Akademia Lubrańskiego. Pomnik wielkopolskiej kultury i nauki

Jan Skuratowicz
Akademia Lubrańskiego. Pomnik wielkopolskiej kultury i nauki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Gdy w 1518 roku biskup poznański Jan Lubrański ? wykształcony w Krakowie, Bolonii i Rzymie królewski doradca i dyplomata ? fundował w miejscu swej biskupiej stolicy kolegium, pragnął, aby powstał tu uniwersytet, ważny ośrodek kształcący urzędników i duchownych.
Na Ostrowie Tumskim, w pobliżu katedry wzniesiono gmach złożony z zespołu domów skupionych wokół dziedzińca, mający zapewnić warunki do nauki i mieszkania dla wspólnoty profesorów i studentów, jakie Lubrański znał z pobytów we Włoszech.
I choć dzieje Akademii potoczyły się inaczej, niż planował jej fundator, a uniwersytet w Poznaniu mógł powstać dopiero kilkaset lat później, losy wielu znakomitych Wielkopolan związały się z uczelnią na Ostrowie Tumskim, gdzie pozostał do dziś budynek ciekawy i ważny, pełniący w kilkusetletniej historii swego istnienia różne funkcje.

Autor

Jan Skuratowicz Jan Skuratowicz
Urodzony w 1946 roku w Polsce (Ciechowice)
Jan Marek Skuratowicz – historyk sztuki, samorządowiec, dr hab. nauk o sztukach pięknych. Jest profesorem nadzwyczajnym Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pozostałe książki:

Secesja w Poznaniu Akademia Lubrańskiego. Pomnik wielkopolskiej kultury i nauki Czerwiec `56 Dwory i pałace Wielkopolski. Styl narodowy Dwór wiejski dla dzieci Pałac Górków w Poznaniu Ratusz poznański Zespół willi miejskich przy ulicy Mickiewicza
Wszystkie książki Jan Skuratowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Akademia Lubrańskiego. Pomnik wielkopolskiej kultury i nauki aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Akademia Lubrańskiego. Pomnik wielkopolskiej kultury i nauki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat