Alicja w Krainie Czarów

Lewis Carroll
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 160 ocen kanapowiczów
Alicja w Krainie Czarów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 160 ocen kanapowiczów

Opis

Alicja w krainie czarów to książka od dziesięcioleci należąca do ścisłego kanonu literatury światowej - nie tylko tej dziecięcej. Jej znajomość, także dzięki licznym opracowaniom adresowanym dla dzieci - w tym filmom i animacjom - jest powszechna niemal na całym świecie. Główna bohaterka książki trafia do niezwykłej krainy, w której spotyka się z postaciami i zdarzeniami na pozór absurdalnymi. Akcja przebiegająca w konwencji snu prowokuje jednak czytelników do wielu refleksji, a w przypadku najmłodszych - dla których książka jest po prostu piękną baśnią - korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni.  
Tytuł oryginalny: Alice Adventures's in Wonderland
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7791-315-4, 9788377913154
Wydawnictwo: Siedmioróg
Cykl: Alicja w Krainie Czarów, tom 1
Seria: Kanon Lektur
Stron: 176
dodana przez: bookkeeper
Mamy 78 innych wydań tej książki

Autor

Lewis Carroll Lewis Carroll Właściwie Charles Lutwidge Dodgson, ur. 27 stycznia 1832 w Daresbury, zm. 14 stycznia 1898 w Guildford) – angielski matematyk, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, pisarz, poeta, fotograf; autor powieści Alicja w Krainie Czarów (1865) i Po drugiej st...

Pozostałe książki:

O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra Alice's Adventures in Wonderland and Through the Looking Przygody Alicji w Krainie Czarów. O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra. Alicja w Krainie Czarów
Wszystkie książki Lewis Carroll

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kim Jestem?

WYBÓR REDAKCJI
30.06.2021

 "Czy aby nocą nie zmieniono mnie w kogoś innego? Bo, prawdę mówiąc,czuję się jakoś inaczej. Ale jeśli nie jestem sobą, to w takim razie kim jestem? "  "Mogę opowiedzieć wam o moich przygodach począwszy od dzisiejszego ranka – odparła nieśmiało Alicja. – Nie miałoby sensu wracać do dnia wczorajszego, ponieważ byłam wtedy zupełnie inną osobą.... Recenzja książki Alicja w Krainie Czarów

@Christina@Christina × 16

Alicja w Krainie Czarów

26.10.2021

Książka, której chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Klasyka literatury dziecięcej, zachwycająca od pokoleń nie tylko najmłodszych, ale też niejednokrotnie dorosłych. Fabularnie historia kilkuletniej, przemądrzałej dziewczynki, która śniąc, trafia do Krainy Czarów. Metaforycznie chyba najbardziej opowieść o poszukiwaniu tożsamości, o wierności so... Recenzja książki Alicja w Krainie Czarów

W krainie absurdu

7.07.2011

Istnieje we mnie pewna obawa przed recenzowaniem klasyki. Zbyt wielu ludzi już o niej pisało, chwaliło i ganiło, częściej to pierwsze. ‘Alice’s Adventures In Wonderland’ to dla mnie pozycja wręcz kultowa, znam ją z dzieciństwa, potem fragmentami czytałam po polsku, fragment o herbatce znam prawie na pamięć. Nie czytałam całości, bo wiedziałam, że s... Recenzja książki Alicja w Krainie Czarów

@Sally@Sally × 3

Klasyczna opowieść - "Alicja w Krainie Czarów" Lewis Carroll

14.11.2021

"Alicja w Krainie Czarów" Lewis Carroll W pełni upalnego lata Alicja i jej siostra relaksują się na łonie natury. Gdy dziewczynkę zaczyna dopadać znużenie, szuka sobie zajęcia, jednak na próżno. Błogą ciszę przerywa królik, ale niezwyczajny, bo w kamizelce i z zegarkiem. Alicja decyduje się podążyć jego tropem. "Alicja w Krainie Czarów" to baśń z... Recenzja książki Alicja w Krainie Czarów

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-11
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać 100 BBC Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚 501 Must-Read Books

Koszmar z dzieciństwa powraca.

OBCIĄĆ JEJ GŁOWĘ!

Po raz pierwszy przeczytałam historię Alicji jako dziecko, podejrzewam że minęło od tamtej pory jakieś dwadzieścia lat. Przez cały ten czas ani razu nie powróciłam do tej książki. Pamiętam, że podczas pierwszego czytania byłam bardziej przerażona niż urzeczona. Nawet teraz, jako człowiek dorosły, odczuwałam lekki niepokój podczas lektury.

Tak jak Małego Księcia nie lubię, tak Alicji się boję i raczej nie skuszę się więcej na powrót do króliczej nory. Tak, tak, przeczytałam w życiu tony horrorów i thrillerów, ale to właśnie przygody tej małej dziewczynki powodują, że czuję się nieswojo. Tylko niekoniecznie jestem przekonana, czy taki właśnie miał być cel tej historii.

Aż mnie ciarki przechodzą jak czytam, że Alicja wypiła zawartość buteleczki z napisem "WYPIJ MNIE", bo przecież nie było na nim oznaczenia, że jest trucizną. Może i faktycznie z takim podejściem nie miałabym szans na wspaniałą przygodę, ale też może nie straciłabym życia, gdyby jednak okazało się, że brak odpowiedniego oznaczenia nie wyklucza morderczej zawartości ;)

× 2 | Komentarze (1) | link |
@krysztyna
2022-01-04
9 /10
Przeczytane

Mocno odrealniona bajka dla dzieci. Można w niej znaleźć dużo zakamuflowanych nawiązań do ludzkich zachowań, przywar itp.
Czytając "Alicję..." zastanawiałam się, jakie narkotyki autor brał, pisząc tę książkę ;)

Warto przeczytać ze względu na klasykę literatury i unikatowe ilustracje Dušana Kállay'a.

× 2 | link |
@yokopoko
2011-07-01
8 /10
Przeczytane

Nareszcie... Klasyka przeczytana. :) Przez całą książkę miałam wrażenie, że Alicja znalazła się co najmniej w wariatkowie - cały ten świat wydawał się kompletnie pozbawiony logiki, a jedyną trzeźwo myślącą osobą była główna bohaterka (choć i czasem przejawiała naiwność graniczącą wręcz z głupotą ;)). Prawie jak sen rządzący się własnymi prawami. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa, nie tylko dla tych najmłodszych.

× 1 | link |
AB
2019-05-18
8 /10
Przeczytane

Wspaniała książka zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pełna abstrakcji ale i mądrości z nich wynikających.

× 1 | link |
@inthesilkscarf
2021-12-03
Przeczytane

Czemu klasyka jest klasyką? Ponieważ się nie starzeje. Zachwyca kolejne pokolenia. Dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok nowego wydania „Alicji w krainie czarów”.

Jest to historia tak dziwna, że aż dobra. Nie ma co próbować doszukiwać się tam logiki i w tym cały urok. Kraina czarów jest tak niesamowicie dziwna, że aż fascynująca i nieprawdopodobna w swoim istnieniu. Gdy Alicja wpada do króliczej nory, zaczynają się dziać niespotykane dotąd rzeczy. Spotyka coraz to dziwniejsze postaci, a na koniec musi zmierzyć się ze złą królową. Brak tu jakiegokolwiek sensu i w tym tkwi fenomen tej opowieści.

Co więcej, książkę napisał wykładowca matematyki. A każdy wie, że matematyka jest logiczna. Można przez to sądzić, że Lewis Carroll miał niezwykle wybujałą wyobraźnię.

„Alicję w krainie czarów” można czytać wielokrotnie i za każdym razem znaleźć w niej coś innego.

Uwielbiam tą historię. Zawsze z sentymentem do niej wracam. A teraz wydawnictwo MG wydało książkę w nowej oprawie graficznej. Ilustracje są przepiękne. Z przyjemnością książkę nie tylko się czyta, ale również ogląda. Wydanie od wydawnictwa MG będzie doskonałe na prezent dla niejednego mola książkowego.

| link |
JU
2021-03-18
8 /10
Przeczytane

Nigdy nie czytałam tej bajki w dzieciństwie, dopiero teraz w końcu po nią sięgnełam.
Bajka przedstawia wspaniały, rozbudowany świat wyobraźni - gdzie absolutnie wszytsko jest możliwie, a wszytskie "ziemskie" zasady "stają na głowę". Ponadto można doszukiwać się tzw. "drugiego dna". Z drugiej strony bardzo ciężko było mi utrzymać koncentrację na szybko zmniających się wątkach, które pojawiały jak "królik z kapelusza" :) Dodatkowo trudno było mi polubić tytułową Alicję, która momentami zachowywała się jakby "zjadła wszytskie rozumu". Myślę jednak, że dzieci z natury nie są za bardzo miłe (szczególnie wśród rówieśników), więc może autor słusznie nie przedstawił Alicji jako słodkiej, grzecznej dziewczynki.

| link |
@raduls01
2016-09-18

„Alicja w Krainie Czarów" pokazuje młodym czytelnikom, jak wielką siłę ma wyobraźnia. Dzięki niej możemy sobie umilić czas, upiększyć to, co nam się nie podoba i wiele innych. Jej wpływy są nieograniczone i bardzo przydatne w życiu, a lektura tej powieści uwrażliwia dzieci na jej piękno. Całość konstrukcyjna utrzymywana w formie baśniowego snu nadaje książce niepowtarzalnego klimatu, skutecznie przykuwa uwagę młodego czytelnika i fascynuje. Wydanie od Siedmioroga wzbogacone jest o ilustracje, które spodobają się niewybrednym dzieciom. Gorąco zachęcam do przeczytania.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/09/przygody-alicji-w-krainie-dziwow.html

| link |
@Zorg
2012-12-20
10 /10

Mówiono mi żeś u niej trzykroć powiedział jemu że Choć im to wielka sprawia przykrość, niestety pływam źle. Dałem jej jedno: oni dali - jak sądzę - raczej dwa. Lecz jeśli rzecz tak pójdzie dalej, ucierpi babka twa! Zapewne jeśli zamieszały w tę sprawę mnie lub ją to mogą do nas w rok niecały powrócić jeśli chcą On miał stos listów na ten temat to jasne jest jak dzień Lecz jeśli rozmawiano z trzema zrobiono durnia zeń Wydaje się, że wyście sami, nie znając roli swej, Przeszkodą byli między nami i nimi w domu jej. Więć mimo stanowiska obu, przedstawmy sprawę im W formie sekretu miedzy Tobą, mną, Wami oraz nim

| link |
@Maynard
2010-04-01
10 /10
Przeczytane U mnie na półce Fantasy typu "closed doors" czyli swiaty za zamkniętymi drzwiami...

Zdecydowana klasyka, znana na wyrywki, lubiana, cytowana i rekomendowana (również przez niżej podpisanego). Wcześniej znałem zupełnie inny przekład, więc to wydanie było w pewien sposób innym spojrzeniem na świat Lewisa Carrolla. Niedawno dostałem ją w paczuszce jako nagrodę w konkursie organizowanym przez niniejszy portal i z tego miejsca dziękuję wszystkim tym którzy oddali na mnie głos, organizatorom, Bogu oraz matce Whitney Houston.

| link |
@Kelpsey
2012-01-07
10 /10
Przeczytane

Absolutny klasyk. Świetnie pokazuje siłę naszej wyobraźni. Dobra dla dzieci, jak i trochę starszych. Z pozoru zwykła "bajeczka" jest też ucieleśnieniem naszych najdziwniejszych myśli, pragnień, a nawet lęków. Genialny przekład wydobywa z niektórych fragmentów drugie dno (choć czytałem chyba inne wydanie) i oddaje klimat Krainy Czarów.

| link |
@LadyEssex
2011-01-11
8 /10
Przeczytane

Miejscami ciężka i skomplikowana. Z pozoru niby zwykła bajka dla dzieci, a ma tyle ukrytych znaczeń. Nie wiem czy bym ją polubiła jako dziecko, to chyba nie byłby mój styl, kiedy jednak człowiek patrzy na nią z perspektywy wieku i inaczej podchodzi do pewnych fragmentów można ją przetrawić i nawet znaleźć coś interesującego.

| link |
AG
2014-03-29
3 /10
Przeczytane Comme un enfant...

Nie miałam okazji czytać jej jako dziecko, więc teraz sięgnęłam po nią z ciekawości. Niestety, spotkał mnie straszny zawód - przygody Alicji w ogóle mi się nie podobały, tak jak i sama bohaterka, która według mnie zachowywała się okropnie. Pomijając niektóre postaci, ta książka to nic specjalnego.

| link |
@hophopi
2007-08-30

hmmm... H.Kozioł autorką Alicji? zawsze mi się wydawało, że Carroll :Plubię wydanie z ilustracjami Johna Tenniela.bardzo lubię. z Alicją czuję pokrewieństwo duchowe. bo do mnie też buteleczki mówią "Wypij mnie!", a ciasteczka... wiadomo co.polecam młodym, starym, łysym i garbatym.

| link |
@mecka
2010-01-07
Przeczytane

Już od pierwszej strony czuć, że książka jest widziana oczami małej dziewczynki. I to ma w sobie magię. ; ) Historię Alicji znam od dziecka, ale nigdy nie miałam okazji przeczytać książki. Naturalnie, podobała mi się. ; D Polecam. ; )

| link |
@obwarzan
2011-01-27
5 /10
Przeczytane

Zawsze mnie ciągnęło, żeby przeczytać "Alicję..", ale jakoś nigdy nie było okazji. Na początku świetna, ale wizyta u Niby-żółwia mnie przerasta. Jednak sny zawsze są dziwne, a cała książka bardzo mi się podobała.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Czy widzę kogoś na drodze? Nikogo! – rzekła Alicja. – Ach, żebym ja miał taki wzrok – powiedział z żalem Król. – Nikogo! na taką odległość! Ja przy tym świetle widzę tylko tych, co istnieją.”
#
“„Gdybym miała świat na własność, wszystko byłoby nonsensem.””
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Najpiękniejsze bajki dla dzieci cz.1
Najpiękniejsze bajki dla dz...
Marian Opania
8/10
Wyjątkowa kolekcja 25 "Najpiękniejszych bajek dla dzieci" to wspaniały prezent dla najmłodszych i do...
Mała Syrenka
Mała Syrenka
Hans Christian Andersen
7.4/10
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
Podróże Guliwera
Podróże Guliwera
Jonathan Swift
7.3/10
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
Sindbad Żeglarz
Sindbad Żeglarz
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
Królowa Śniegu
Królowa Śniegu
Hans Christian Andersen
8.7/10
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
Aladyn
Aladyn
7/10
Najpiękniejsze bajki dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Książka ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl