony 2 grudnia 1958 roku w USA (Amarillo, Teksas)
George Saunders – amerykański pisarz opowiadań, powieści, nowel, książek dla dzieci i esejów. Jego twórczość pojawiła się w The New Yorker, Harper’s, McSweeney's i GQ. W latach 2006-2008 cotygodniową kolumnę w American Psyche przeniósł do gazetyThe ...

Pozostałe książki:

Lincoln w Bardo 10 grudnia Sielanki Kąpiel w stawie podczas deszczu Dzień wyzwolenia
Wszystkie książki George Saunders

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka 10 grudnia nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Beata_
2019-11-12
10 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Kapitalne opowiadania! Zróżnicowany język. Skupienie na przeżyciach wewnętrznych bohaterów. "Ucieczkę z Pajęczej Głowy" zapamiętam na długo. Rewelacyjny zbiór.

× 1 | link |
@maslowskimarcinn
2023-08-24
6 /10
Przeczytane Do przeczytania

Saunders jednym z moich ulubionych pisarzy jest. Po „Lincolnie z Bardo” i fenomenalnych „Sielankach” rzuciłem się w zbiór jego kolejnych opowiadań. Przeczytałem je z wypiekami na twarzy, takie one dobre, smakowite, absurdalne i groteskowe, że mniam mniam! No dobrze, nie przesadzaj – powiecie, i pewnie będziecie mieli nieco racji. Nieco. Saunders jest bowiem w swym żywiole literacko-słowotwórczym, pływa w nim jak surrealistyczna ryba w dystopijnej wodzie. Ile tu zabawy z formą, ile mrugnięć okiem, pięknie utkanej ironii, a wszystko po to, by opowiadać na temat otaczającej nas rzeczywistości – gorzkiej, korporacyjnej, technokratycznej czyli beznadziejnej. Świecie, w którym jesteśmy zdani wyłącznie na siebie i kompletnie sobie z tym nie radzimy. W którym nieustannie walczymy o lepsze jutro i niekonieczne duchowe bogactwo.
Saunders stawia swych bohaterów przed nie lada wyzwaniami. To ciągłe ich zaskoczenie staje się i moim zaskoczeniem, moim ulubionym odczuciem. Czy to, o czym czytam, jest opisem doznań, czymś co „przytrafiło się” bohaterom (a więc stało się ich „rzeczywistością”)? A może jest jakąś zwariowaną projekcją chorego umysłu (a zatem „fikcją”), treścią korporacyjnego okólnika, fragmentem z pamiętnika, czy wrażeniem wywołanym kolejną dawką leku Mrokflokss o zaskakująco nic nie wyjaśniającej nazwie (a może jednak jest zupełnie odwrotnie?).

Martwię się tylko, ile zapamiętam z Saundersa. Bo o ile ciągle w głowie mam jaskiniowców i martwo-żywą ciotkę z „Sie...

| link |
@malwinasleziak
@malwinasleziak
2020-06-29
7 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-17
6 /10
Przeczytane Posiadam
SZ
@Szymon
2020-05-04
5 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 3_Przeczytane 2019 1_Literatura piękna 2_Biblioteka

Cytaty z książki

O nie! Książka 10 grudnia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat