Lincoln w Bardo

George Saunders
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Lincoln w Bardo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Trwa wojna secesyjna, śmierć codziennie zbiera swe tragiczne żniwo. Pewnego zimowego dnia zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta Lincolna. Żałoba rodziców przybierze różne formy. Matka zamknie się w sobie. Ojciec rozpocznie conocne wędrówki do grobowca. Rozdarty między rozpaczą po stracie syna a odpowiedzialnością za kraj i obywateli, chce trwać w złudzeniu, że dziecko wciąż jest z nim. Osieroconego rodzica obserwują zjawy, a wśród nich Willie. Wzajemna miłość przyciąga ich do siebie, ale czy możliwe stanie się spotkanie? Obaj staną wobec bolesnych dylematów. Jak żyć po śmierci tych, których kochaliśmy? Jak odejść i zostawić na ziemi ukochane osoby? George Saunders w swej pierwszej powieści łączy i przełamuje znane nam gatunki literackie. Ta nowatorska forma i świeża jakość w literaturze zostały docenione prestiżową nagrodą Man Booker Prize.
Data wydania: 2018-09-05
ISBN: 978-83-240-5542-5, 9788324055425
Wydawnictwo: Znak
Stron: 440

Autor

George Saunders George Saunders
Urodzony 2 grudnia 1958 roku w USA (Amarillo, Teksas)
George Saunders – amerykański pisarz opowiadań, powieści, nowel, książek dla dzieci i esejów. Jego twórczość pojawiła się w The New Yorker, Harper’s, McSweeney's i GQ. W latach 2006-2008 cotygodniową kolumnę w American Psyche przeniósł do gazetyThe ...

Pozostałe książki:

Lincoln w Bardo 10 grudnia Sielanki Kąpiel w stawie podczas deszczu Dzień wyzwolenia
Wszystkie książki George Saunders

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak to zjawa zjawie o synu Lincolna na cmentarzu opowiadała

6.06.2022

“Lincoln w Bardo” Georga Saundersa, tak – tego Pana od kapitalnych “Sielanek", zaskakuje. Nie gwałtownymi zwrotami akcji lecz formą i wieloosobową strukturą, która chrzęści między zębami, jak cmentarny piach, nad którym unoszą się opisywane w powieści zjawy. Jak ziemia, po której chodzi zanurzony w żałobie prezydent Abraham Lincoln. Niby to sztuk... Recenzja książki Lincoln w Bardo

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Airain
2020-08-25
9 /10
Przeczytane

Urzekła mnie przede wszystkim wielogłosowość formy: głosy umarłych opowiadających swoje historie i apokryficzne "cytaty" opisujące postać i działalność Lincolna oraz okoliczności śmierci jego syna tworzą przemyślany (i przemyślny) chaos, z którego wywnioskować można, że zasadniczo biorąc obiektywna prawda o wydarzeniach i o innym człowieku jest nam niedostępna.
Prawdą (tu akurat zgodną z danymi historycznymi) jest, że Willie Lincoln umarł. I oto spotykamy go na cmentarzu w otoczeniu duchów, które z różnych przyczyn utknęły w "stanie przejściowym" pomiędzy życiem, a "czymś dalej", dokąd przechodzi się z hukiem rozrzedzanej duchowej materii. Co czeka dalej? Duch pastora rysuje nam obraz sądu, z którego zbiegł z powrotem na cmentarz, nie wyklucza jednak, że dla innych zaświaty mogą mieć inny kształt. Nie oczekiwałabym jednak po powieści Saundersa spójnej wizji pozagrobowego życia; bawi się on różnymi możliwościami, jak bawi się językiem i sprzecznymi ze sobą opisami faktów i sytuacji. To nie wykład teologiczny, lecz lektura, której smakowanie ma po prostu sprawić nam przyjemność. No cóż, ze mną się udało.

× 9 | Komentarze (1) | link |
@tsantsara
2019-11-27
6 /10
Przeczytane O śmierci Literatura angielska

"W dniu ślubu naszego miałem lat czterdzieści i sześć, ona zaś osiemnaście."

Tak zaczyna się opowieść, którą zaledwie przez 3 strony jako monolog snuje Hans Vollmann - drukarz, który nie skonsumował małżeństwa, bo w niewyjaśniony sposób został zabity pękniętą krokwią swego warsztatu. Potem już mamy tylko przeplatające się krótkie kwestie ponad 160 postaci - umarłych z tego samego cmentarza, oraz najczęściej jednozdaniowych, czasem absurdalnych i kompletnie nieistotnych "cytatów" z wypowiedzi jakoby współczesnych Lincolnowi, które komentują jego urodę, zachowanie, politykę itp. Z tych urywków musimy sobie sami złożyć historię i okoliczności śmierci 12-letniego Williama, trzeciego syna prezydenta Lincolna. Narracja przypomina bardziej dramat, niż powieść. Zabieg ten jest chyba najciekawszym elementem książki, ponieważ mamy wrażenie, że główne postaci ukazywane są z wielu stron. W miarę lektury wprowadzani jesteśmy w autorskie (raczej protestanckie) wyobrażenie o życiu pozagrobowym - głównie na temat czegoś w rodzaju czyśćca. Nie jest ono do końca zgodne z chrześcijańskim kanonem - po części adaptuje ludowe wierzenia. W tej materii raczej nic nas, zaznajomionych z "Dziadami" Mickiewicza, nie może zaskoczyć. Wizja Soundersa jest podobna, choć mniej artystyczna, bez żadnego przesłania, i o wiele bardziej przegadana. Jakby postanowił prozą rozdąć poemat "Umarli ze Spoon River" E.L.Mastersa. Efekt jest dość mierny.

W samej warstwie kreowania rzeczywistości po...

× 3 | link |
@abdita
2019-11-23
6 /10
Przeczytane

Niewątpliwie niezmiernie oryginalny pomysł literacki. Bardzo sprawnie i ciekawie zrobione. Tyle, że jak dla mnie nic z tej oryginalności nie wynika, nic interesującego za nią nie idzie. Po przeczytaniu pozostał niedosyt i pytanie po co właściwie te fajerwerki?


Za tłumaczenie maksymalna nota. Nawet z dodatkowym plusem.

× 2 | link |
@maslowskimarcinn
2022-05-29
6 /10
Przeczytane
SP
@speculatio
2020-06-08
3 /10
Przeczytane
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
8 /10
Przeczytane Posiadam 2019
@Beata_
2019-11-08
8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Lincoln w Bardo. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl