Apeirogon

Colum McCann
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Apeirogon
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Nominowana do Nagrody Bookera, finalistka Dublin Literary Award, nagrodzona National Jewish Book Award historia dwóch śmiertelnych wrogów zjednoczonych w obliczu straty.

Rami Elhanan jest Izraelczykiem, a Bassam Aramin Palestyńczykiem. Dzieli ich wszystko.

Podczas spotkania z przyjaciółmi Smadar, córka Ramiego, ginie w wyniku samobójczego zamachu w centrum Jerozolimy. Dziesięć lat później Abir, córka Bassama, zostaje śmiertelnie postrzelona na przerwie między lekcjami. Tragiczna śmierć córek nierozerwalnie zbliża ojców i na przekór wszystkiemu daje początek długoletniej przyjaźni oraz wspólnej misji.

McCann z geometryczną precyzją tka misterną fabułę na wzór apeirogonu – wielokąta o nieskończonej liczbie boków. Łączy fikcję, historię, politykę, sztukę i naturę w pełną nadziei opowieść o miłości i przyjaźni, stracie i przynależności. Opowieść, której świat potrzebuje właśnie teraz i która – podobnie jak opisany w niej konflikt – niepokoi i nie pozwala o sobie zapomnieć.
Data wydania: 2021-10-27
ISBN: 978-83-66981-89-8, 9788366981898
Wydawnictwo: Poznańskie
Stron: 456
dodana przez: mewaczyta

Autor

Colum McCann Colum McCann
Urodzony 28 lutego 1965 roku w Irlandii (Dublin)
Autor siedmiu powieści i trzech zbiorów opowiadań, dziennikarz, artysta, inicjator działań charytatywnych związanych ze sztuką, członek American Academy of Arts and Letters. Był nominowany do Oscara za film krótkometrażowy. Pochodzi z Irlandii, ale...

Pozostałe książki:

Apeirogon Niech zawiruje świat Ta strona jasności LET THE GREAT WORLD SPIN Tancerz Zoli Śpiewające psy
Wszystkie książki Colum McCann

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Najszlachetniejszy dżihad

WYBÓR REDAKCJI
20.04.2024

Rami Elhanan jest Izraelczykiem, a Bassam Aramin Palestyńczykiem. Dzieli ich wszystko, a połączył ból z powodu śmierci ukochanych córek. Zginęły w różnym czasie i w różnych okolicznościach, ale obie z powodu konfliktu między Palestyną a Izraelem. Powieść ma bardzo ciekawy, nietypowy układ rozdziałów. Apeirogon – kształt o policzalnej, nieskońc... Recenzja książki Apeirogon

@Remma@Remma × 30

Apeirogon

WYBÓR REDAKCJI
5.11.2021

Colum MCCann "Apeirogon", Nie da się ogarnąć ludzkim umysłem istoty wojny ani jakiegokolwiek innego konfliktu. Niemożliwe jest również zrozumienie cierpienia tych, którzy w przeróżnych konfliktach tracą najbliższych. A jeszcze trudniej pogodzić się ze stratą, która jest dziełem absolutnego przypadku. Utratą niewinnego dziecka, które poszło do s... Recenzja książki Apeirogon

Dzieli ich wszystko

12.12.2021

„Apeirogon” – książka nominowana do Nagrody Bookera. Lubię zatapiać w lekturze dobrych książek. Choć czasami przydaje mi się odrobina rozrywki, to i na poważną literaturę jest czas i miejsce. „Apeirogon” Columa McCanna to wyjątkowa książka, która została nominowana do Nagrody Bookera, była też finalistką Dublin Literary Award. Zyskała nagrodę N... Recenzja książki Apeirogon

@Zaneta@Zaneta × 5

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2024-03-14
9 /10
Przeczytane Reportaż, proza dokumentalna E-book W moim mp3 O Żydach O Arabach lub Płw.Arabskim Literatura angielska

Opis książki:Rami Elhanan jest Palestyńczykiem, a Bassam Aramin Izraelczykiem. Chyba właśnie na odwrót...

× 14 | Komentarze (2) | link |
EK
@EwaK.
2022-07-04
9 /10
Przeczytane

Zaintrygowało mnie co też Czytelnik, z którego zdaniem się liczę, ma na myśli pisząc, że "Apeirogon" będzie jego numerem 1 w ciągu kilku ostatnich lat. A że książka o tematyce palestyńsko - izraelskiej, którą wielokrotnie zgłębiałam, to nie zastanawiałam się i przepchnęłam książkę w kolejce. Jestem po lekturze i już wiem co go urzekło. Co za książka!!!

Jej pierwsza warstwa traktuje o konflikcie żydowsko - arabskim z perspektywy przeciętnego mieszkańca tego regionu. Izraelskich okupantów, którzy uważają, że ta ziemia im się historycznie należy oraz Arabów, którzy bronią się i „robią to, co robią z poczucia nieopisanej wściekłości, rozpaczy i upokorzenia. Odebrano im kraj i chcą go odzyskać”. Niby miałam świadomość i niezłą wiedzę przedmiotową, ale wiele tematów okazało się dla mnie nowością, jak np. o braku wody na Zachodnim Brzegu i strzelaniu do zbiorników przez żołnierzy, działaniu stacji ornitologicznych, żołnierskiej codzienności, czy izraelskiej ochronie zdrowia. Trochę innym okiem spojrzałam też na jednych i na drugich.

Druga warstwa to opowieść kluczowa i najbardziej wstrząsająca. O rodzicach, którzy stracili córki. Dwaj ojcowie:
Rami - Izraelczyk sprzeciwiający się okupacji i postrzegający w Arabach równych sobie ludzi (rzadkość) oraz
Palestyńczyk z lubością studiujący historię Holokaustu i traktujący go jako dziejową sprawiedliwość.
I ich dziewczynki, ukochane córeczki - księżniczki, które zostały zabite na ulicy. Nie można nawet na...

× 5 | link |
@maslowskimarcinn
2023-02-16
7 /10
Przeczytane

Oparta na prawdziwych życiorysach opowieść o stracie i wojnie. O odwiecznym konflikcie między żądzą zemsty a wybaczeniem, o ratowaniu duszy albo podążaniu za mrokiem.

Historia, którą opisuje Colum McCann toczy się w różnych latach i jednocześnie w tych samych. Jest jak odliczanie przed wybuchem, strzałem, śmiercią, od jeden do pięćset i od pięćset do jeden. Albo odliczaniem od chwili, gdy opadnie kurz i ustanie huk, kiedy padną ciała i wojna znów bezlitośnie wkroczy w życie Ramiego i Basira.

A zatem to opowieść o wojnie i konflikcie izraelsko-palestyńskim i równocześnie (bo McCann stawia tu wyraźne znaki równości, nie gloryfikuje ani nie umniejsza żadnego z wątków, nie popiera żadnej ze stron, nie staje w kontrze, nie ocenia, czy to wojna sprawiedliwa czy wyzwoleńcza; oskarża ale nie moralizuje) o przyjaźni tych, którzy pozornie nie mogliby się zaprzyjaźnić; Ramim i Basirze i córkach, które stracili.

Nie ma tu banałów. Autor nie popada w ckliwe tony. Opisuje żałobę po śmierci dziewczynek, pokazuje paradoksy wojny, mówi, że trzeba wierzyć w człowieka. Jedna z córek ginie w zamachu, druga w trakcie strzelaniny z udziałem izraelskich żołnierzy. Izraelczyk i Palestyńczyk, których dzieli więcej, niż mogło kiedykolwiek łączyć, prowadzą czytelnika przez świat, który był „przed” i który jest „po”, aż do chwili, gdy ich drogi się zeszły. Od ciasnych uliczek Jerozolimy, po waszyngtońskie gabinety, od blokad na drogach i ...

× 4 | link |
MO
@Moniskape
2023-02-13
7 /10
Przeczytane
@Remma
2024-03-19
8 /10
Przeczytane Klimaty Orientu na faktach
@Zaneta
2021-12-12
8 /10
Przeczytane 2021 GRUDZIEŃ
@toptangram
2021-11-05
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Ignorancja to okropna towarzyszka.
Najszlachetniejszym dżihadem jest podbicie siebie samego.
Musimy się nauczyć, jak się dzielić tym krajem, bo inaczej będziemy go dzielić w grobach.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl