A to Polska Właśnie? czyli Wesele 2012

Radosław Lemański
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
A to Polska Właśnie? czyli Wesele 2012
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"A to Polska Właśnie? czyli Wesele 2012" to świetna satyryczna opowieść o naszych wyobrażeniach na temat artystów, polityków i zdobywania popularności. Jej główni bohaterowie to super-szpieg, długoletni pracownik tajnej jednostki z siedzibą w miejskim magistracie, niespełniony artysta, jakich wielu tuła się po naszym kraju oraz wysokiej rangi urzędnik skarbówki. Ich spotkanie i niezwykły pomysł to iście "Dyzmowski" sposób na sukces.
Dzięki karykaturze i wyolbrzymieniu, autor w zabawny i prześmiewczy sposób ukazuje proces manipulacji społeczeństwa przez media, który wciąż narasta.
Ale uwaga! Lektura "Wesela 2012" to świetna zabawa, ale również refleksja jak łatwo poddajemy się iluzji... Poprzez krótki zarys symbolicznych dla naszego społeczeństwa postaci, autor prezentuje w niej jakże prawdziwy, kreowany przez media i narastające szaleństwo autokreacji obraz naszego kraju i jego mieszkańców. A do tego mamy jeszcze głębszą warstwę, a właściwie warstwy książki, pełne symboli i ukrytych znaczeń, które składają się na obraz naszego kraju, pełnego sprzeczności i wad narodowych, a w którym sterowani politycy wciąż mieszają chochlą.
Z tej pozycji lektora "Wesela 2012" nie jest prosta, sam śmiech zamiera w gardle, bo ta zręczna satyra trafia w samo sedno narodowych przypadłości, odsłaniając prawdziwe kulisy władzy.
"Wesele 2012" to lektura obowiązkowa.
Szalona, pełna humoru książka pt. A to Polska właśnie? czyli Wesele 2012 to satyra na artystów i społeczeństwo, która rozśmieszy każdego.
Wybrane recenzje: Jest to niezwykle udana, wyjątkowo trafna i cudownie zjadliwa satyra na polskie społeczeństwo, karykaturalny obraz polskiej rzeczywistości.
Autor z ułańską wręcz fantazją i niebywałym polotem piętnuje współczesne polskie wady narodowe (...)
Absurdalny, ale niepokojąco prawdziwy, wielopłaszczyznowy obraz naszego kraju to wyśmienita satyra w najlepszym wydaniu, w której uważny czytelnik znajdzie wiele trafnych nawiązań do klasyki gatunku: "Wesela" Wyspiańskiego, gombrowiczowskiego "Ferdydurke", "Kariery Nikodema Dyzmy" Dołęgi - Mostowicza czy legendarnego już "Dnia świra" Koterskiego, doskonale ubarwionych specyficznym, lekkim, pełnym humoru oraz sarkazmu stylem autora - bezlitosnego, ale sprawiedliwego komentatora - wieszcza rzeczywistości.
"A to Polska właśnie czyli Wesele 2012" to po prostu potężna dawka pierwszorzędnej rozrywki, nieprzeintelektualizowanej, ale - jak na satyrę przystało - zmuszającej do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa i specyfiki polskiej mentalności.
Gorąco polecam! Recenzja ze strony zwiedzam wszechświat ... "A to Polska właśnie czyli Wesele 2012 Radosława Lemańskiego to historia trzech różnych typów „Polaczków", którzy po transformacji politycznej każdy na swój sposób „wtapia" się w tło nowego systemu (...) Wesele 2012 ma drażnić, nie ma być tylko i wyłącznie lekturą śmieszną lecz bezrefleksyjną. „A ty z Niego czemu drwisz, jeżeli Ono nie drwi z Ciebie" – pyta na zakończenie Narrator zniekształconym cytatem swoją drogą mojego ulubionego poety Bolesława Leśmiana." Ola Karwala, magazyn kulturalny: www.kulturatka.pl (czytaj całą recenzję). Już sama notka o pisarzu oraz zamieszczone poniżej opinie na temat książki zapowiadają czym będzie owa krótka powieść. A będzie to, moi drodzy, satyra. Satyra tytułem oraz treścią nawiązująca do Wesela Stanisława Wyspiańskiego, przepełnionego symboliką. Tutaj także spotkamy symbole postaci znanych. Nie będzie to jednak dramat, lecz epika. Pamiętacie założenia teatru ogromnego Wyspiańskiego? U Radosława Lemańskiego również znajdziemy jego przebłyski – w jego powieści literatura miesza się z malarstwem, muzyką oraz innymi formami artystycznego wyrazu.Historia rozpoczyna się przedstawieniem, chciałoby się rzec – osób dramatu – jednak nazwę ich zwyczajnie, bohaterami. Ich parodystyczne pseudonimy korespondują z opisami, a także współgrają z ogólnym pomysłem na książkę, jakim jest wszechobecna groteska i ironia. Cała opowieść utrzymana jest w jednym tonie, co jeszcze bardziej podkreśla ostateczny rozrachunek autora z Polską. Zapraszamy na wesele Palenie i picie szkodzi zdrowiu - o tym wiedzą nawet ci, którzy na zalecenia lekarzy „przymykają oko”. Na liście używek szkodzących zdrowiu Światowa Organizacja Zdrowia zapomniała jednak umieścić… czytanie książek. Tymczasem, jeśli mowa o znakomitej satyrze społecznej, to „A to Polska właśnie? Czyli Wesele 2012” stanowi tajną broń Radosława Lemańskiego, której użycie grozi pęknięciem musculi abdominis z powodu ataków niekontrolowanego śmiechu (...)
„A to Polska właśnie?” może być znakomitym uzupełnieniem dla „Co z tą Polską?”- bowiem i Lemański, i Lis zmuszają nas do weryfikacji naszych zachowań i spojrzenia w zwierciadło. Niestety, w przypadku "Wesela 2012" jest to zwierciadło… krzywe! Zatem wesele (to jest: książkę) czas zacząć! Recenzja z Wortalu Granice.pl
Data wydania: 2012-10-12
ISBN: 978-83-935993-7-0, 9788393599370
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Selfpublishing
Mamy 3 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

A to Polska właśnie? czyli Wesele 2012

1.08.2010

"A to Polska Właśnie? czyli Wesele 2012" to świetna satyryczna opowieść o naszych wyobrażeniach na temat artystów, polityków i zdobywania popularności. Świetna, ale w głębszej warstwie pełna symboli i zaskakujących porównań, które świetnie ukazują nasze narodowe słabostki. Na pierwszym planie autor jednak w zabawny i prześmiewczy sposób ukazuje pro... Recenzja książki A to Polska Właśnie? czyli Wesele 2012

Moja opinia o książce

Opinie

LA
2010-05-12
10 /10
Przeczytane

Rewelacja! Obraz naszej rzeczywistość w krzywym zwierciadle a jakże prawdziwy... Przy okazji można ją potraktować jako książkę odchudzającą i doskonałe ćwiczenie na mięśnie brzucha - skacze ze śmiechu prawie przez całą lekturę;) Polecam!

| link |
@natkawes
2010-05-11
10 /10

Książka na czasie. Można przy niej płakać ze śmiechu. ;)

| link |
SK
2010-05-11
10 /10

To jest to. Ostra jazda szpiegomani i i niezła zabawa.

| link |
@Zorg
2022-04-15
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka A to Polska Właśnie? czyli Wesele 2012. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl