Amerykańska etyka prawnicza

Ryszard Sarkowicz
Amerykańska etyka prawnicza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Przedmiotem rozważań zawartych w pracy jest etyka prawnicza w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Takie zakreślenie obszaru badawczego rodzi pewne pytania, uwagi, a nawet wątpliwości. Można bowiem zaupełnie zasadnie zapytać, dlaczego mamy zajmować się etyką prawniczą w USA, skoro również w Polsce problematyka etyki prawniczej budzi coraz większą uwagę i coraz chętniej bywa podejmowana. Nie negując potrzeby skoncentrowania się na polskiej etyce prawniczej, intensywnie ostatnio nadrabiającej opóźnienia minionych dziesiątków lat, widzimy głęboki sens w sięgnięciu do doświadczeń innych krajów, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, kraju o zdecydowanie bardziej rozwiniętej i skomplikowanej strukturze ekonomicznej, społecznej, politycznej i prawnej; kraju, który dla Polski może stanowić swoiste laboratorium badawcze i nieocenione źródło doświadczeń. Nie należy zbytnio obawiać się, że dyskusja nad etyką prawniczą prowadzona w kraju o innym systemie prawa jest nieprzekładalna na warunki i potrzeby polskie. Wiadomo bowiem, że w miarę globalizacji gospodarki, kultury, wprowadzania standardowych rozwiązań i mechanizmów zarządzania społeczeństwem dochodzi do coraz większego zbliżenia się systemów common law i prawa kontynentalnego. Ponadto etyka prawnicza, czy to kontynentalna, czy anglosaska, w mniejszym stopniu zależy od systemu prawa, aniżeli od panującego systemu filozoficzno-społecznego, w szczególności od podzielanych powszechnie idei, zasad i wartości - a te przecież wyrastają na wspólnym filozoficznym i kulturowym podłożu, sięgając greckich i rzymskich tradycji. Jeszcze jeden argument przemawia za tym, by bliżej przyjrzeć się amerykańskiej etyce prawniczej. Rezultatem ostrej krytyki amerykańskich prawników za ich komercyjne nastawienie do wykonywania zawodu, nieuzasadnioną drożyznę, instrumentalne traktowanie klientów i za próby uchylania się od jakiejkolwiek zewnętrznej kontroli i odpowiedzialności w zakresie jakości, rzetelności i kompetencji świadczonych usług było zainicjowanie głębokiej i poważnej dyskusji nad potrzebą reformy tej grupy zawodowej, tak by lepiej służyła społeczeństwu. Powstałe w jej rezultacie nowe regulacje etyczne mają stanowić odpowiedź na te wyzwania. Ich znajomość przyda się w Polsce, gdzie wciąż jeszcze wiele problemów etyki zawodowej czeka na rzetelną dyskusję." (ze Wstępu)
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7333-418-2, 9788373334182
Wydawnictwo: Kantor Wydawniczy Zakamycze

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Amerykańska etyka prawnicza nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Amerykańska etyka prawnicza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl