Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904–2018

Jakub "Architekt" Szczepański
Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904–2018
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Budynki i układ przestrzenny zespołu Politechniki Gdańskiej są doskonałym dokumentem przemian architektury w XX wieku. Niezależnie od będącej przedmiotem dyskusji ciągłości lub nieciągłości dziejów uczelni jako instytucji prowadzącej badania naukowe i kształcącej studentów, jej architektura stanowi jednolitą całość. Położony u wylotu malowniczej doliny okolonej zielonymi wzgórzami zespół tworzą obiekty reprezentujące najważniejsze stylistyki architektoniczne ubiegłego stulecia.

W 1979 roku poszczególne budynki zespołu Politechniki powstałe na początku XX wieku i jego historyczny układ jako całość zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Dziś wydaje się to bezdyskusyjne, ale pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku wartość historyczna i estetyczna obiektów z epoki historyzmu nie była oczywista. Obecnie toczą się dyskusje na temat wartości architektury z czasów PRL. Książka jest głosem w tej dyskusji.
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-7908-157-8, 9788379081578
Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria
Seria: Gdańsk. Historia i współczesność
Kategoria: Architektura
Stron: 224
dodana przez: Vernau

Autor

Jakub "Architekt" Szczepański Jakub "Architekt" Szczepański Jakub Szczepański – architekt, historyk architektury, konserwator zabytków, nauczyciel akademicki, popularyzator wiedzy. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, pracownik tego wydziału od 1988 roku, od 2016 roku prodziekan do spraw n...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904–2018? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904–2018. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat