Asystent smierci

Bronisław Świderski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Asystent smierci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Polski intelektualista, po trzydziestu sześciu latach pobytu w Kopenhadze, pisze artykuł o antysemityzmie Sorena Kierkegaarda i traci posadę w duńskim instytucie naukowym. Jedynym zajęciem, jakie ma mu do zaproponowania urząd pracy, jest stanowisko "asystenta śmierci" - opiekuna umierającego starca o niejasnej tożsamości, prawdopodobnie Polaka. "Niechaj idzie swój do swego", decyduje kierowniczka hospicjum.
W miejscu nowej pracy bohater spotyka milczącego Araba i jest świadkiem reakcji Duńczyków na słynne "karykatury Mahometa", opublikowane przez dziennik "Jyllands-Posten". Podczas kolejnych nocy asystent śmierci mówi do umierającego, próbuje wczuć się w jego myśli i emocje, a nawet wypowiada się w jego imieniu. Ten dramatyczny monolog-dialog, składający się z historii rodzinnych, wspomnień z młodości spędzonej w Polsce, a także filozoficznych rozważań o tożsamości człowieka i jego miejscu w historii, staje się wielkim oskarżeniem europejskiej demokracji, traktatem o jej śmierci.
Pod względem formy Asystent śmierci jest dziełem nowatorskim. Oscylowanie między autobiografią i fikcją literacką, dosłownością i parabolą, prozą, wierszem i dramatem daje znakomite efekty. Wszystko jest tu poświadczone biografią bohatera i narratora, odkrywaną z przejmującą bezwzględnością, wszystko poparte erudycją i siłą wyobraźni pisarza.
Książka zdobyła nominacje:
Nagroda Literacka NIKE 2008
Nagroda Literacka GDYNIA 2008
Data wydania: 2007-03-15
ISBN: 978-83-7414-252-6, 9788374142526
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 510
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Asystent smierci? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tortoise84
2009-01-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Mam Biografie i autobiografie

Ciekawe spojrzenie na jakże aktualny problem europejskiej tożsamości, która nie mogąc znaleźć dla siebie autonomicznych ram, wykuwa się coraz częściej w opozycji do "obcych", coraz liczniejszych obywateli krajów takich, jak Dania. Ponadto: ważny głos także w sprawie Polski i jej przemian na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Moim zdaniem powieść oryginalna, zarówno pod względem treści, jak i formy.

{} | link |
@visia
2010-04-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Asystent smierci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe