Agencja Złamanych Serc

Irena Matuszkiewicz
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Agencja Złamanych Serc
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Nie ma w polskiej tradycji literackiej powieści, których osią fabularną byłaby kobieca zemsta, wyrafinowany i przemyślany odwet za doznane krzywdy. Na siłę można by przywoływać oblanego kwasem solnym Zenona Ziembiewicza, ale przecież skrzywdzona przezeń dziewczyna nie jest bohaterką Granicy, a i jej zemstę trudno uznać za wyrafinowaną.Irena Matuszkiewicz w swej debiutanckiej powieści opowiada historię czterech młodych kobiet po przejściach, mieszkanek wielkopłytowego, PRL-owskiego bloku w Toruniu. Główna bohaterka - Marta, trochę na oślep szuka szczęścia. Trzy pozostałe nie myślą już nawet o szczęściu, bo z trudem utrzymują się na powierzchni życia, ledwie wiążąc koniec z końcem.Paulina, Agata i Kasia we wczesnej młodości miały nieszczęście zaufać niewłaściwym mężczyznom. Wszystkie zapłaciły wysoką cenę za naiwność i niewłaściwie ulokowane uczucia: najpierw strachem i upokorzeniem, potem codzienną, upadlającą biedą. Teraz, dzięki energicznej Marcie zawiązują czteroosobową Agencję Złamanych Serc, której jedynym celem jest zemsta - nie na rodzie męskim jako takim, ale na konkretnych, znaczących dla ich życia panach. Dziwnym trafem wszyscy oni znakomicie poradzili sobie w nowej polskiej rzeczywistości i weszli do toruńskiej elity finansowej, a zarazem szarej strefy gospodarczej. Sprawiedliwą karą jest więc - zdaniem bohaterek - możliwie bolesne uderzenie niewiernych po zasobnej kieszeni.Mogłoby to stanowić zawiązanie akcji krwawego kryminału lub mrocznego dreszczowca, na szczęście autorka, oprócz współczucia dla skrzywdzonych wykazuje również poczucie humoru, choć, prawdę mówiąc, miejscami jest to czarny humor. Mamy więc wybuchową mieszankę matactw finansowych, stręczycielstwa, handlu żywym towarem i fałszywymi dziełami sztuki. Trup ściele się gęsto, podziemie gospodarcze i kryminalny półświatek zagraża zdrowiu i życiu bohaterek, ale wszystkie mrożące krew w żyłach wydarzenia dzieją się w powieści Matuszkiewicz właściwie mimochodem.Klarowny i wcale pomysłowy wątek sensacyjny przeplata się w powieści z równorzędnym wątkiem czwartej przyjaciółki. Historia Marty, niespełnionej malarki, współwłaścicielki galerii plastycznej, pomysłodawczyni Agencji, a zarazem kobiety szczególnie uważnie finał powieści, w którym bohaterka dokonuje wyboru o doniosłych konsekwencjach życiowych i emocjonalnych. Bo nie to ładne, co ładne, ale co się komu - w końcu - spodoba.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7337-231-3, 9788373372313
Wydawnictwo: G+J
Seria: Literatura na obcasach
Stron: 343
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Irena Matuszkiewicz Irena Matuszkiewicz
Urodzona 2 kwietnia 1945 roku w Polsce (Tarnawatka)
Ukończyła filologę polska na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Napisała pracę dyplomową pt. "Rzeczywistość w powieściach Michała Choromańskiego" pod kierunkiem prof. Artura Hutnikiewicza. W latach 1978-79 uczęszczała na dziennikarskie ...

Pozostałe książki:

Nie zabijać pająków Agencja złamanych serc
Wszystkie książki Irena Matuszkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Cztery kobiety, zagadki i zemsta

4.07.2012

Debiutancka powieść Ireny Matuszkiewicz „Agencja Złamanych Serc” dopiero niedawno trafiła w moje ręce. Miała być zajęciem na spokojne wieczory przy kawie i ciepłe popołudnia w parku. Spodziewałam się lekkiej, kobiecej literatury – i to dostałam – ponadto spotkało mnie więcej niespodzianek. Przede wszystkim czas akcji umiejscowiony w czasach PRL-u.... Recenzja książki Agencja Złamanych Serc

Agencja Złamanych Serc

6.04.2022

O kultowym tytule Agencja Złamanych Serc słyszałam już wielokrotnie, traf jednak chciał, że jeszcze nie miałam okazji, by zapoznać się z nim bardziej dogłębnie. Na scenę jednak wkroczyło wydawnictwo Prószyński i S-ka oraz ich najnowsze wydanie tej powieści. Nie mogłam nie skorzystać z takiej okazji i postanowiłam zapoznać się z tą historią. Czy tw... Recenzja książki Agencja złamanych serc

Moja opinia o książce

Opinie

@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
6 /10
Przeczytane 📚 Posiadam Odwiedzamy Polskę

Książkę tę dostałam od przyjaciółki, a ponieważ był to prezent to nie odłożyłam jej "do kolejki" na półkę, ale niezwłocznie zabrałam się za lekturę. Wcześniej nie zetknęłam się jeszcze z piórem Pani Ireny Matuszkiewicz. Pierwsze moje skojarzenie dotyczyło miejsca akcji - z tych okolic pochodzi moja przyjaciółka, więc uznałam to za niezły zbieg okoliczności i tym samym wzrosło moje zainteresowanie powieścią...

"Agencja złamanych serc" okazała się lekką, łatwą i przyjemną lekturką, choć dla mnie nieco zbyt naiwną. Ot proste czytadło, w którym możemy znaleźć wątek miłosny, kryminalny (mafia, gangsterzy), trochę intrygi i sporą dawkę humoru dzięki czemu lektura nie jest nużąca. Niemniej nie jest to powieść wysokich lotów, książka do której warto wrócić po latach.

× 1 | link |
@mamazonakobieta
2022-04-21
6 /10
Przeczytane

Marta ma trzydzieści lat, chłopaka, z którym mieszka, wraz z przyjaciółką prowadzi galerię sztuki. W przeciwieństwie, do swoich trzech przyjaciółek, czuje się spełniona i szczęśliwa. Niestety do czasu. Kiedy odkrywa zdradę mężczyzny, z którym planowała przyszłość, po chwilowym załamaniu, zaczyna dostrzegać jego wady. No w końcu żył na jej koszt, okłamywał ją, a na dodatek zdradził i to z panią z masarni. Marta wraz z przyjaciółkami, które również zostały mocno zranione przez mężczyzn (chociaż każda w inny sposób), postanawiają się zemścić. Tak powstaje „Agencja złamanych serc”. Czy plan się powiedzie? Co jeszcze spotka Martę?

Zacznę od tego, że do książki podchodziłam kilka razy. Niestety pierwsza część nie wciągnęła mnie, bohaterowie, których jest bardzo dużo, mieszali mi się i tak naprawdę tak do końca nie wiedziałam co się w niej dzieje. Jednak należę do ludzi upartych, tak więc się nie poddawałam i po książkę co jakiś czas ponownie sięgałam. To była dobra decyzja, ponieważ później było dużo lepiej. W drugiej połowie już wszystko rozumiałam, a książka zaczęła mnie wciągać.
Historia momentami wzruszająca, momentami śmieszna. To opowieść o kobietach, których mężczyźni zawiedli i postanowiły się na nich zemścić.

Główną bohaterką jest Marta i ona jest dość dobrze wykreowana. To kobieta, która była trochę naiwna, jednak zdrada narzeczonego sprawiła, że otworzyła oczy. To bohaterka odważna, czasem aż za bardzo. Ogólnie ją polubiłam.

„Agencja Z...

| link |
@natalia7
2011-09-26
10 /10
Przeczytane

Super książka, wciągnęła mnie i szybko mi się ją czytało. Lekka i przyjemna.

| link |
@MagdaM
2008-11-10
10 /10
Przeczytane

Świetna książka, poprawa humoru gwarantowana:)

| link |
@saset
2010-11-25
8 /10
Przeczytane

Kobieca książka. Dobrze sie mi ją czytało.

| link |
@Natalia_Swietonowska
2022-04-06
6 /10
Przeczytane Posiadam Recenzenckie
MA
2022-03-19
7 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-07-30
8 /10
Przeczytane obyczajowe, romans moja bilioteczka
@Asamitt
2020-02-16
6 /10
Przeczytane Polscy autorzy Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty
@KAMCIO370
2009-09-28
10 /10
@daimon
2011-10-15
5 /10
Przeczytane Po prostu miłość
@aahenio
2010-10-06
10 /10
Przeczytane Irena Matuszkiewicz
@LCassei
2009-04-18
8 /10
Przeczytane
AG
2009-03-12
5 /10
Przeczytane
@kredkaAnd
2009-01-22
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“(...) u kobiet nigdy nie wiadomo, gdzie anioł się kończy, a zaczyna dabieł.”
× 1
#
“Zło nie psuje harmonii świata, (...) a wręcz przeciwnie, jest do owej harmonii niezbędne.”
× 1
#
“(...) ta sama prawda wcale nie jest jednakowa dla różnych ludzi.”
× 1
#
“Piękno uwalnia od negatywnych emocji, które wywołuje samotność i odtrącenie. Piękni ludzie są jakby nagrodzeni, wyróżnieni przez los; zawsze tak było (...). W związku z tym zawsze mają mniej p...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl